Kariyer ve İş

Nesnel Ön Yazılar

Nesnel ön yazıların avantajları vardır. Bazı pozisyonlar asla duyurulmaz. Nesnel bir ön yazı firma sorumlularına gönderdiğiniz beklenmedik bir bilgi kaynağı niteliğindedir.

Nesnel bir ön yazı

Nesnel ön yazıların daha önce var olmayan bir iş alanı yaratmak, henüz duyurulmayan bir pozisyon konusunda firma sorumlularının aklında yer etmenizi sağlamak, network ağınızı genişletmek gibi avantajları vardır. Yeni adaylar aramayan bir firmaya ön yazınızı gönderdiğiniz takdirde, bu ön yazı diğer yüzlerce benzerinin arasında kaybolmayacaktır.

Nesnel ön yazılar
Nesnel ön yazılar

Başarı Hikayeleri

  • Heater böyle bir ön yazı gönderdikten sonra pazarlama müdür konumuna gelmiştir. Şirketin genişleme planlarıyla ilgili bir yazı okumuş ve şirkete bu hedeflere ulaşmasına nasıl yardımcı olacağına dair bir yazı göndermiştir. Firma sorumluları Heather’in azmi, şirketin misyonu hakkındaki bilgisinin derinliği ve başarılı büyüme planlarından çok etkilenmişlerdir.
  • Stuart hayalindeki firmaların bir listesini yapmış ve onlarla doğrudan bağlantı kurmuştur. Yazılarından bir tanesi şirketlerden birine doğru zamanda ulaşmış – bir network mühendisi o anda istifasını vermiş ve bu pozisyon açılmıştır. Şirket Stuart’ı işe almaktan çok büyük fayda görmüştür.
  • Mark spor eşyalar konusunda büyük bir tutkuya sahip bir satış danışmanıdır. Favori markası yerel pazarda hiçbir yere sahip değildir ve Mark firmaya bunu nasıl yerel markete dahil edebileceğiyle ilgili bir ön yazı yazar. Mark’ın mektubunu okuyan sorumlular, onu hemen görüşmeye çağırmış ve o anda işe kabul etmişlerdir.

Yazmadan Önce

  • Kendinizin Farkına Varın: Sizden böyle bir beklentisi olmayan bir şirketle bağlantıya geçiyorsunuz. Onlara neler önerebilirsiniz? Firma neden sizinle ilgilensin? Bu kurum için hangi vasıflar, yetenekler bu kurum için çekici olabilir?
  • Firmayı İyi Araştırın: Hedeflediğiniz firmayla ilgili, geçmiş performansı, hedefleri, rakipleri dahil olmak üzere, mümkün olan her şeyi öğrenin ki kuruma ne faydanız olabileceğiyle ilgili bir ön yazı yazabilesiniz.

Mektubunuzun İçeriği

  • Selamlama: Sizden talep edilmemiş bir yazı yazdığınızdan, mektubunuzun kime hitap ettiği önemlidir. Biraz araştırma özgeçmişinizin doğru yöneticinin eline geçmesine yetecektir.
  • Giriş : Mektubunuza başlarken pek çok değişik teknik kullanabilirsiniz.

İşte iki örnek:

Ne Kadar Değerli Olduğunuzu Vurgulayın: Eğer hedefinizi pazar payınızı arttırmak olarak belirlediyseniz, ben sizin için doğru kişi olabilirim. Kendimi tanıtmama izin verin lütfen: Fortune 500 ortamında 15 yıllık deneyime sahip bir pazarlama müdürüyüm…

Haberler: Dünkü Wall Street Journal’da danışmanlık servisinizi geliştirmeyi planladığınızı okudum ve takımınıza muhasebe müdürü olarak katılmayı çok isterim. Big Four deneyimine sahip, pek çok yabancı dile hakim, sertifikalı bir muhasebeciyim.

  • Gelişme paragrafları: Masaya yatıracağınız, kilit öneme sahip güçlü özelliklerinizden bahsedin. Başarılarınızın ve firmaya katkıda bulunabilecek vasıflarınızın bir listesini yapmak harika bir strateji olabilir. En önemli özelliklerinizin bir özetini ve bundan önceki firmanızın başarısına nasıl katkıda bulunduğunuzun örneklerini sunun.
  • Kapanış: Mektubunuzu mülakata çağrılmayı beklediğinize dair bir cümleyle bitirin. Bu “En kısa sürede cevap almak dileğiyle” gibi bir kapanıştan çok daha başarılı olacaktır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu