Anasayfa / Kariyer ve İş / Öğrenci veya Yeni Mezunlar için Perakende Alanındaki Kariyer Olanakları

Öğrenci veya Yeni Mezunlar için Perakende Alanındaki Kariyer OlanaklarıPerakende Alanındaki Kariyer

Perakende satış alanında çalışmak için alışveriş kolik olmak gerekmez, ancak en sevdiği markaların personel indiriminden yararlanmak da birçok adayın ilgisini çekmektedir.

Bu sektörde birçok farklı iş geçmişinden ve farklı eğitim seviyesinden çalışan vardır. Yani lise veya üniversite mezunu olmanız fark etmeksizin size uygun bir kariyer seçeneği kesinlikle mevcuttur.

Deneyim çoğu zaman her şeyin anahtarıdır. Eğer moda alanında çalışmak istiyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey sektörü her yönünü öğrenmektir. Ayrıca eğer eğlence perakendesinden, moda satışına geçmek isterseniz, yapmanız gereken tek şey bu değişiklikle sorun yaşamayacağınızı kanıtlayan dönüştürülebilir yeteneklere sahip olduğunuzu ispatlamaktır.

Mezunlar İçin

Geniş perakende firmaları mezun öğrencilerin sektörü daha iyi anlayabilmesi ve deneyim kazanabilmesi için genel merkez rolleri, mağaza yöneticiliği veya dağıtım gibi pozisyonlarla ilgili eğitim programları düzenlerler.
Bu eğitim programları 1 ila 3 arası sürer ve bunların sonunda çalışanlar uzmanlaşacakları alanı seçebilirler.

Merkez ofisteki bir rolün ardından, kariyerinizin ikinci durağı Uzman Satınalmacı olabilir. Bu noktadan sonra ise bir alanda uzmanlaşıp herhangi bir departmanın başına geçmeden önceki pozisyon genellikle işletmeyle ilgili olur.

Öte yandan eğer kariyerinize mağaza sorumluluğu ile başladıysanız, kariyerinizin geleceğinde çok büyük bir değişiklik yerine sorumluluk artışı olacaktır. Bu rolden sonra kaçınılmaz olan pozisyonlar birçok mağazanın sorumluluğunu üstlendiğiniz bölge sorumluluğu ve en sonunda da ulusal sorumluluk veya müdürlük kademesidir.

Mezun Olmayanlar İçin

Perakende satış endüstrisindeki kıdemli roller sadece mezunlar için değildir. Birçok firma eğitmek amacıyla mezun olmayan kişileri işe alır. Ancak haliyle bu kişilerin yükselmesi normalden biraz daha fazla zaman alır.

Örneğin mağaza sorumlusu olmak için eğitim gören birisi mağazanın tüm sorumluluğunu üstlenmeden önce yardımcı müdürlük ve faaliyet yöneticiliği aşamalarından geçer.

  BİM, Kuzey Afrika pazarında büyüyecek

Ayrıca mezunlara hitap etmeyen satış asistanlığı ve müşteri hizmetleri gibi başlangıç pozisyonlarını da unutmamak gerekir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir