Ek İş Ek GelirKariyer ve İş

Öğrencilere Yarı Zamanlı Ek İşler

Yarı Zamanlı Ek İşler

Yazla birlikte yarı zamanlı işlere yönelik ilgi de arttı. Özellikle öğrencilerin başvurduğu bu tür işler kazanç sağlamanın ötesinde iş hayatında deneyim de sağlıyor. Çalışmaktan korkmayan gençleri Ya işsiz kalırsam endişesinden kurtarıyor…ÜNİVERSİTE yılları başlangıçta hiç bitmeyecek gibi gelse de aslında göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Bu sürede zamanını staj, iş deneyimi ya da gönüllü işler gibi yararlı aktivelerle geçirenler için kariyer dünyasının kapısı aralanıyor. Yaz mevsimi bu anlamda öğrenciler için eşsiz bir fırsat demek. Bu süreçte staj dışında yarı zamanlı (part time) işler yapan öğrenciler, özgeçmişlerine yazabilecekleri bir deneyim kazanırken rakiplerinden bir adım önde oluyorlar. Anketörlük, stant hostesliği, tezgahtarlık, çevirmenlik ve yarı zamanlı yapılabilecek daha pek çok iş, tecrübe kazanmak isteyen öğrencileri bekliyor.

Bu noktada son yıllarda yükselişe geçen organizasyon firmalarının gençlere çok önemli iş kapıları açtığını belirtebiliriz. Çok farklı dallara ayrılan organizasyon alanında aynı anda yüzlerce gence yarı zamanlı iş imkanı sağlanabiliyor.

Kariyer.net verilerine göre, son üç ayda yarı zamanlı işlere yapılan başvuru sayısı 553 bin 406 oldu. Yine son üç ayda 207 bin 873 kişi yarı zamanlı iş aradı.

yari zamanli isler

RAMAZAN’DA ARTIŞ VAR

Yaz döneminde festival, konser, tadım şenlikleri, çeşitli açık hava aktiviteleri artıyor ve bu anlamda üniversite öğrencileri için yarı zamanlı iş fırsatları da çıkıyor. Konserler, açılışlar, kutlamalar, firmaların çalışanlarla düzenlediği outdoor etkinlikler, gençler için çok çeşitli iş fırsatları oluşturuyor. Bu tür etkinlikleri düzenleyen veya bir şekilde farklı desteklerle hizmet veren organizasyon şirketlerinin gençlere sundukları iş fırsatları bir anda binleri bulabiliyor.

1200’ün üzerinde yarı zamanlı çalışanıyla, 50’nin üzerinde markaya hizmet veren organizasyon şirketi Adstation iletişim Ajansı’ndan aldığımız bilgilere göre, yazın öğrenciler en çok anketörlük, garsonluk, mağaza satış danışmanlığı, fuar çalışanı, çağrı merkezi çalışanı, tercüman, tanıtım elemanı, tur rehberi olmak istiyor. Özellikle bu pozisyonlar gençler tarafından ilgi görürken, sadece günübirlik değil dönemsel de olabiliyor. Ancak elbette pozisyonlar bunlarla sınırlı değil.

Unisbul.com Kurucularından Uğur Akkuş’tan aldığımız bilgilere göre, yarı zamanlı veri giriş elemanı, mağaza satış danışmam ve kasiyer, dizi, reklam, sinema, küp oyunculuğu, açılışlarda kutlamalarda animatörlük ve palyaço olmak, stant hostesliği, sosyal medya danışmanlığı, servis personeli gibi pozisyonlar da gençlerden hayli rağbet görüyor. Ayrıca hemen belirtelim, Ramazan süresince ve Ramazan Bayramı’nda şeker stantlarmda çalışacak tanıtım elemanları ve hostes gibi pozisyonlarda artış oluyor.

HEM ÇALIŞMA HEM EĞLENCE

Inka Danışmanlık Direktör Yardımcısı Melih Su-cu’dan aldığımız bilgilere göre, yarı zamanlı iş arayan adaylar festival, konser, spor karşılaşmaları gibi etkinliklerde kapı ve bilet kontrol görevlisi, yönlendirme elemanı, kategori sorumlusu, yeme-içme corner’larında kasa görevlisi, otopark görevlisi, tercümanlık gibi pozisyonları talep ediyor. Yazın özellikle konser ve festivallere öğrencilerin eğlenmek amaçlı da ilgi duyduğunu belirten Sucu, burada hem çalışmanın hem de eğlenmenin tadına vardıklarını söylüyor.

Bu gibi işlerde günlük ücretlerin 50 TL’den başlayıp arttığını söyleyen Sucu, bu yaz etkinlik sayısının azaldığı bilgisini verse de son bir yılda 10 bin farklı kişiye bu alanda istihdam sağladıklarını söylüyor. Çok farklı sektörlere hizmet verdiklerini, örneğin şehir dışındaki bir aktivite için o şehirde bulunan öğrencilerle temasa geçtiklerini belirten Sucu, sezonluk işlerde yarı zamanlı işlere ilginin arttığını belirtiyor.

AVANTAJ SAĞLIYOR

Bu tür yarı zamanlı işlere yönelmenin gelecekte iş hayatında önemli bir yeri olacağı kesin. Yıllardır gençleri bu tarz işlere yönlendiren Unisbul.com’dan Uğur Akkuş bunu şöyle değerlendiriyor:

‘Unutulmaması gereken şey gençlerin yaptıkları işler her ne olursa olsun onlara ileriki hayatlarında oldukça yardımcı olacaktır. Yarı zamanlı çalışmış bir genç hayata diğer yaşıtlarından daha erken atıldığı için hem kendine daha çok güvenecek hem de iş hayatında başarılı olabilmek için ilk adımı gerçekleştirmiş olacak.”

AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu ise bu gibi yarı zamanlı işlerin önemini şöyle yorumluyor:

“Okul döneminde sadece eğitimine yönelen pek çok genç, mezun olduktan sonra kendi meziyetlerini bilememekten ve nasıl iş bulabilecekleri konusunda yeterli donanıma sahip olamadıklarından açıkta kalıyorlar. Yaz döneminde keşfetmek istedikleri sektörleri bu yarı zamanlı işlerle yakından tanıyabilen gençler, belli bir deneyim de kazanmış olacakları için mezun olduktan sonraki iş arayışlarında da oldukça avantajlı konumda oluyorlar.”

YILIN 300 GÜNÜ ÇALIŞILABİLİR

AdStation olarak market içindeki minik bir tadım aktivitesinden Galatasaray’ın şampiyonluk kutlamasına kadar her boyutta ve çerçevede organizasyonlar gerçekleştirdiklerini belirten Pala-zoğlu, yılın neredeyse tamamında öğrencilerle çalıştıklarını belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Mevcut eğitim sisteminde okulunu ihmal etmeden kendi çalışma rutinini oluşturan öğrencilerin okulda öğrendiklerini sahada da uygulayabileceği çok fazla zamanı oluyor. Sınav dönemlerini dışarıda tutarsak yılın yaklaşık 300 gününde bu öğrencilerle birlikte çalışıyor ve karşılıklı verim sağlayarak etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Öğrenci arkadaşlarımız için okudukları bölüme, geçmiş tecrübelerine, sahadaki yetkinliklerine göre çok farklı iş alanlarımız mevcut. Sadece günü kurtarmak için gelen arkadaşlara emek yoğun, daha uzun vadeli düşünen arkadaşlarımıza fikir yoğun işler öneri yoruz.”

Sadece 2015 yılı içerisinde iki binin üzerinde öğrenciyle çalıştıklarını söyleyen Palazoğlu, bu sene de geçtiğimiz dört aylık dönemde irili ufaklı gerçekleştirilen organizasyonlarda 400 civarı nda öğren ciye iş olanağı sağladıklarını aktarıyor.

KARİYER SİTELERİ ÖNEMLİ

Yarı zamanlı iş fırsatları nerede, nasıl iş bulabilirim diyen, büyük şehirlere ilk defa sadece üniversite için gelmiş ve ne nerede aranır bilmeyen öğrenciler için bu gibi organizasyon şirketleri önemli bir rehber oluyor. Yine iş ve ilan siteleri bu gibi işleri bulmak için olmazsa olmaz adresler.
Uğur Akkuş, yarı zamanlı iş arayan öğrencilere şu tavsiyede bulunuyor: “Yarı zamanlı iş demek sadece bölümünle ilgili işlere başvuru yapmak değildir. İş hayatına yeni başlarken ya da öğrenciyken deneyim, harçlık kazanmak ve yeni arkadaşlıklar edinmek için yapılacak bir iştir ayrıca. Yarı zamanlı çalışarak genç yaşlarda para kazanmanın zevkine varan, deneyim kazanan öğrencilerin kendilerine olan güvenlerinin arttığı da gözlemlenmiştir. Çalışarak okuyanlar kendilerini şanslı hissetmeli.”

DİL BİLEN DİNAMİK İNSANLAR

Yarı zamanlı çalışmak isteyen öğrencilerde aradıkları ilk kriterin çalışmak olduğunu söyleyen Muhittin Palazoğ-lu, “Bizim birinci kuralımız çalışmak isteyenlerin bunu gerçekten hissettirmeleri. Kendini hayata hazırlamak için olabilir, paraya ihtiyacı olduğu için olabilir, tecrübe kazanmak için olabilir, gerekçeler kendisini ilgilendirir. Ancak aynı ortama girdiğimizde, o etkinlik alanına çıktığımızda hepimizin amacı aynı olmalı; çalışmak ve bu etkinliği başarılı bir şekilde gerçekleştirmek. Diğer özellikler bu ana özelliğin etrafım şekillendirir ancak” diyor. En çok yabancı dil bilen öğrencilere ihtiyaç duyduklarını, bu adayların uluslararası etkinlikte değerlendirileceğinin altını çizen Palazoğlu, “Çok dinamik arkadaşlara ihtiyacımız olabiliyor. Tüm yurdu dolaşacağımız yoğun tempolu bir roadshow’da bize katılmasını isteyebiliriz. İnsan ilişkileri çok iyi arkadaşları aradığımız dönemler olabiliyor” diyor.

Altın değerinde öneriler!..

Uzmanlar giderek zorlaşan rekabet ortamında üniversiteye yeni başlayacaklara kariyerlerine şimdiden hazırlanmaları için önemli ipuçları veriyor. Üniversite öğrencileri ya da yarı zamanlı iş arayan yeni mezunların kariyer yapacakları alanı belirlemeleri, bunun için farklı alanlarda stajlar yapmaları gerekirken yarı zamanlı işlerde de önemli deneyimler elde edeceği öneriliyor.

İşte yarı zamanlı iş arayan öğrencilere altın değerinde öğütler:

■ Okul hayatı boyunca sadece derslere girmek yerine birinci sınıftan itibaren bir şekilde mutlaka iş hayatının içinde olun.

■ Anketörlük, stant hostesliği, tezgahtarlık gibi deneyimler sizleri iş hayatının bir şekilde içinde olmanızı sağlar ve bu nedenle hepsi insan tanımak, iş yapış şekillerini anlamak ve iş hayatında pozisyonları ve daha da önemlisi gelecekte ne yapmak istediğinizi anlamanız için altın fırsatlar yaratabilir.

■ Yapacağınız yarı zamanlı iş ya da stajla ilgili mutlaka araştırma yapın; yalnızca Google’dan aramak yerine gerçek anlamda araştırma yapın. Daha önce bu işi yapmış kişilerle iletişim kurun, onların deneyimine başvurun.

■ Günlük, haftalık ya da aylık süresi ne olursa olsun farklı alanlarda yarı zamanlı işleri keşfederek gelecekte ne iş yapacağınıza karar verebilirsiniz. Küçük işler, özgeçmişinize yazacağınız harika birer deneyimdir.

■ yarı zamanlı iş bulamadıysanız deneyim kazanmanın bir başka yolu sivil toplum kuruluşunda çalışmaktır. İlgi alanınıza giren bir dernek veya vakıfta gönüllü çalışmaya başlayın.

■ Sadece Facebook’ta değil, Linkedln’de de hesap açın ve özgeçmişinizi koyun. Özgeçmişinize mutlaka yarı zamanlı iş deneyimlerinizi yazın.

■ İş hayatının olmazsa olmazı takım çalışmasına yatkınlıktır. Yarı zamanlı işler bu anlamda eşsiz fırsatlar sağlar. Bu işleri kabul ederken özellikle grup projelerine katılın, arkadaşlarınızla sunum hazırlayın.

■ Yarı zamanlı iş yaparken de mutlaka çevrenizi oluşturmaya başlayın. Örneğin konser, tadım, organizasyonunda birlikte çalıştığınız arkadaşınız ya da dernekteki yöneticinizle düzenli iletişim kurun ve kendinizi onlara hatırlatın. Bu alanda sosyal ağlarda iletişimizi sürdürmeye özen gösterin.

■ Office programlarını ve en önemlisi Excel’i öğrenin.

■ İngilizceniz yetersizse bunu çözmeye bakın.

■ İletişim yeteneğinizi geliştirin. Öncelikle dinlemeyi öğrenin.

■ Mutlaka bir hobiniz olsun, ona zaman ve enerji ayırın. Bu hobinizle ilgili yarı zamanlı işler de bulmanız kolay olabilir.

En çok ilgi gören yarı zamanlı işler

 • Anketörlük Garsonluk
 • Mağaza satış danışmanı
 • Fuar çalışanı
 • Çağrı merkezi çalışanı
 • Tercüman
 • Okunan alanla ilgili staj
 • Tanıtım elemanı
 • Tur rehberliği
 • Veri giriş elemanı
 • Kasiyerlik
 • Dizi, reklam, sinema, klip oyunculuğu
 • Animatörlük veya palyaçoluk
 • Yarın zamanlı stant hostesliği
 • Ürün tanıtım hostesi
 • Facebook, Twitter vb. için sosyal medya danışmanı
 • Kapı ve bilet kontrolörü
 • Konserde yer gösterme görevlisi
 • Yönlendirme elemanı
 • Kategori sorumlusu topark görevlisi

 

EZGİ GÜLEREtiketler

3 Yorum

 1. Evde ek iş arayan arkadaşlar. Evde bilgisayar başında Makale yazarlığı yapmak istermisiniz. Nasıl yazmanız gerektiğini size öğretiyoruz. Tek şart okumayı iyi bilmek. Okuma alışkanlığı olmak. Gerisi kolay.
  Sagılarımla
  Başvuru için
  muco91krnz@gmail.com

 2. Merhabalar;
  Ülkemizde 85 TL ,200 tl veya 349 tl ile risksiz ticaret yapmak mümkün mü? Bence LR Health&Beauty’de bu mümkün ama önce olumsuz yönünü sizlerle paylaşayım diyelim ki yapamadınız 1 aylık zararlı alışkanlıklara verdiğin paranla Alman kalitesindeki zararlı kimyasallar içermeyen ve zaten günlük hayatta kullandığınız bir koli ürünü denemiş olursunuz.
  Ama ya riski göze alıp aldığınız ürünü %40 kar marjıyla nakite çevirdiğinizi düşünün….
  Çevrenizdeki 8 kişiye bu 3 paketlerden birini önerdiğinizde hem prim kazanıyorsunuz hemde ekibinizi oluşturmuş ve seviye atlamış olursunuz.Onlar da başka 8 kişiye önerse ve çalışıp hem kendileri kazansa hem siz kazansanız sonunda şirketin siz çalışanları için teşvik ödüllerinden birini kazanmanız demektir. Bu konuda bilgi almak isterseniz bir mail atmanızla sizlere yardımcı olurum. LR Health&Beauty Bağımsız iş Ortağı Demet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu