Kariyer ve İş

Neden Finans Alanında Çalışmalıyım?

Finans Alanında Çalışmak

Finans her ülkede tek kelimeyle devasa bir sektördür. Sektördeki düşüşlere ve çıkışlara, başarılara ve başarısızlıklara aldırmadan finans alanı yeni ve başarılı mezunların en çok tercih ettiği sektörlerden biridir.

Özellikle yeni mezunların en yüksek maaşı aldıkları alan bankacılıktır, ayrıca başarılı adayları etkilemek ve var olan çalışanları kaybetmemek için finans alanındaki maaşlar genellikle dolgundur.

Neredeyse bütün iş dalları kara ve zarara endeksli çalışır. Bu yüzden finans departmanı diğer bütün iş alanlarıyla iş birliği halindedir ve finans uzmanları müşterilerinin bütçe planlarını hazırlamalarına yardım eder.

Finans sektörü çok geniş bir alanı kapsar, dolayısıyla birçok iş tipini de içinde barındırır. İşte birkaç örnek çalışma alanı:

  • Banka Veznedarı: Yüz yüze veya telefon ile ödemeler veya para birimleri ile ilgili sorularla ilgilenir.
  • Risk Yöneticisi: Karmaşık örnek sistemleri kullanarak müşterilerin yatırımlarıyla ve müşterilerle olan anlaşmalarla ilgili potansiyel riskleri belirler.
  • Muhasebe Sorumlusu: Bankanın hesaplarıyla ve vergi denetimiyle ilgilenir.
  • Muhasebe Yöneticisi: Bir firmanın gelecekteki potansiyel finans durumunu belirlemekle sorumludur.
  • Finans Danışmanı: Özel müşterilere ve iş birliği yapılan müşterilere stratejik finans tavsiyeleri verir.
  • Borsacı: Özel müşterilerin veya firmaların stoklarını satarak, paylaşarak ve onlar için yeni stok alarak yatırım planlarını yönetir.

Bu alandaki rekabet çok göz korkutucu olabilir, ancak bir kez finans sektörüne adım attınız mı size çok şey kazandıracak bir kariyere sahip olmaya başladınız demektir. Çalışma saatlerinin sabah 9 akşam 5 ten çok daha uzun olabileceğinden emin olun, fakat maddi kazancınız bu yorgunluğunuzu kolaylıkla telafi edecektir.

Pozisyonların büyük bir kısmı tam zamanlı çalışmayı gerektirir. Esnek saatlere sahip veya yarı zamanlı işler olsa da böyle pozisyonlarda bir çağrı merkezinde çalışmaktan daha öteye gidemezsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu