Anasayfa / Makaleler / Onkoloji kendi sektörünü yarattı

Onkoloji kendi sektörünü yarattıKanser, global imparatorluğunu güçlendirirken insanoğlu da yeni savaş gereçleri bulmakta geri kalmıyor. Ancak tıp, yeni ilaçlar kadar tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden onkoloji hemşirelerine ihtiyaç duyuyor.

Son yıllarda onkolojide yaşanan gelişmeler, bu alanda uzmanlaşmış hemşirelerin önemini daha da artırdı. Onkolojide hizmet verecek hemşirelerin hastanın tedavi ve iyileşme sürecinde büyük önem taşıması nedeniyle birçok hastane onkoloji hemşirelerine yönelik eğitimlerine hız verdi. Hasta sayısı arttıkça hemşire ihtiyacı da katlanıyor. Öyle ki, Medicana International İstanbul Hastanesi’nde onkoloji hemşiresi sayısı 2010’da bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında artırılmış. Anadolu Sağlık Merkezi de 2011 yılında, 35 olan onkoloji hemşiresi sayısını 45’e çıkarmayı planlıyor.

Onkoloji hemşireliğinde uzmanlaşma, kanserli birey ve ailesine destek olmaya yönelik… Bu nedenle de uzmanlar onkoloji hemşireliğinin ayrı bir ihtisas gerektirdiği görüşünde birleşiyor. Yeterli düzeyde mesleki bilgi – beceri,  iletişim yeteneği, güler yüz, sabır, ikna yeteneği, stresle baş edebilme gibi yetkinlikler onkoloji hemşirelerinde aranan olmazsa olmaz özelliklerden… Ayrıca tedavi sürecinde hastaların moralinin yüksek tutulması çok önemli olduğundan bu uzmanların gerçek bir deneyim sahibi olması da hastanelerin ekip oluştururken dikkat ettiği kriterlerden.

Psikolog eşliğinde grup terapileri
Onkoloji hemşirelerinin, eğitimlerinin yanı sıra gönüllü olmalarını dikkate alarak görevlendirildiğini vurgulayan Medicana Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Gülay Yeşiltepe Kaçar’a göre onkoloji hemşireliğinin her aşaması ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Bu nedenle de hemşirelerin Onkoloji Hemşireliği Derneği ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen sertifika programlarına katıldıklarını ve sertifika aldıklarını söylüyor Kaçar… Hemşireler ayrıca kurum dışı yapılan konferans, seminer ve kongrelere de katılıyor. Kaçar, 2011 yılı hedefleri arasında, onkoloji hastalarına psikolojik destek sağlamak amacıyla psikolog eşliğinde grup terapileri vermek olduğunu da belirtiyor.

  Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğüMutlu Onkoloji Hemşireleri Grubu
Onkoloji hemşirelerine yönelik psikolog eşliğinde grup terapileri uygulandığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Hasta Bakım ve Hemşirelik Direktörü John. D. Crossley de bu terapilerde, karşılaşılan üzücü durumlarla ilgili konuşulduğunu, hemşirelerin deneyimlerini paylaştıklarını belirtiyor. Onkoloji hemşireleri kendi aralarında da sosyal bir grup oluşturmuş. “ Mutlu Onkoloji Hemşireleri” adını verdikleri grupta deneyimlerini birbirleriyle paylaşan hemşireler, daha ‘mutlu’ olabilmeleri için neler yapabileceklerine dair çalışmalar düzenleyip isteklerini yönetimle paylaşıyor.

Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (ESMO) tarafından iki kez akredite edilen Anadolu Sağlık Merkezi, onkoloji hemşirelerine yönelik kurum içi özel eğitimler düzenleyip, eğitim sonrası başarılı olanlara sertifika veriyor. Ayrıca tedavi süresinde çok büyük önem taşıyan bir alan olan ağrı tedavisiyle ilgili de hemşirelere yönelik özel eğitimler verildiğini söylüyor John. D. Crossley.

Acıbadem Sağlık Grubu da onkoloji hemşirelerine yönelik özel eğitimler veren hastanelerden… “Hastalık devam ederken uygulanan tedavinin etkilerini yakından takip etmek ve her türlü önlemi erken almak çok önemli. Geç fark edilen bir yan etki hastanın yaşam kalitesini bozabiliyor” diyen Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç, sürecin olası zorlukları düşünüldüğünde onkoloji hemşirelerinin önemine dikkat çekiyor. Koç ayrıca onkoloji hemşirelerinin de kendi içinde kemoterapi, radyasyon onkolojisi gibi alanlarda uzmanlaşmaları gerektiğini vurguluyor.

Grupta 130 onkoloji hemşiresi olduğu bilgisini veren Saliha Koç aldıkları eğitimlerin, yetkinliklere göre değiştiğini söylüyor. Örneğin, çocukta karşılaşılan kanser türleri, kullanılan ilaçlar, ilaçların etkileri, beklenen ve beklenmeyen durumlar, bu durumlarda yapılacaklara dair, yani çocuk vakaları üzerine uzmanlaşmaya yönelik eğitim alıyorlar.  “Hasta ve ailesinin tedaviye uyumunu sağlayan etken ekibe olan güvendir” diyen Koç, hastalara yaklaşımda özel iletişim teknikleri eğitimlerin de önemine dikkat çekiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir yorum

  1. Merhaba,lise mezunuyum,50 yaşındayım ve onkoloji hastasıyım.Örgü,dantel,pazarlama işleri dışında bir iş yaparak para kazanmak istiyorum.Bana bu konuda yardım eder nisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir