Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Okul Kıyafeti Fiyatları

Okul Masrafları, Okul Kıyafeti Fiyatları, Kırtasiye Fiyatları, Okul Harcamaları, Önlük Fiyatları, Okul Önlüğü Fiyatları, Okul Formaları, En Ucuz Okul FormalarıOkul Harcamaları

2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlamasına artık sayılı günler kaldı. İlk ders zili 12 Eylülde çalacak. Çocuğu ilkokula başlayacak ailelerin kıyafet ve kırtasiye gibi ihtiyaçlara harcayacağı para ise en az 700 lira olacak.

Yeni eğitim öğretim yılında geçen yıllarda olduğu gibi okul ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılacak. Okula başlayacak bir çocuğun okul kıyafeti, çanta, ayakkabı ve defter-kalem giderleri yeni dönemde 700 lirayı bulacak.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

İlköğretim öğrencisinin okul kıyafeti ve ayakkabı masrafı en az 500 lira olarak belirlenirken; defter, kalem ve silgi gibi kırtasiye ihtiyaçlarına verilecek para en az 200 lira olarak kendini gösterecek. Bu durumda veliler okul öncesinde minimum 700 liralık masraf yapacak.

Okul Kıyafetleri 110 Liradan Başlıyor

Okul kıyafetlerinin bu yılki satış fiyatları hakkında bilgi aktaran İTO Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı, kıyafetler fiyatlarının farklılık gösterdiğini açıkladı. Şenol Aras açıklamasında ana sınıfı dahil 4. Sınıfa kadar olan öğrencilerin okul kıyafeti giderlerinin 110 ile 140 lira arasında değiştiğini söyledi. 5. sınıfla 8. sınıf öğrencilerinin okul kıyafetlerininse en az 120 en fazla 150 lira tutacağını belirtti. Aras’ın açıklamasına göre çocuğu 9 ile 12. sınıf arasında eğitim alacak olan aileler okul kıyafetlerine 150 ile 160 lira arasında ödeme yapacak.

Kırtasiye Masrafları

Yeni eğitim öğretim döneminde kırtasiye ihtiyaçlarını almak zorunda olan aileler, bu yıl zamlı fiyatlarla karşılaşacak. Tüm Kırtasiyeciler Derneği Başkanı kırtasiye ürünlerinin yüzde 25 oranında zamlandığını açıkladı. Bu zammın nedenininse dövizden kaynaklandığını söyledi. Dernek başkanı Vecdet Şendil, kitaplar haricinde bir çocuğun kırtasiye ihtiyacının en az 200 lira olduğunu, ihtiyaçların en çok 265 lira olacağını açıkladı.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

Kırtasiye ürünlerindeki zammın döviz kurundaki dalgalanma yanında, ek gümrük vergilerinden de kaynaklandığını aktaran Şendil; “Yurt içinde üretimi yapılmayan ürünler, doğal olarak ithal ediliyor. Firmalar yerli ürün üretimi için harekete geçse de, Çin gibi ülkelerden Türkiye’ye gelen kırtasiye ürünleri; yerli üretimdeki kâr seviyesini aşağıya çekiyor. Yerli üreticinin korunması için gümrüklere ek vergiler getirildi. Buda fiyatlara zam olarak yansıdı” şeklinde konuştu. Şendil’in açıklamasında ailelerin kırtasiye ürünü seçimlerinde, TSE’li ürünleri tercih etmesi ve CE belgesine dikkat etmeleri de yer aldı.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasına günler kaldı. Resmi ve özel eğitim kurumlarında 18 milyona yakın ilk ve ortaöğretim öğrencisi ile 1 milyon öğretmen 9 Eylülde ders başı yapacak. Yeni eğitim dönemine özel hazırlıklar birçok sektörde 3-4 ay öncesinden başlamış durumda. Back to school olarak adlandırılan bu dönemde okul alışverişi, piyasalara hareketlilik getirdi. Matbaadan kırtasiyeye, hazır giyimden ayakkabıya kadar birçok sektör, okul alışverişinden nasibini alıyor. Okul hazırlığıyla birlikte birçok sektörde işler şimdiden yüzde 15-20 artmış durumda. Ders kitabı ve yardımcı kitaplar basan matbaalar ise halen tam kapasite çalışıyor. Okulların açılmasıyla birlikte servis taşımacılığı ve catering alanında da hareketlenme yaşanacak.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

BU DÖNEMDE KİM, NE HARCIYOR?

OECD tarafından yayınlanan Bir Bakışta Eğitim 2018 Raporu’na göre, Türkiye’de ilkokuldan yükseköğretime kadar öğrenci başına 4 bin 652 dolar harcama yapılırken, OECD ülkeleri ortalaması 10 bin 520 dolar. Türkiye’de eğitim harcamalarının yüzde 75’ini kamu yaparken, hane halkı ve özel kaynaklardan yapılan eğitim harcamalarının oranı yüzde 25. Aileler bu eğitim harcamalarının yüzde 70-30’luk bölümünü ise genellikle eğitim öğretim yılının başında, yani tam da bugünlerde yapıyor.

Halihazırda Türkiye’de her dört ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisinden biri özel okulda okuyor. Özel okuldaki bir öğrenci sezon başında 500-600 liralık kırtasiye harcaması yaparken, kıyafet harcamaları ise 700-800 lirayı buluyor. Özel okullardaki bir öğrencinin yıllık yabancı ve Türkçe kitap harcaması 2 bin 500 lira civarındayken, çok yüksek bütçeli okullarda iki dönemlik yemek parası ise 5 bin lira civarında. Özel okul ücretlerinin ise ortalama 15 ila 35 bin lira arasında değiştiğini belirtelim.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

MARKA ÇANTA EN AZ 150 TL

Devlet okullarında eğitim-öğretim harcamaları biraz da velinin bütçesine göre şekillenirken, yine de sezon başında 400-500 lirayı evvelinin gözden çıkarması gerekiyor. Kademe başlangıcındaki çocuklara yapılan harcamalar daha da artıyor. Artık her öğrenci çantasından matarasına kadar her şeyin markalı ve en kalitelisine ulaşabiliyor. Markalı, ithal bir okul çantası almak isteyen velinin 150 ila 250 lira arasında harcama yapması gerekiyor. Yalnızca öğrenciler değil, back to school döneminde 1 milyona yakın öğretmen de öğrencilerinin karşısına daha şık ve bakımlı çıkmak için bütçesine göre harcama yapıyor. Bu yüzden de Türkiye’nin önde gelen hazır giyim ve ayakkabı markaları hem öğrencilere hem de öğretmenlere hitap eden okula dönüş koleksiyonları oluşturmuş durumda.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

ÖZEL KAMPANYALAR VAR

Boyner, okul alışverişinden en çok pay alan perakende zincirleri arasında yer alıyor. Ünlü markaların en trend okula dönüş ürünlerini bir arada sunan Boyner’de pantolonlar, gömlekler, etekler, sweatshirtler, hırka gibi birçok ürünün yanı sıra okul çantaları, kalem kutuları, mataralar, beslenme çantaları gibi ürünleri de bulmak mümkün. Bu döneme özel bir kampanya da düzenleyen Boyner’de-8 Eylül’e kadar yapılan 300 TL ve üzeri alışverişe 50 TL, 600 TL ve üzeri alışverişe ise 100 TL hediye çeki veriliyor.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

Türkiye’nin en yaygın moda perakende markası LC Waikiki, okula dönmeye hazırlanan her yaştaki öğrenci için Cool Street koleksiyonu hazırladı. Lacivert pantolon ve etek modellerinin yanı sıra kırmızı ve siyahın da öne çıktığı Cool Street koleksiyonunda LC Waikiki öğrencilere stilini yansıtma imkanı sunuyor.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

KIRTASİYEYE BUYUK İŞ!

Türkiye’de eğitim-öğretim döneminin başlamasını iple çeken sektörlerin başında kırtasiye geliyor. Türkiye’de irili ufaklı 15 bine yakın kırtasiye bulunuyor. Sektördeki 350’ye yakın bayi ve toptancı üzerinden dönen yıllık cironun 6 milyar TL’yi bulduğu tahmin ediliyor. Yıllık satışın yaklaşın yüzde 20’sinin ‘back to school’ döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kırtasiye ürünlerine bir yıl önce yaşanan kur oynaklığı nedeniyle bu sezon yüzde 30 ila 60 arasında zam gelmiş durumda. Buna rağmen satışlarda her okula dönüş döneminde olduğu gibi azalma yok.

Panel Kırtasiye Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Atalar, “Kırtasiye ürünlerindeki yüzde 30 ila 60 arası yapılan fiyat ayarlamalarına rağmen veliler okul alışverişinden kesmiyorlar. Evet, biraz dikkatli alışveriş yapıyorlar; ürünler arasındaki fiyat farklarını gözetiyorlar ama çocukları için harcamaktan kaçınmıyorlar” diye konuşuyor.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

DEFTER SATIŞI ÖNDE

Bundan 5 yıl öncesinde kırtasiye sektöründeki ithal ürün oranı yerli ürünün iki katıyken, Uzakdoğu’dan getirilen ürünlere ek vergi konulmasından sonra yerli ürünün payı arttı. Türkiye’nin kağıt ve karton sektöründeki köklü şirketlerinden olan Mopak da bu dönem işlerinde hareketlilik yaşıyor. Mopak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ruhi Molay, “Okul sezonunda defterlerin ve fotokopi kağıdı satışlarının genel tablomuzu en çok etkileyen ürünlerimiz olduğunu söyleyebiliriz” diyor. Molay şu bilgileri paylaşıyor:

“Mopak kağıt ürünlerimizin satışları, tüm sene boyunca devam etmekle birlikte “okula dönüş” döneminde de satışlarımızdaki hareketliliğin en önemli nedeni. Ayrıca Masaüstü Kırtasiye ürün satışlarımız da tüm sezon boyunca satış grafiklerimizi etkiliyor. Kırtasiye sektörü ise her geçen gün artarak büyüyen satış hacmine sahip. Bu yılda her zaman olduğu gibi bizleri hareketli bir sezon bekliyor.”

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

MARKETLERİN PAYI ARTIYOR

Okul alışverişinden son yıllarda zincir marketlerin aldığı pay da artmaya başladı. Sektör temsilcileri kırtasiye alışverişlerinin yüzde 40’ının zincir marketler üzerinden yapıldığını tahmin ediyor. CarrefourSA’dan Migros’a, AlOl’den BİM’e tüm ulusal ve yerel market zincirlerinin, bu dönem raflarında kırtasiye ürünlerine yer açtıkları görülüyor. Marketler ‘ekonomik ve kaliteli’ ürün vaat ederek öğrenci ve velileri mağazalarına çekmeye çalışıyorlar. Al 01 tamamı bağımsız test kuruluşları tarafından onaylanmış kırtasiye ürünlerini müşterilerine ulaştırırken CarrefourSA ise sattığı ürünleri ayrıca CarrefourSA Kalite Güvence Departmanı tarafından inceleyip onaylıyor. CarrefourSA okul alışverişi kapsamında Eylüle kadar CarrefourSA kartla tek seferde yapılacak 200 TL alışverişe 30 TL, 500 TL alışverişe de 100 TL puan hediye ederken farklı kredi kartlarına taksit olanağı da sunuyor.

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

SAĞLIKLI ÜRÜNLER

Türkiye’nin 81 ilinde 6 bin 844 mağazası bulunan Türkiye’nin mağaza sayısı ve ciro bakımından en hızlı büyüyen gıda perakende zinciri Şok Marketler’in CEO’su Uğur Demirci, “Okul ürünü satışlarımız her yıl büyük bir ivme ile artıyor.Okul alışverişinde en çok tercih edilen markalardan biri olarak bu alanda her yıl yüzlerimizi güldüren rakamlara ulaşıyoruz” diyor. Öğrencilerin tüm okul ihtiyaçlarını karşılarken önceliği çocukların sağlıklarına verdiğini söyleyen Demirel, şu bilgileri veriyor: “Her bir ürünün çocuklarımızın sağlığını korumaya uygun, kanserojen madde içermeyen, UğUr’ uluslararası kalite belgelerine sahip ürünler olması konusunda büyük bir titizlikle çalıştık. Öğrencilere yıl boyunca keyifle kullanacakları okul malzemeleri sunarken ailelerin de bütçelerini sarsmayacak bir fiyat politikası izledik.”

ONLİNE ANADOLU’DA ÇOK YAYGIN

İnternet üzerinden yapılan okul alışverişleri de her yıl artıyor. Müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarını inceleyen Hepsiburada, kırtasiye ürünleri görüntülenmesinin bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 120 arttığını belirledi. Alışverişin karar vericisi olarak bilinen kadınların kırtasiye alışverişi yapma oranının yüzde 15 arttığını da tespit eden Hepsiburada.com’da online okul alışverişinin yüzde 70’inin ise Anadolu illerinden yapılması dikkat çekti.

Fatih ATALAR/ Panel Kırtasiye ve Okulsepeti.com Kurucusu
100 bin özel okul öğrencisine satış yapıyoruz

Erenköy’deki mağazamızda en yoğun dönemimizi yaşıyoruz. Bu mağazamızda hem klasik, hem de online satış yapıyoruz. Mağazamızda 3 yıl önce “kombinlenen okul alışverişi uygulamasına başladık. Örneğin bir dünya markasına ait bir desenin çantasından defterine, kalem kutusundan matarasına kadar tüm kombinlertni bulabilirsiniz.

Bu mağazamızın satışları ağustos-eylül-ekim döneminde okul alışverişi nedeniyle yüzde 20 oranında artıyor. Ayrıca bu yıl 100 TL okul çantası, matara ve kalem kutusu alışverişi yapana 20 TL hediye çeki veriyoruz. Ayrıca 8 yıl önce özel okulların ihtiyaçlarını karşılamak için www.okulsepeti.com sitesini kurduk. Bu siteden özel okullara kapalı devre hizmet veriyoruz. Yalnızca kırtasiye değil, online kıyafet satışımız da var. Velilere alışveriş özgürlüğü sağlayan sistemimizde, 100’den fazla şubesi olan 30 özel okulun, 100 bine yakın öğrencisine hizmet veriyoruz. Bu dönemde yalnızca depomuzda 300 kişi çalışıyor. Ayrıca anaokulların kurumsal aiımlarını da karşılıyoruz.

Selim KONDU/ Mega Basım CEO’su
Yardımcı kitap işi de büyüyor

Matbaamız ağırlıklı kültür kitapları basar ama bu dönem özel okullar ve Doğan Egmont, Binote gibi yayınevleri için yardımcı kitaplar basıyoruz.

Aynı zamanda 30 ülkeye de ihracat yapıyoruz. Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerin Milli Eğitim Bakanlıkları için ders kitabı ve yardımcı kitaplar basıyoruz. En yoğun dönemlerimizden birini geçiriyoruz. Kapasitemizin tamamını kullanıyoruz. Bir aydır okul için kitap basım işlerimiz hızlandı. Aslında geçen yılki kur artışından sonra kağıt ve baskı maliyetlerinde ciddi bir artış var ama hem matbaa hem de yayınevleri olarak tüketiciye yansıtmamaya çalışıyoruz. Kardan fedakarlık ediyoruz. Ben Türkiye’de yardımcı kitap ve test yayınlarının pazarını 100 milyon dolar civarında tahmin ediyorum. Yardımcı kitap işi de her sene hem içerik hem de kalite olarak gelişiyor.

İlhan YILMAZ / Monster CEO’su
“Satışlarımız mayıs-ekim arası artıyor”

Uzmanlığımız, yüksek performanslı, oyun bilgisayarı olarak nitelendirilen bilgisayarlar. Bu segmentteki satışların en çok arttığı dönemler, okulların kapanışından okulların açılışından sonraki birkaç aya kadar olan süreç. Genellikle çalışanlar da öğrenciler de bu dönemde oyun oynamaya daha çok fırsat buluyor ve zaman ayırıyor. Ayrıca tatile veya şehir dışına çıkacak olan kişiler de yanında taşıyabilecekleri güçlü bir bilgisayarı tercih ettiklerinden ötürü mayıs-ekim ayları arası diyebileceğimiz bir dönem en çok satış yaptığımız zaman aralığı oluyor.

“Back to School” [Okula Dönüş) döneminde farklı bir müşteri portföyü ile karşılaşabiliyoruz. Şehir dışında üniversite kazanan öğrenciler veya okul döneminde yeni bir bilgisayara ihtiyaç duyan öğrenciler bu dönemde bilgisayar alıyor veya bilgisayarlarını yeniliyorlar.

 

Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları
Okul Kıyafeti Fiyatları

LC Waikiki okul kıyafetlerini incelemek için tıklayınız

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu