Anasayfa / Girişimcilik Haberleri / Online Bebek Ürünleri Satış Sitesi Kurun

Online Bebek Ürünleri Satış Sitesi KurunBebek ürünleri pazarının 2013 yılında yaklaşık olarak 4 milyar 250 milyon TL büyüklüğüne ulaştığı tahmin ediliyor. Pazarın en büyük kısmını ise 1 milyar 200 milyon ile bebek bezi oluşturuyor. Bunu sırasıyla tekstil, oyuncak ve bebek maması takip ediyor.

Yılda 1.4 milyon bebek doğuyor. Ailelerin ortalama harcamaları ise bin 750 TL. Pazar her yıl yaklaşık yüzde 10 oranında büyüyor. Ülkemizde çocuk başına yıllık 20-25 dolarlık oyuncak harcaması yapıldığı tahmin ediliyor. Bu rakam ABO’de çocuk başına 300 dolar, Avrupa’da 350 dolar ve dünya ortalaması ise 35 dolar. Türkiye oyuncak satışında bu yıl yüzde 20’lik bir artış bekleniyor.

Bebek ve çocuk ürünleri pazarının Türkiye’de e-ticaret penetrasyon oranı ise yaklaşık yüzde 1. Bu oran Amerika’da yüzde 10, Avrupa’da ise yüzde 9. Beş yıl içerisinde Türkiye’nin de Amerika ve Avrupa seviyelerine gelmesi bekleniyor. Online bebek ürünleri pazarının beş yıl sonra 1.4 milyar TL seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

bebek urunleri sitesi

Hızla büyüyecek

Bu anlamda artık internet üzerinde oldukça fazla girişime rastlamaya başladık. Kadın girişimcilerin ağırlıklı olduğu bir alan olarak öne çıkıyor. Genelde yakınlarının ya da kendi çocuklarının ihtiyaçları üzerine doğmuş olan bu girişimlerin birçoğu şimdiden ulusal ve uluslararası başarıya ulaşmış durumda diyebiliriz.

Keza bir kısmı yurtdışından siparişler alıyor, kimi Avrupa’da en iyi 100 internet girişiminin içerisinde yer alıyor. Pazarın her geçen yıl büyüdüğü ve bu alanda hala büyük bir ihtiyaç olduğu düşünülünce anne bebek ve çocuk pazarının online üzerinden hızla büyüyeceği ve bu alanda fizibilitesi iyi yapılmış, ihtiyaçları doğru tespit edilmiş online girişimlerin önümüzdeki yıllarda büyüyeceğini söylemek mümkün.

Haberimizde bu alanda faaliyet gösteren başarılı online girişimcilerinin öykülerini araştırdık. Sıfırdan başlayan girişimlerin, bugün hangi boyutta bir platforma dönüştüğünü okuyacaksınız.

İnternetten perakendeye geçti

ebebek’in kuruluş öyküsü Halil Erdoğmuş’un bebeklerle ilgili bilgi ve hizmetler konusundaki eksikliği bizzat bir baba olarak yaşayınca ebebek.com domain’ini, 9 ay sonra da e-ticaret fikriyle birlikte ebebek.com domain’ini satın almasıyla başlamış. 2003 senesinde tüm dünyada az rastlanan ‘click to brick’ iş modelini uygulayarak fiziki mağazacılığa geçiş yapan ebebek’in bu mağazası daha çok depo-mağaza olarak nitelendirebileceğimiz 60 metrekarelik bir mağazaydı.

Ürünleri görerek satın almak isteyen müşterilerin isteği ile zorunlu olarak perakendeciliğe de adım atmış olan e-bebek, bugün 7 binden fazla ürünü ve onlarca markayı içeren zengin ürün çeşitliliğine sahip. Ürün kategorileri arasında ana kucağından oto koltuğuna, bebek bezlerinden oyuncaklara kadar pek çok seçenek yer alıyor. Sektörün lider markalarının yanı sıra kendi private label ürünler ve ithal ürünler de bulunuyor. Site aylık 9 milyon sayfa görüntüleniyor, 800 bin ziyaret alıyor. Günlük 30 bin tekil kişi tarafından ziyaret ediliyor. Siteden ayda 120 bin bebek için alışveriş yapılıyor. Toplam üye sayısı ise 750 bin. Her ay 8-10 bin yeni üye ebebek ailesine katılıyor.

43 mağazaya ulaşacak

ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, bugün dünyada e-ticaret yapan pek çok markanın fiziki mağazacılığa geçiş yaptığını söylüyor. İnternetten perakendeciliğe geçişin ebebek’in en büyük farklılığı olduğunu düşünüyorum” diyen Erdoğmuş, şöyle devam ediyor:

“Kendimizi tanıtırken şu cümleyi sık sık kullanırız: Rakip mağazaların internet siteleri de var. Bizim internet sitemizin ise mağazaları da var. internete yatırım yaptıkça fiziksel mağazacılıkta da daha hızlı büyüme potansiyeli yakalayacağımıza inanıyoruz. Şu anda 15 ilde 35 farklı mağazamız var. Sene sonuna kadar bu sayıyı 43’e çıkarmayı planlıyoruz. Önümüzdeki beş yıldaki hedefimiz ise 100 mağazanın üzerine çıkmak. Önümüzdeki birkaç yıllık süreçte ebebek mağaza sayısını 60’ın üzerine çıkartmaya çalışırken, diğer taraftan aynı süreçte e-ticaret sitemizin toplam cironun yüzde 50’sini oluşturabileceğini öngörüyoruz. 2013 yılında yüzde 40 büyüdük. 2014 sonuna kadar yüzde 45 büyümeyi hedefliyoruz.”

ebebek’ten İlginç 5 istatistik

  • ebebek kurulduğunda doğan bebekler, bugün orta son öğrencisi oldu.
  • Türk anneleri çocuklarını emzirme konusunda oldukça istekli. Anne sütünü artırmaya yönelik malt içecek Ocak 2013 – Ağustos 2014 döneminde yaklaşık 415 bin adet satılmış. Bu amaçla satılan çaylar ise 25 bin adet.
  • Anne sütü konusunda hassas davranan anneler, bebek 6 aylık olduktan sonra özellikle kavanoz mamalara ilgi gösteriyor. Ocak 2013 – Ağustos 2014 döneminde 35 bin adet kavanoz mama satılırken, 62.2 milyon gram da mama satıldı.
  • Ocak 2013 – Ağustos 2014 döneminde yaklaşık 48 milyon adet bebek bezi satıldı.
  • Islak pamuklu mendil oldukça ciddi rağbet görülüyor. Kız bebeklere ve erkek bebeklere özel olarak (Alt temizliğindeki farklılıklara dikkat çekmek amacıyla) çıkartılan ıslak mendiller de en çok satan ürün grubu içinde yer alıyor. Kız ve erkek bebek ürünlerindeki satış rakamları birbirine çok yakm. Örneğin, 12’li paket 35 bin adet satıldı.

Avrupa’da en iyi 100 içinde

Bir diğer girişim olan annelütfen kadın girişimci Roys Güreli tarafından hayata geçirildi. Site, büyük şehirlerde yoğunluk ve trafikten dolayı alışveriş yapmaya zaman bulamayan ailelere ve Anadolu’da yerli/yabancı tüm bebek ürünleri markalarını tanıyan ama alacak yer bulamayan veya evinden dışarıya çıkamayan annelere hızlı servis sağlamak. Annelutfen’de 400’den fazla marka ve 12 binden fazla ürün yer alıyor. Gelişmiş operasyon merkezi ile binlerce ürünü aynı gün kargoya verebiliyor.

2013 yılında abonelik sistemini kuran sitede kullanıcılara çocuklarının yaşlarına özel indirimler ve fırsatlar sunuluyor. Müşteriler diledikleri ürünlere abone olarak, sık tükettikleri ürünleri kolayca evlerine yontabiliyorlar. Site, uluslararası medya şirketi Red Herring tarafından 2014 Avrupa’nın En iyi 100 Şirketi’nden biri seçilmiş. Bunun yanı sıra aralarında Fransız Ventech Capital’in de bulunduğu 47 kişilik yatırımcı grubundan toplamda 5 milyon TL yatırım almış.

Marmara’da bebek bezi, Doğu’da tekstil

Bu yıl annelere özel bir ürün gamı sunmayı planladıklarını ifade eden Güreli, aylık ortalama 500 bin ziyaretçileri olduğunu belirtiyor. 2015’te aylık 1,5 milyon ziyaretçi hedeflediklerini ifade eden Güreli, “Açıldığımızdan bu yana her ay yüzde 15 büyüdük, bu ivmeyi devam ettireceğiz ve 2015’de internette en çok bebek ürünü satan firma olacağız. 2015 yılında ev kozmetiği, kadın bakım ürünleri gibi süpermarket ürünlerinde de hizmet vereceğiz” diyor. Yeni yatırımlarla birlikte kendi markalarının üretimine ağırlık vereceklerini ifade eden Güreli, tüketim alışkanlıkları ile ilgili ise şu bilgileri veriyor:

“Tercih edilen ürünler şehirlere göre farklılık gösteriyor. Marmara bölgesinde bebek bezi, mama, geliştirici oyuncak ve bebek bakım çantalarının yanı sıra emziren annelerin ihtiyaçları önde geliyor. Oysa Ege ve Akdeniz bölgelerinde ılımlı iklim sayesinde ev dışı kullanılan araç gereç ve bakım ürünleri tercih ediliyor, iç Anadolu ve Doğu’daki anneler ise giyim/tekstil, ev içi oyuncak, beşik ve yürüteçleri daha çok satın alıyor.”

Organik bebek kozmetiği
ALG Oyuncak, 2013 yılında ilk olarak 0-2 yaş aralığındaki bebeklere hitap eden diş kaşıyıcılar, çıngıraklar, mama seti, mama sandalyesi oyuncağı, banyo oyuncağı ve bebeğin gelişimini ve ihtiyacını karşılayan organik ve çevre dostu oyuncaklar ile faaliyete geçmiş bir firma. Vulli, Sophie la Giraffe Baby Cosmetics ve Yoomi Biberon olmak üzere 3 farklı markanın Türkiye yetkili distribütörü aynı zamanda. Bunun yanı sıra sophie-turkiye.com, yoomiturkiye.com ve bebisiminsepeti.com internet sitelerinden de online satış gerçekleştiren bir e-ticaret firması. Şirketin kurucusu Gizem Gemici Coşkun, 0-2 yaş aralığındaki bebeklere hitap eden oyuncak ve sertifikalı organik diş kaşıyıcılar, anne sütünü ve bebek mamasını bir dakikada ideal ısıya dönüştüren akıllı ve kullanışlı biberonlar, bebeklerin cildi için ekotest organik sertifikalı bebek kozmetikleri ile anne ve beklerin hayatını kolaylaştıracak ürünler sunduklarını söylüyor.

Yeni ürünler geliyor

Sophieturkiye.com’un şu anda 22 bin kayıtlı üyesi bulunuyor. 2014 yılı içerisinde 390 bin TL’lik satış gerçekleştirilmiş. Coşkun, “Bünyemize yeni eklenen 2 yeni marka ile birlikte yüzde 20’lik bir büyüme hedefliyoruz” diyor. Bu ay itibariyle bünyelerine katılan yüzde 95 doğal ve ekolojik içeriğe sahip Finlandiya’da üretilen Sophie la Girafe Organik bebek kozmetik markasını sunmaya başladıklarını ifade eden Coşkun, “Eylül ayı içerisinde bir İngiliz markası olan ve kendi kendine ısıtma özelliğine sahip annelerin ve babaların hayatını kolaylaştıracak akıllı biberon Yoomi ile raflarda yer alacağız” şeklinde konuşuyor.

  İş Dünyasına 30 Yeni Kadın Patron Geliyor

Yeğenine ararken girişimci oldu

Yeni nesillerin hayata daha sağlıklı ve saf bir ortamda başlamasını arzu eden iki kadın girişimci; Özlem Çıkrıkçı ve Duygu Öner’in organik yaşam üzerine uzun yıllar boyunca yaptıkları araştırmalar sonucunda ortaya çıkan o-bebek.com, binlerce organik ürünün tek bir platformda bulunabileceği e-ticaret sitesi. Sağlıklı ve organik yaşam meraklısı olan, spora ve beslenmelerine özel önem gösteren Çıkrıkçı ve Öner’in hayatı, Çıkrıkçı’nın kardeşinin yeni doğan bebeği için organik domates ve organik sertifikalı bebek ürünleri aramalarıyla değişiyor. Yaptıkları araştırmalar sonucunda piyasada sadece organik sertifikalı veya ekolojik olan ve bir ailenin ihtiyacı olan tüm ürünlerin bir arada bulunduğu bir satış noktasının olmadığını keşfettikleri anda o-bebek.com’u kuruyorlar. Uluslararası geçerliliği olan organik sertifikalı üreticilerle çalışarak, anne-bebek-güzellik-gıda-seyahat-temizlik-ev ve dekorasyon olmak üzere sekiz ana kategoride ve beş bini aşkın ürün sitede bulunabiliyor.

Ev kadınlara istihdam sağlayacak

Çıkrıkçı, “Sitede yer verdiğimiz ürünlerin glüten içermiyor olmalarına, vegan olmasına, hayvanlar üzerinde test edilmemiş olmalarına da çok dikkat ediyoruz” diyor. Henüz 6 aylık bir site olmasına karşın Facebook’ta da 6 bini aşkın üyesi var o-bebek.com’un. Yaklaşık her ay yüzde 50 büyüyor. Öner, “Aslında kendi organik tekstil ve organik kozmetik markalarımızı yaratmak istiyoruz. Bunlar için de ön çalışmalara başladık. Kendi markamızı oluştururken aynı zamanda kadın istihdamının arttırılmasına olanak sağlamak amacıyla üretimde ev hanımlarının da yer alacağı bir program da planladık. Adapazarı köylerinden başlayarak ev hanımlarından organik iplikle üretilmiş el örgüsü bebek kıyafetleri projemiz var, 2014 bitmeden hayata geçirmek istiyoruz” şeklinde yatırım planlarını özetliyor.

Baby shower’ı internete taşıdı

bebegiminLlSTESl.COM; annelerin ve anne adaylarının baby shower (Bebek ihtiyaç listesi) yapabildiği bir internet sitesi. Anneler, listelerini internet sitesine girerek bir kaç adımda kolayca oluşturabiliyorlar. Anneler oluşturdukları listelerini, sosyal ağlarda yakınları ve arkadaşlarıyla bir kaç saniye içinde hızlıca paylaşabiliyorlar. Geriye sadece anne yakınlarının liste üzerinden ürün beğenip, anneye hediye etmesi kalıyor. Markanın kurucusu Elif Ceylaner Aydemir, “Özellikle çalışan anneler için iş hayatının bu yoğun temposunda onların hayatlarını kolaylaştıran sistemimiz, bu anlamda Türkiye’nin ilk ve tek online alışveriş sitesi olmaya aday” diyor.

Bebek odasından kıyafetlere, bebek arabası ve oto koltuğundan oyuncaklara, doğum hastane çantasından anne ve bakım ürünlerine kadar pek çok ürünü sitede bulmak mümkün. Anne adayı ayrıca baby shovver – hoş geldin bebek partisi için kendi organizasyonunu da yapabiliyor. Sitede anlaşmalı parti mekânlarından kendi partilerini organize edebiliyorlar. Anne adayının hamilelik öncesi ve sonrası bakımı için yoga, pila-tes, masaj paketlerinden, partisi için pasta, cup-cake, kurabiyelerine ve parti süslemelerine kadar her konuda alternatifler sunduklarını söylüyor Aydemir. Binin üzerinde üyesi bulunan sitenin, bu yıl yüzde 35 büyüme hedefi bulunuyor.

İlk yerli premium marka

Grup Baby, 1991 yılında elektronik ürünler sektöründe faaliyete geçmek üzere kuruldu ve 1994 yılında da çocuk ürünleri departmanımızı kurarak bu sektörde ithalatçı olarak faaliyete başladı. Mamajoo markasıyla, Türkiye’nin ilk ‘premium’ bebek beslenme ve bakım ürünleri markasını yarattı. Mamajoo, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise ikinci BPA içermeyen PES biberon üretim teknolojisine sahip markası. Ürün gamına emzikler, göğüs ucu koruyucular gibi ürünlerin yanı sıra son teknolojiyle üretilen dünyanın en sessiz göğüs pompalan, çok işlevli sterilizörler, mama ısıtıcıları gibi elektronik bakım ürünlerini de kattı. Markanın kurucusu Ayla Müstecaplıoğlu, şunları söylüyor:

“Markalarımız arasında anneler kendileri ve bebekleri için doğumdan 3 yaşına kadar ihtiyaç duyabilecekleri tüm ürünleri bulabilirler. Üretimini ve dağıtımını gerçekleştirdiğimiz ‘premium’ Türk bebek beslenme ve bakım markası Mamajoo ile 2014 yılında iç pazarda büyüme hedefimiz yüzde 50 idi. Bu agresif bir büyüme oranı gibi gözükse de yeni bir marka olduğumuz için olması gereken gerçekçi bir büyüme hedefiydi ancak yılın ilk 6 ayında yüzde 100 büyüme sağladık.”

Parti organizasyonu

PartiPaketi kendi partisini kendi organize etmek isteyenler için kurulmuş bir parti malzemeleri marketi…

Makul fiyatlı, çoğu tek kullanımlık, kategorisinde dünya lideri firmaların ürünleri olan malzemeleri bir arada sunuyor. Mağazalardan bizzat görerek ve seçerek vaktiniz veya imkanınız yok ise internet satış sitesinden alışveriş yapabiliyorsunuz. Bir iş günü içinde kapınıza servis yapılıyor. Ayrıca parti vermek konusunda tereddütleri bulunan veya ürünler konusunda fikir sahibi olmayan müşteri adayları için oluşturulmuş bir blog sayfası var. Burada çeşitli sofra örneklerinden tariflere, pratik bilgilerden ürün kullanım bilgilerine kadar çeşitli aydınlatıcı fikri paylaşılıyor. Partipaketi Kurucusu Ceyden Casaretto, koleksiyonda 100 civarında farklı temada 3 binin üzerinde ürünün bulunduğunu söylüyor. Çocuk ve yetişkin doğum günü, ilk yaş partisi, doğum, baby shovver, diş buğdayı gibi birçok konsept bulmak mümkün. Casaretto, “Aylık yaklaşık 10 bin TL ciroyla başladık; bugün 140 bine ulaştık. 2014 hedefimiz ise yüzde 20 oranında büyümek” diyor.

Doğal ürünler satıyor

Kadın girişimci Izabela Erşahin’in kurduğu bebemoss, Erşahin’in Türkiye’de organik, doğal, toksik madde içermeyen kıyafetler ve oyuncaklar bulamamasıyla hayata geçen bir site. Erşahin, bir anne olarak herkesin alışveriş yaptığı 3-4 mağazada bulduklarından sıkılır >/e kıyafet, oyuncak ve diğer el işi ve doğal ürünleri içeren bir yeni doğan ve bebek hediyeleri markası yaratmaya karar verir, bebemoss da böyle doğar. Sitede bebeklere yönelik giyim, aksesuar, organik ürünler ve hediye setlerinin satışı yapılıyor.

Krizlerle büyüyen Mevlüde Uygun’un girişimi idil Baby, yanına 2-4 yaş arası çocuk giyim markasını Mamino’yu da ekleyerek hızla büyüyen markalardan biri. Üç yıl önce Mamino markasını kuran Uygun, bu markayla 2-4 yaş arası çocuk giyimi üretmeye de başladı, idil Baby ürünleri bugün Türkiye genelinde toplam 300 satış noktasında yer alıyor, bebek giyimi pazarında 0-4 yaş bebek giysisinde ilk üç markanın içinde. Pendik’te 2 bin metrekare üretim alanına sahip olan idil Baby, üretiminin yüzde 45’ini bu fabrikada gerçekleştiriyor. Uygun, ürünlerin satışını aynı zamanda internet üzerinden de yapıyor.

HANGİ ALANLARDA GİRİŞİM YAPABİLİRSİNİZ?

2020 yılından itibaren artan dünya nüfusunun talep miktarları dünyanın kısıtlı hammadde miktarı ile karşılanması güçleşmeye başlayacak ve ikinci el ürünlerin satışı giderek artacak. İkinci el ürünlerin daha fazla görülerek alınma ihtiyacından dolayı da fiziksel mağazacılık ürün gamım değiştirerek önemini devam ettirecek.

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren siteler içinde bebek ve çocuk ürünleri sektörü yüzde 6’lık bir dilime denk geliyor. En çok aranılan 10 anahtar kelime arasında ‘mama’, ‘bez’ ve ‘bebek arabası’ var. Bu verilere baktığımızda online bebek ürünleri alışverişinin iyi bir potansiyelinin olduğunu söylemek mümkün.

Mobil pazar çok hızlı büyüyor, özellikle anneler ilk doğum zamanlarında vakitsizlikten tüm araştırmalarını telefonları üzerinden yapıyorlar. Mobilde servis sağlayan girişimlere çok ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

Bunun yanında kişiler bilgi ihtiyaçları için daha çok video tercih ediyor. Eğitici video içerik üretimi konusunda bir açık var. Big data diye adlandırılan ancak çok az firmanın aktif olarak kullanabildiği müşteri bilgileri ile aktif pazarlama yapabilen şirketler de önem kazanıyor.

Bebeklerin ihtiyacına yönelik ekolojik ve organik ürünler çok kısıtlı. Örneğin Avrupa ve Amerika’daki baby spa konsepti Türkiye’de de olabilir.

Bebek için alınan ürünler ile çocuk için alman ürünlerin ayrı uzmanlık gerektirdiği ifade ediliyor. Bu yüzden de bu pazarda her şeyi tek bir yerde sunmak yerine bebek için ayrı, çocuk için ayrı bir pazarın oluşması ve bu alanlarda ayrı ayn butik bir çalışma yapmanın bir fırsat olduğu düşünülüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Start up’ların En Büyük Sıkıntısı Finansman ve Yatırımcı Bulmak

Start up’ların en büyük sıkıntısının finansman ve yatırımcı bulmada yaşandığını belirten Yemeksepeti Kurucusu ve CEO’su …

3 Yorumlar

  1. Eski Tarih hocam emekli olduktan sonra kazancı yüksek olan bebek mağazası sektörüne girmek istedi Ve Bayilik için Activ Baby Store u tercih etti. Bu sektörde Emekli maaşından çok daha fazlasını kazanıyor. Önceden Stresli bir yaşamı varken şimdi huzurlu ve enerjik

  2. organikbebekurunleri

    organikbebekurunleri.com alan adımız satılıktır , bu yönde girişimleriniz için büyük bir fırsattır , http://alanadlari.com/organikbebekurunleri.com adresinden satın alabilirsiniz.

  3. bebe giyim uzerine toptanciyim. urun arayanlar bana ulasabilir info(at)bebelax.com http://www.bebelax.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir