Güncel Ekonomi Haberleri

Olası Noel Baba Rallisi’nin al verdiği 36 hisse

Noel Baba Rallisi

BORSA İstanbul’da yükseliş trendi etkisini sürdürüyor. Yükselişte aşının çok yakın zamanda dağıtılabileceği ve ekonomik toparlanmanın erken gerçekleşebileceği beklentileri satın alınırken, Kasım başında Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda yaşanılan görev değişiklikleri ve ekonomi yönetiminde atılan normalleşme adımları ile uzun süredir net alıcı konumunda bulunmayan yabancı yatırımcıların borsada alıma geçmelerinin de etkili olduğu görülüyor. Kasım ayma 1.110 puan seviyelerinden başlayan ve halen yükselişini devam ettiren Borsa İstanbul’da bu trendin devam etmesi bekleniyor.

Bu yılın salgın nedeniyle ekstrem bir yıl olduğunu ve her türlü olasılığın mümkün olabileceğini hesaba katan analistler genel olarak yükselişin hisse bazında kalmayıp Noel Baba Rallisi’ne dönüşeceğini düşünüyor. Bilindiği gibi her sene Kasım ayının son haftasında başlayan Şükran Günü ile Noel’e kadar kurumsal yatırımcılar işlemlerini azaltır. Bu ortamda gerek düşük hacim sebebiyle, gerekse performans değerlemesi için Kasım ayları oldukça güçlü geçer ve bu durum yılsonuna kadar sürer. Aslında istatistiksel olarak, son 15 yılda en güçlü yükselişlerin Ekim-Kasım ve Şubat aylarında gerçekleştiği biliniyor. Ancak yıl sonu hareketleri biraz daha akılda kalıcı olduğu için bu döneme jenerik olarak ‘Noel Baba Rallisi’ adı veriliyor.

Noel Baba Rallisi yaklaşık olarak yılın son haftası ve yeni yılın ilk günlerinde piyasada ralli olacağı beklentisidir. Söz konusu rallinin birçok sebebi olabiliyor. Esas olarak ocak ayında piyasanın yükseleceği beklentisi etkili oluyor. Çünkü yeni fonlar piyasaya girmeye başlamakla birlikte Kasım ayında birçok yatırım fonu yılsonu hesaplarını kapatıp kâr/zarar ve de ikramiye hesaplarını yapıyor. Hemen her sene sonunda da piyasada Noel Baba Rallisi’nin olup olmayacağı konuşulur.

Kısa vadede 1.453-1.475 seviyelerini görebileceğimizi öngören uzmanlar genel olarak bu sene de Noel Baba Rallisi’nin gerçekleşeceğini düşünüyor. Bu kapsamda 36 hissenin ön plana çıkacağı ve orta uzun vade için portföylere dahil edilebileceği söyleniyor.

Noel Baba Rallisi

“YABANCILAR YENİDEN ALIMA GEÇTİ”

Borsa İstanbul’da aşının çok yakın zamanda dağıtılabileceği ve ekonomik toparlanmanın erken gerçekleşebileceği varsayımlarının satın alındığını belirten Vakıf Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Bireysel Portföy Yönetimi Müdürü Altan Aydın, yükselişte genişleyici para ve mali politikaların da katkısı bulunduğunu ancak bu varsayımların gerçekçi olup olmayacağını zamanın göstereceğini düşünüyor. Küresel piyasalarda iyimserliğin korunacağını öngören Aydın, “Türk Lirası varlıklarda ise daha iyimserim, özellikle Kasım ayında piyasa beklentilerini yakalayan ekonomi politikaları öngörülebilirliği de ciddi anlamda artırdı. Bunun sonucu olarak yıl boyunca satış tarafında yer alan yabancı yatırımcıların yeniden alıma geçtiğini gözlemledik. Bu durumun mevcut politikaların devamı halinde artarak süreceğini düşünüyorum” diyor. Özellikle AB ve ABD ile ilişkiler noktasında piyasalar üzerinde oluşabilecek baskının da ötelendiği bu ortamda 2021’e girerken yüksek büyüme potansiyeli ile tüm gelişmekte olan ülkelerin ve Türkiye’nin pozitif ayrışmasını bekliyor.

“YÜKSELİŞ POTANSİYELİ MEVCUT”

BIST-100 endeksinde dolar bazında henüz Mart ayı seviyelerine gelemediğimize de dikkat çeken Aydın, TL bazında rekor seviyede olsak da halen değerleme bazında yükseliş potansiyelinin mevcut olduğunun altını çiziyor. Bu aşamada kısa vadede 1.453-1.475 seviyelerinin hedeflenebileceğim ifade ederek “Ancak 2021 yılsonuna kadar 1.600 seviyelerinin de görülebileceğini belirtmekte fayda var. Dolar bazında 200-210 dolar bandı orta-uzun vadede önemli direnç bölgesi olarak izlenebilir. Endekste 1.340-1.310 seviyelerini ise gerilemelerde referans olarak takip edebiliriz” yorumunu yapıyor.

Her sene yılsonunda gerçekleşen Noel Baba Rallisi’ne de değinen Aydın, Türkiye’de son 10 yılda Aralık ayları için net bir istatistik bulunmadığını ama dört kez pozitif, altı kez negatif performans görüldüğünü söylüyor. Aydın, “Bu nedenle endeksin seyri o dönemki yatırım ortamına çok bağlı denebilir. Ancak bu sene pozitif bir kapanış bekliyoruz. Nitekim Kasım ayında yüzde 21 değer kazanan BIST-100 endeksinin aynı ivmeyle devam etmesini beklemiyoruz, ama yükselişin süreceğini düşünüyoruz. Bu nedenle yükselişe Noel Baba Rallisi denebilir” diyor.

Aydın, yıl sonuna kadar Akbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası C, Yapı Kredi, Emlak Konut GYO, TAV Havalimanları, Pegasus, Türk Hava Yolları, Koç Holding, Sabancı Holding, Şişecam, Aselsan, Otokar, Tofaş Oto, Turkcell, Ereğli Demir Çelik, Kardemir D, Arçelik ve Vestel Elektronik hisselerinin ön plana çıkmasını bekliyor ve orta uzun vade için portföylere dahil edilebileceğini düşünüyor.

“RİSKLİ VARLIKLARA İLGİ DEVAM EDİYOR”

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Hüseyin Emre Tavacı da BIST-100 endeksinin yükseliş trendine önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyor. Hareketin bankacılık hisseleri önderliğinde başladığını ancak sanayi sektöründeki hisselerin de küresel bazda artan risk iştahının etkisiyle yükselişe devam ettiğine dikkat çeken Tavacı, “Kasım ayının başında Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı’nda yaşanılan görev değişiklikleri ve ekonomi yönetiminde atılan normalleşme adımları ile uzun süredir net alıcı konumunda bulunmayan yabancı yatırımcılar borsada alıma geçti. Bununla birlikte aşı iyimserliğinin de katkı vermesiyle riskli varlıklara olan ilgi devam ediyor” diyor. Küresel çapta vaka sayılarındaki tırmanışla artırılan önlemler ve kapanmalar ekonomik büyüme konusunda risk oluştursa da mali ve parasal teşvik beklentilerinin riskli varlıklardan çıkışların yaşanmasının önüne geçtiğinin altını çiziyor. Tavacı tüm bu gelişmeler ışığında yılın son günlerinde borsada görülen bu pozitif havanın sürmesini ve yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyor.

“2020’Yİ YÜKSELİŞLE KAPATIRIZ”

Borsa İstanbul’un oldukça çalkantılı geçen 2020 yılını yükselişle kapatacağını düşünen Tavacı, son iki ayda başladığı yükselişi ile tarihi zirve seviyesini sürekli geliştiren endeksin bu trendine devam ederek yılı 1.420 puanın üzerinde kapatmasını bekliyor. ABD’nin S-400 alımına müdahil olan ülkelere karşı uygulamaya aldığı CAATSA yaptırımlarının kapsamını genişletmesi durumunda yaşanabilecek olumsuz haber akışına ya da kar satışlarına bağlı olarak geri çekilmeler yaşanması durumunda ise yılsonunda endeks için ilk önemli destek seviyesini 1.350 puan, bu seviye altına geçilirse 1315 puanı sonraki izleyeceğimiz destek noktası olarak öngörüyor.

Yılın son günlerinde dünya borsalarında ve Borsa İstanbul’da yaşanılan yükselişlerin akıllara yeni bir Noel Baba Rallisi mi yaşayacağız sorularını gündeme getirdiğini hatırlatan Tavacı, piyasalarda Noel Baba Rallisi olarak bilinen yükselişin, hisse senedi fiyatlarında genellikle Aralık ayındaki son beş işlem günü ile takip eden Ocak ayındaki ilk iki işlem gününde gerçekleştiğini belirtiyor. Noel Baba Rallisi’nin en büyük nedeninin de yeni yılın ilk haftasında piyasaların yükselişe geçeceği beklentisi olduğunu söylüyor.

Yıl içerisinde Covid-19 ile yaşadığımız geri çekilmenin ardından hem salgına karşı geliştirilen başarı oranı yüksek aşıların, hem de piyasalara verilen teşviklerin etkisiyle ciddi yükselişler gördüğümüzü kaydeden Tavacı, bu yükseliş ivmesinin devam etmesi ile yılı “Noel Baba Rallisi ” yaparak kapatma ihtimalimizin bulunduğunu düşünüyor. Ancak bu yılın salgın nedeniyle ekstrem bir yıl olduğunun altını çizerek her türlü olasılığın mümkün olabileceğinin de hesaba katılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Tavacı, yılsonuna kadar Akbank, Aksa Eneıji, Anadolu Efes, Arçelik, Aygaz, BİM Mağazalar, Çimsa, Enka İnşaat, Ereğli Demir Çelik, Garanti BBVA, Hektaş, Odaş Elektrik, Pegasus, Petkim, Tekfen Holding, Tofaş Oto, Tüpraş, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve Yapı Kredi hisselerinin ön plana çıkmasını bekliyor ve orta uzun vade için portföylere dahil edilebileceğini düşünüyor.

“DOLAR BAZINDA UCUZ SEVİYELERDEYİZ”

Yılın son aylarında güzel bir yükseliş eğilimi olduğunu ve risk iştahının da devam ettiğini belirten Integral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer, 2021 biterken endeksteki gücün korunmasını bekliyor. Zaman zaman kar satışları olabileceğini, bunu gün içinde bile yaşandığını hatırlatan özer, “Ancak endeksteki yükseliş eğiliminin sürmesi açısından kar realizasyon-larını olumlu karşılıyoruz. Geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam ediyor. Endeks TL bazlı rekor kırmaya devam ediyor ancak dolar bazında oldukça ucuz seviyelerdeyiz. Yurtiçi ve dışı talebin devam edeceğinizi düşünüyorum” diyor.

1.400 seviyesinde orta vadeli kanal direncinin kar satışları açısından izlenebileceğini hatırlatan özer, ancak önümüzdeki dönemde yükseliş temposunun 1.400 seviyesi üzerinde devam etmesini bekliyor. Bu açıdan yakın vadede ilk izleyeceğimiz direncin 1.440 olacağını; 1.375 ve 1.350 seviyelerini ise destek olarak izlemeyi sürdüreceğimizi ifade ediyor.

“YENİ YILA YENİ REKORLARLA GİREBİLİRİZ”

Hemen her sene Noel Rallisi’nin olup olmayacağının konuşulduğunu belirten Özer, “Genel görünüme baktığımızda Noel Rallisi’nin erken geldiğini söylemek pek de yanlış olmaz” diyor. Dışarda aşının ekonomileri destekleyeceğine yönelik inanç, endeksleri güçlü kılarken bizde de Kasım ayında başlayan değişim rüzgarının endeksi desteklediğinin altını çiziyor. Bu görünümde farklı bir gelişme olmaması durumunda yeni yıla yeni rekorlarla girmemizin mümkün olduğunu düşünüyor. Her ne kadar CAATSA ve AB Liderler Zirvesi’ndeki AB yaptırımları kapımızda olsa da değişen ekonomi politikalarındaki kararlılığın sürdüğünü belirten Özer, “Yabancı girişleri var. özellikle de 24 Aralıktaki TCMB para politikası toplantısında faizin şekillenen beklentilerle birlikte 150-200 baz puan artması piyasanın daha güçlü desteklenmesini sağlayacaktır. Endeksin genel görünümü de zaten iyi. Borsanın yılsonunu yüksek yerlerde kapatma gücü de var. Dolayısıyla bu yılı bir Noel Rallisi ile tamamlayabiliriz” diyor.

özer, yılsonuna kadar Garanti BBVA, Yapı Kredi, İş Bankası C, Akbank, Turkcell, Tofaş Oto, Migros,TAV Havalimanları, Türk Hava Yolları, Tüpraş, Ereğli Demir Çelik, Şişecam, Koç Holding, Kardemir D, Tekfen Holding, Petkim, Hektaş, Arçelik, Coca-Cola İçecek ve Türkiye Sigorta Anonim Şirketi hisselerinin ön plana çıkmasını bekliyor ve orta uzun vade için portföylere dahil edilebileceğini düşünüyor

Altan AYDIN / Vakıf Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Bireysel Portföy Yönetimi Müdürü
“Turkcell’de ortak satışı alım fırsatı oluşturdu”

TURKCELL: Telekomünikasyon salgın döneminde perakende sektörüyle beraber en güçlü kalmayı başarabilen sektör oldu. Son dönemde ortaklık yapısındaki değişiklikle sadeleşen şirketi, nakit yaratma yeteneği ve yüksek temettü verimiyle cazip buluyoruz. Ayrıca 2021 yılında salgınının kontrol edileceği beklentimize rağmen, data kullanımının yüksek kalacağını ve tüketici alışkanlıklarının hemen değişmeyeceğini düşünüyoruz.

Öte yandan Turkcell’de Kasım ayında açıklanan yüzde 5’lik ortak satışının yarattığı fiyat baskısını da alım fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Şirket’i 3.5x FD/FAVÖK, 9.4x F/K çarpanıyla yurtdışı benzerlerine göre iskontolu görüyor ve 12 aylık hedef fiyatımızı 26.10 TL seviyesinde oluşturuyoruz.

AKBANK: Yüksek likidite, güçlü sermaye tabanı, ihtiyatlı karşılık politikası ve cazip verimlilik rasyolarına sahip olması sebebiyle beğeniyoruz. Akbank yüzde 93 kredi mevduat oranıyla sektörde en düşük, yüzde 19 sermaye yeterlilik rasyosuyla ise sektörde en yüksek oranlara sahip. Son dönemde artan faizlerden daralacak olan net faiz marjı noktasında da, marjları en az daralacak banka olmasını bekliyoruz. Bu sebeplerle beraber Akbank hisselerinde yüzde 22 yükseliş potansiyeli ile 7.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ŞİŞECAM: Değerli ve geniş yelpazede iş yapan iştirakleriyle birleşme şIşecam sonrasında artan sineıji ile beraber şirketin marjlarında da artış bekliyoruz. Özellikle son dönemde hızlanan aşı gelişmeleri ve kimya sektöründeki büyüme cam sektörüne de fayda sağlayacaktır. Ayrıca şirketin hizmet verdiği sektörlerin büyüme için lokomotif sektörler [otomotiv, beyaz eşya] olduğu düşünülürse, 2021 yılındaki büyüme tahminlerimize de bağlı olarak da operasyonel karlılığın artacağını öngörüyoruz.

Uluslararası benzerlerine göre de yüzde 40’ın üzerinde iskontoya sahip olan şirket için yükseliş potansiyelinin cazibe yarattığını düşünüyoruz.

Hüseyin Emre TAVACI / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
“Pegasus yüzde 76 doluluk oranı ile sektörde ön plana çıktı”

PEGASUS: 3Ç20’de 103 milyon TL net kar açıkladı. Piyasa beklentisi Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerine bağlı olarak şirketin zarar açıklayacağı yönündeydi. Güçlü operasyonel performansa ek olarak hem türev araçlardan kaynaklı kaydedilen gelirler, hem de kur farkı gelirleri şirketin 3Ç20’de net kar açıklamasında etkili oldu. Satış gelirleri 3Ç20’de yolcu sayılarındaki gerileme ve zayıflayan birim gelirlerine bağlı olarak geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 64 oranında azalarak 4.11 milyar TL’den 1.49 milyar TL’ye geriledi. Aynı nedenlerle 3Ç20’deki yan gelirler kaleminde de yıllık yüzde 62 gerileme gösterdi. Elde edilen satış geliri piyasa beklentisine uyumlu gerçekleşirken Covid-19’un olumsuz etkileri nedeniyle sağlanan kısa dönem çalışma ödeneğinden faydalanan şirket yürütülen ücretsiz izin uygulamaları ile personel maliyetlerini optimize etti. 3Ç19’deki 2.03 milyar TL FAVÖK rakamına kıyasla 3Ç20’de 275 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerinde 387 milyon TL FAVÖK rakamı elde eden şirketin FAVÖK marjı ise yüzde 25.95 oldu. (3Ç19 FAVÖK marjı yüzde 49.37) Covid-19 bağlantılı sağlık endişeleri ve seyahat kısıtlamaları özellikle dış hatta seyahat eğilimini olumsuz etkilemeye devam ederken 3Ç20’de 3Ç19’a göre yüzde 52 kapasite seviyesi ve yüzde 76 doluluk oranı ile sektörde ön plana çıktı. Son çeyrekte iç hat kapasitesi 2019’un aynı dönemine göre yüzde 96’ya ulaşan şirket yüzde 81’lik doluluk oranı ile iç hatta 3.11 milyon yolcu taşıdı. Aynı dönemde dış hatta ise kapasite yüzde 37 seviyesine ulaşırken yüzde 66 doluluk oranıyla dış hatta 1.16 milyon yolcu taşındı. Devam eden belirsizlik nedeniyle fınansal rakamlara ilişkin ileriye dönük öngörü paylaşmayan Pegasus hisselerinde 12 aylık periyotta 76,60 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR: 3Ç20’de 3Ç19’a göre net karını yüzde 90 oranında artırarak 344 milyon TL’den 654 milyon TL’ye yükseltti. Şirketin net karı piyasa beklentisi olan 533 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşirken net kardaki artışta operasyonel performansa ek olarak finansal gelirlerdeki artışın etkili olduğu görüldü. Üçüncü çeyrekte 13.6 milyar TL satış geliri elde eden şirket geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satış gelirlerini yüzde 30 oranında artırmış oldu. [3Ç19 satış geliri: 10.4 milyar TL) Son çeyrekteki performansını yılbaşından beri sürdüren şirketin yıllık bazda satış gelirleri geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayma perakende SATIS 9°re yüzde 35 oranında artarak 29.7 milyar TL’den 40.2 milyar TL’ye yükseldi. Yeni mağaza açılışlarına devam eden şirket, 3Ç20’de FİLE mağazalarından güçlü FAVÖK ve net kar elde ederken üçüncü çeyrekte yurtiçinde 213 yeni mağaza açılışı gerçekleştirdi ve toplam mağaza sayısını 9.147’ye çıkardı. BİM satış gelirlerinde yüzde 32 artış öngörüyor. Açıkladığı bilanço rakamlarına göre şirket hisselerinde 12 aylık periyotta 82.15 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Seda Yalçınkaya ÖZER / İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Müdür Yardımcısı
“Garanti BBVA’da yabancı aliminin devam etmesini bekliyoruz”

GARANTİ BBVA: TCMB’nin son faiz kararının ardından bankacılık hisselerine güçlü yabancı girişlerinin olduğunu görüyor ve bu alımlann ilerleyen süreçte devam etmesini bekliyoruz. Garanti BBVA hisseleri 0.66x pd/dd çarpanı ile işlem görüyor. Tarihsel çarpanı ise lx seviyelerinde bulunuyor. Buna göre bankanın tarihsel defter değerine göre halen iskontolu olduğunu düşünüyor ve piyasadaki yabancı alımlarının ilerleyen süreçte devam etmesini bekliyoruz. Öte yandan porftöyde banka hissesi bulundurma sürecinin artık uygun olduğunu değerlendiriyoruz. Garanti BBVA hisselerinde yüzde 19 yükseliş potansiyeli ile 11.5 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

KOÇ HOLDİNG: Net aktif değerine göre Koç Holding için 61 milyar TL hedef piyasa değerimiz bulunuyor. Bu değere göre holding hisseleri için orta ve uzun dönemde yüzde 22 getiri potansiyeli bulunuyor. Şirket l.lx pd/dd çarpanından işlem görürken, bu seviye tarihsel ortalaması olan 1.4x oranına göre yüzde 21 iskontoyu işaret ediyor. Koç Holding hisselerinde yüzde 34 yükseliş potansiyeli ile 27.16 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TOFAŞ FABRİKA: Güçlü bir 3Ç finansal açıklayan şirkette kuvvetli nakit akışlarının ve profesyonel gider yönetimini pozitif karşılıyoruz. Bununla birlikte piyasa çarpanlarını makul buluyoruz.

İhracat yeteneğinin bulunması ve al ya da öde sistemi sayesinde savunma mekanizmasının güçlü olması önemli. Otomotiv sektörü temsilcilerinin gelecek iki çeyrekte daha olumlu trend beklemesi, şirket hisseleri için beklentimizi güçlü kılıyor. Tofaş Fabrika hisselerinde yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 37.98 TL hedef fiyat

İDİL TARAKLI

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu