Anasayfa / Kariyer ve İş / Online İmajınızı Yenileyin

Online İmajınızı Yenileyin



Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda zaman geçiren birçok genç profesyonel vardır. Ancak arkadaşlara ve aileye sevimli görünen bazı şeyler potansiyel firmanız için pek de mizah içerikli olmayabilir. Bu yüzden firmaların online araştırma yapıp adayları internetteki imajlarına göre elemeleri çok şaşırtıcı değildir.

2005’te 102 işe alım görevlisi ile yapılan bir ankete göre, görevlilerinin %75’i adayları incelemek için internette araştırma yaptıklarını, %26’sı ise adayların internet üzerindeki imajlarına göre onları elediklerini belirtmiştir.

İş hayatına henüz atılan yeni mezun da olsanız, profesyonel bir pozisyonda çalışıyor da olsanız, internet üzerindeki imajınıza dikkat etmelisiniz. Özgeçmişiniz için bu kadar çok zaman harcarken, internetteki bilgilerinizin de onun devamı niteliğinde olduğunu unutmayın. İşte aklınızda tutmanız gereken birkaç nokta:

Paparazzilere Dikkat Edin: Bloglarda ve fotoğraf paylaşım sitelerinde fotoğrafı paylaşılan birinin bu fotoğraf yüzünden başının derde girebileceğini belirten hiçbir şey yoktur. Bu yüzden dışarıdayken iyi zaman geçirmeniz gerektiğini, fakat aynı zamanda flaşların ne zaman üzerinizde patlayacağını asla bilemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. İnternette gezinen ve sizin hakkınızda kötü bir imaj çizen fotoğrafların ve videoların olmasını istemezsiniz.




Kendi Tanıtımınızı Kendiniz Yapın: İnternet üzerinde pozitif bir imaj çizmenin sırrı insanların görmek istediği bir içerikte kendinizi tanıtmanızdır. Kişisel bir internet sayfası yaratabilir veya özgeçmişinizi online olarak yayınlayabilirsiniz(adresinizi, sosyal güvenlik numaranızı ve kişisel bilgilerinizi eklemeden). Sahip olduğunuz internet sayfasını ve online özgeçmişi gerektikçe yenileyin ve adınızı google’da arayan birini etkileyebileceğinizden emin olun.

Teknolojiyi Akıllıca Kullanın: Özgeçmişinizi Monster’a yükleyerek teknolojinin sağladığı yeni iş arama imkanlarından yararlanın. Moster’ın yeni ayarlarıyla artık aday arama sürecinde birçok “eh işte” seçeneğiyle karşı karşıya kalınmayacak. Artık aramalar sonucunda firmaların eline birkaç tane çok yetenekli ve tamamen onların aradıkları kriterlere uyan adayların bilgileri geçecek. Özgeçmişinizin de firmaların isteklerini karşıladığından ve kalabalık içinde kaybolmayacağından emin olun.

  Pendik Şifa Hastanesi İş Başvurusu

Sorumlulardan Yardım Alın: Eğer internet üzerinde sizinle ilgili resimlere veya uygunsuz bilgilere rastlar ve bunları silmek isterseniz, internet sitesinin tasarımcısı veya sorumlusuyla konuşup bu bilgilerin kaldırılmasını rica edin. Eğer bu yöntem işe yaramazsa ya internet içeriğini düzenleyen bir siteye bu konu hakkında şikayette bulunabilir ya da hukuki yardım alabilirsiniz.

Nicole Hakkında:  Kariyer uzmanı ve çok satan Girl on Top kitabının yazarı olan Nicole Williams, iş hayatını ilgi çekici, büyüleyici ve daha modern kalıplar içinde yeniden tanımlıyor. Nicole, özellikle iş hayatındaki dinamik, güçlü ve genç profesyonel kadınların kariyer gelişimleri üzerine odaklanan bir firma kurmuştur. İnternet sitesi olan Nicolewilliams.com, modern dünyanın çalışan kadını için ziyaret edilmesi gerekli bir sayfadır.




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir