Makaleler

Online alışverişin bölgesel şifreleri

Online alışverişin bölgesel şifreleri

Online ticaretin hızlı yükselişini hemen her platformda duyuyoruz. Gelecekte de en hızlı büyüyen alanların ilk sıralarında yer alıyor. Türkiye’nin özel alışveriş sitelerinin en bilinen markalarından Limango Türkiye Genel Müdürü’ne, “Online alışveriş hızlı büyüyor, ancak bize biraz detay verir misiniz?” şeklinde bir soru yönelttik.

Gülfem Toygar’dan Türkiye’nin bu alandaki profiline yönelik bilgiler…

■    Limango’da ağırlıklı olarak tekstil ürünleri satılıyor. Yüzde 65 oranında kadın üyeye sahibiz, ama limangoTECH gibi erkeklerin yoğun ilgi gösterdiği dikey platformlarla erkek üye sayımızı da arttırdık.

■    Dikey platformlarımızdan LimangoKIDS’te sonuç, ebeveynlerin online bebek alışverişinde harcamalarının bebek altı aylık olduktan sonra arttığını gösteriyor. Tekstil, ayakkabı, aksesuar gibi kategoriler yoğun talep görürken, 18-24 aya yönelik çocuk giyim ürünlerinin satış grafiği yüksek oluyor. Limango-KIDS’te en yoğun alışveriş, bilinen Online alışveriş yapan kullanıcı alışkanlıklarına göre salı günü değil, perşembe ve cuma günleri, 13.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

■    LimangoTECH alışverişinin en yoğun olduğu günler, haftanın son iş günleri. Alışverişin en yoğun olduğu saatler ise 14:00-18:00.

■    Limango Designers Studio, sadık bir ziyaretçi kitlesine sahip. Liman-go’nun en iyi alışveriş yapan ilk 500 müşterisi, mutlaka bu platformu ziyaret ediyor. Alışverişin en yoğun olduğu saatler ise bilinenin aksine sabah ve öğle saatleri yerine akşam 21:00-01:00’i işaret ediyor.

■    Bir yıl gibi kısa sürede üye sayısını ikiye katlayarak 2012 yılına 4 milyonu geçen üye sayısıyla giren kuruluşumuz, her ay ailesine yeni üyeler eklemeye devam ediyor. Aylık ziyaret sayısı 12 milyon, aylık sayfa gösterimi ise 150 milyon. Gelen ziyaretçiler ortalama 10-12 sayfa gezerken sayfada geçirdikleri ortalama süre ise 8-10 dakika oluyor.

■    Bölgelere göre en çok satılan ürün kategorileri; Doğu Anadolu’da 1. Ayakkabı, 2. tekstil (giyim); Güneydoğu Anadolu’da 1. bebek giyim, 2. Ayakkabı; Karadeniz’de 1. Ayakkkabı; İç Anadolu’da 1. ayakkabı, 2. tekstil (giyim); Akdeniz

Bölgesi’nde * 1.hediyelik eşya ve ev dekorasyon; Marmara’da 1. tekstil (giyim), 2. ev dekorasyon, 3. ayakkabı ve Ege Bölgesi’nde l.ev teksitili, 2. ayakkabı.

■    2012’de 3 kat büyüme hedefimiz bulunuyor. 2010’da 10, 2011’de üç kat büyüdük. Limango, 12 milyar Euro ciroya sahip dünya e-ticaret ve perakende devlerinden Otto Group’a bağlı. Otto Group, 2012 yılında Türkiye’de Limango Türkiye ekibiyle iki proje için daha el sıkışacak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu