Başarılı Girişimcilik

Olta Balıkçılığı

Olta balıkçılığı huzur verici yepyeni bir uygulama. Bu işi meslek edinmiş girişimciler giderek çoğalıyor. Buluş ve yeniliklerde ise sınır yok!

‘Olta Balıkçılığı’ kıyılardan çok özel teknelere taşınıyor!

Nur Demirok / Para ; GÜNÜMÜZDE ruhsal terapi sağlayan unsurların başında gelen ‘Olta Balıkçılığı’, bugün de yine kendine özgü ayrıcalıklı yerini koruyor. Daha düne kadar deniz kıyılarında gerçekleşen bu amatör uğraşı, şimdi bu iş için dizayn edilen çok özel teknelerle hemen yerde yapılabiliyor.

İtalya, Fransa İspanya başta olmak üzere; ABD’de günümüze uyarlanmış tekniklerle ‘yeni nesil’ amatör balıkçılık adeta çağ atlamış durumda. Anlatacaklarımızın bir bölümü büyük ölçüde hayata geçse de çoğu henüz proje aşamasında.

Olta Balıkçılığı
Olta Balıkçılığı

Tekneler Özel Dizayn Ediliyor!

Bu zevkli uğrası için teknelerin önemli ölçüde değişime uğraması, hemen her şeyin yeni baştan dizayn edilmesi dikkat çekiyor. Teknelerde amatör olta balıkçıları sıkışık vaziyette yan yana dizilmiyorlar.

Her birey için kendilerine tahsis edilmiş olta takımlarını kolayca kullanacakları önceden numaralandırılmış özel avlanma alanları var. Bu tür tekneler motor ve kumanda bölümleri dışında neredeyse ‘yarım ay’ şeklinde dizayn edilmiş dürümdalar.

Rahatlık ve güvenlik daima ön planda; konforlu sayılabilecek oturma koltuklarının dikkat çeken birçok fonksiyonu bulunuyor; üzerlerindeki kumanda tuşlarıyla kendi çevrelerinde kolayca dönebiliyorlar. Avlanan balıkların konabileceği saydam özel fıçılar ise zeminden itibaren özel derinlik ayarlı.

Gece Boyunca Avlanmak Mümkün

Olası sürprizlere karşı oturma koltukları esnek emniyet kemerleriyle donatılmış. Avlanma sadece gündüz saatlerinde değil; gece boyunca da rahatça yapılabiliyor. Yeni nesil bazı teknelerde huzur, güvenlik ve ruhsal terapi, başta gelen unsurlar arasında. Avlanma sırasında verilen boşluklarda ‘hafifçe kestirmek’ hatta bir güzel uyumak da mümkün.

Teknelerin teknik detayları ise hayli ilginç; çevrenizdeki su derinliğini ölçen aparatlar koltukların yan taraflarına monte edilmiş ve de özel bir ekranda denizin içini rahatça görebilmeniz için tasarlanmış. Hem de çok net ve şaşırtıcı biçimde…

Bazı yeni modellerde kulaklıkla müzik de dinlenebiliyor. Tekneleri işletenler daima şaşırtıcı yenilikler peşinde. Bunlar öylesine yenilikler ki, konuyla ilgili yayınlar bunlara geniş yer veriyor. Buluşların ortaya konmasında sınır yok!

Uygulanan tekniklerin içinde yeniden dizayn edilen farklılıklar kendi içinde rekabet ve buluşçuluğu da artırıyor. En başta balıkların cinsini ve renklerini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu da olağanüstü ruhsal rahatlamayı beraberinde getiriyor.

Dinleme ve Heyecan Bir Arada!

Daha şimdiden bu iş için üretilmiş özel aparatlar yanında tekne dizayn ve üretimi de öne geçecek gibi görünüyor. Bu tekneler kendi gövdelerinden salgıladıkları bazı içeriklerle balıkların avlanma derinliğine gelmelerini sağlıyor, ekranlarda balıkların cinsleri ve davranış biçimleri de kolaylıkla saptanabiliyor.

Avlanan konukların istirahati ise daima ön planda; daha önce tanımladığımız koltuklar özel bir komutla yatak haline gelirken, kulaklıklara yansıyan müzik biriken tüm stresi adeta yok ediyor. Bu sırada yandaki koltukların sakinleriyle aynı pozisyonda sohbet etmek de büyük ruhsal terapi sağlıyor.

Konuklar diledikleri anda tüm bağlantı ve pozisyonlarını sıfırlayarak doğal ihtiyaçlarını gidermek üzere hareketlenebiliyorlar ve diğer konuklarla tekne içerisinde ufak bir yürüme seansını da rahatça gerçekleştirebiliyorlar. Bu arada tutulan balıklar özel görevlilerce geçici akvaryumlara canlı olarak konabiliyor ya da gerekli aşamalar realize edilip tüm sağlık kuralları dikkate alınarak özel bir bölümde işlenerek hijyenik kurallara uygun biçimde paketleme de yapılabiliyor.

Anlatılan tüm bu konular su derinliği, kıyısal yakınlık ve sağlıkla ilgili işlevler dikkate alınarak ‘dikkatlice’ gerçekleşiyor. Avcıların bedensel ve ruhsal konforunun sağlanması yanında, yapısal sağlık durumları da yakından izleniyor. Bunların en başında beş duyuları, kalp sağlıkları ve diğer yaşamsal verileri var.

Nur Demirok / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu