Haberler

Okul Kıyafeti Fiyatları

Okul Harcamaları

Okul Masrafları, Okul Kıyafetleri fiyatları, Kırtasiye Fiyatları, Okul Harcamaları, Önlük Fiyatları, Okul Önlüğü Fiyatları, Okul Formaları, En Ucuz Okul Formaları



2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlamasına artık sayılı günler kaldı. İlk ders zili 9 Eylülde çalacak. Çocuğu ilkokula başlayacak ailelerin kıyafet ve kırtasiye gibi ihtiyaçlara harcayacağı para ise en az 700 lira olacak.

Yeni eğitim öğretim yılında geçen yıllarda olduğu gibi okul ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılacak. Okula başlayacak bir çocuğun okul kıyafeti, çanta, ayakkabı ve defter-kalem giderleri yeni dönemde 700 lirayı bulacak.

blank

İlköğretim öğrencisinin okul kıyafeti ve ayakkabı masrafı en az 500 lira olarak belirlenirken; defter, kalem ve silgi gibi kırtasiye ihtiyaçlarına verilecek para en az 200 lira olarak kendini gösterecek. Bu durumda veliler okul öncesinde minimum 700 liralık masraf yapacak.

Okul Kıyafetleri 110 Liradan Başlıyor

Okul kıyafetlerinin bu yılki satış fiyatları hakkında bilgi aktaran İTO Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı, kıyafetler fiyatlarının farklılık gösterdiğini açıkladı. Şenol Aras açıklamasında ana sınıfı dahil 4. Sınıfa kadar olan öğrencilerin okul kıyafeti giderlerinin 110 ile 140 lira arasında değiştiğini söyledi. 5. sınıfla 8. sınıf öğrencilerinin okul kıyafetlerininse en az 120 en fazla 150 lira tutacağını belirtti. Aras’ın açıklamasına göre çocuğu 9 ile 12. sınıf arasında eğitim alacak olan aileler okul kıyafetlerine 150 ile 160 lira arasında ödeme yapacak.

Kırtasiye Masrafları

Yeni eğitim öğretim döneminde kırtasiye ihtiyaçlarını almak zorunda olan aileler, bu yıl zamlı fiyatlarla karşılaşacak. Tüm Kırtasiyeciler Derneği Başkanı kırtasiye ürünlerinin yüzde 25 oranında zamlandığını açıkladı. Bu zammın nedenininse dövizden kaynaklandığını söyledi. Dernek başkanı Vecdet Şendil, kitaplar haricinde bir çocuğun kırtasiye ihtiyacının en az 200 lira olduğunu, ihtiyaçların en çok 265 lira olacağını açıkladı.

blank

Kırtasiye ürünlerindeki zammın döviz kurundaki dalgalanma yanında, ek gümrük vergilerinden de kaynaklandığını aktaran Şendil; “Yurt içinde üretimi yapılmayan ürünler, doğal olarak ithal ediliyor. Firmalar yerli ürün üretimi için harekete geçse de, Çin gibi ülkelerden Türkiye’ye gelen kırtasiye ürünleri; yerli üretimdeki kâr seviyesini aşağıya çekiyor. Yerli üreticinin korunması için gümrüklere ek vergiler getirildi. Buda fiyatlara zam olarak yansıdı” şeklinde konuştu. Şendil’in açıklamasında ailelerin kırtasiye ürünü seçimlerinde, TSE’li ürünleri tercih etmesi ve CE belgesine dikkat etmeleri de yer aldı.

blank

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasına günler kaldı. Resmi ve özel eğitim kurumlarında 18 milyona yakın ilk ve ortaöğretim öğrencisi ile 1 milyon öğretmen 9 Eylülde ders başı yapacak. Yeni eğitim dönemine özel hazırlıklar birçok sektörde 3-4 ay öncesinden başlamış durumda. Back to school olarak adlandırılan bu dönemde okul alışverişi, piyasalara hareketlilik getirdi. Matbaadan kırtasiyeye, hazır giyimden ayakkabıya kadar birçok sektör, okul alışverişinden nasibini alıyor. Okul hazırlığıyla birlikte birçok sektörde işler şimdiden yüzde 15-20 artmış durumda. Ders kitabı ve yardımcı kitaplar basan matbaalar ise halen tam kapasite çalışıyor. Okulların açılmasıyla birlikte servis taşımacılığı ve catering alanında da hareketlenme yaşanacak.

blank

BU DÖNEMDE KİM, NE HARCIYOR?

OECD tarafından yayınlanan Bir Bakışta Eğitim 2018 Raporu’na göre, Türkiye’de ilkokuldan yükseköğretime kadar öğrenci başına 4 bin 652 dolar harcama yapılırken, OECD ülkeleri ortalaması 10 bin 520 dolar. Türkiye’de eğitim harcamalarının yüzde 75’ini kamu yaparken, hane halkı ve özel kaynaklardan yapılan eğitim harcamalarının oranı yüzde 25. Aileler bu eğitim harcamalarının yüzde 70-30’luk bölümünü ise genellikle eğitim öğretim yılının başında, yani tam da bugünlerde yapıyor.




Halihazırda Türkiye’de her dört ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisinden biri özel okulda okuyor. Özel okuldaki bir öğrenci sezon başında 500-600 liralık kırtasiye harcaması yaparken, kıyafet harcamaları ise 700-800 lirayı buluyor. Özel okullardaki bir öğrencinin yıllık yabancı ve Türkçe kitap harcaması 2 bin 500 lira civarındayken, çok yüksek bütçeli okullarda iki dönemlik yemek parası ise 5 bin lira civarında. Özel okul ücretlerinin ise ortalama 15 ila 35 bin lira arasında değiştiğini belirtelim.

blank

MARKA ÇANTA EN AZ 150 TL

Devlet okullarında eğitim-öğretim harcamaları biraz da velinin bütçesine göre şekillenirken, yine de sezon başında 400-500 lirayı evvelinin gözden çıkarması gerekiyor. Kademe başlangıcındaki çocuklara yapılan harcamalar daha da artıyor. Artık her öğrenci çantasından matarasına kadar her şeyin markalı ve en kalitelisine ulaşabiliyor. Markalı, ithal bir okul çantası almak isteyen velinin 150 ila 250 lira arasında harcama yapması gerekiyor. Yalnızca öğrenciler değil, back to school döneminde 1 milyona yakın öğretmen de öğrencilerinin karşısına daha şık ve bakımlı çıkmak için bütçesine göre harcama yapıyor. Bu yüzden de Türkiye’nin önde gelen hazır giyim ve ayakkabı markaları hem öğrencilere hem de öğretmenlere hitap eden okula dönüş koleksiyonları oluşturmuş durumda.



1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu