İş Fikirleri ve İş Kurmak

Organik Pazarlarda Ürün Satışı Yapabilirsiniz

Organik Ürünler Pazarı Yeni Girişimcileri Bekliyor

Türkiye’de organik ürünler pazarı henüz küçük ama büyük bir potansiyele sahip olarak görülüyor. Şu anda 21 olan organik pazar sayısının hızla artması bekleniyor. Üzerinde ‘organik’ ibaresi yer alan onlarca çeşit ürünün satıldığı bu pazarlar yeni girişimcileri bekliyor. Bu pazarlarda eksikliği görülen ürünlerin başında ise hayvansal ürünlerin ve özellikle de etin geldiği belirtiliyor.

Özellikle GDO’lu gıdaların gündeme gelmesiyle doğal ve organik ürünlere olan talep her geçen gün artıyor. Euromonitor International tarafından hazırlanan bir rapora göre son beş yılda Türkiye’de 13 milyar TL’ye ulaşan sağlıklı ürünler pazarının 8,8 milyar TL’sini doğal ürünler oluşturuyor. Organik ürünlerin payı ise 163 milyon TL olarak ifade ediliyor. Bu da organik ürünlerin hala büyük potansiyele sahip olduğunu gösteriyor ve bu alanda kurulan pazarları cazip hale getiriyor.

organik pazar

Türkiye’de şu anda 21 organik pazar var. Bunlar “organik” yanında “doğal” ve “ekolojik” gibi isimler de alıyor. İstanbul, 10 organik pazarla başı çekiyor. İzmir’de dört, Ankara’da üç organik pazar bulunuyor. Balıkesir, Bursa, Konya ve Samsun’da da birer organik pazar mevcut. Bu pazarların bir kısmı belediyeler tarafından bir kısmı ise Buğday Derneği, Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) ve belediyelerin işbirliğiyle açılıyor. Buğday Derneği işbirliğiyle açılan ekolojik pazarların başında ‘%100’ ibaresi yer alıyor.

Ekolojik pazarlarda et ve süt ürünlerinden, meyve, sebze, bal, tahin, pekmez, sıvı yağlar, bakliyat, makarna, istiridye mantan, yer fıstığı, kurabiye, kozmetik, tekstil ürünlerine kadar geniş bir ürün çeşitliliğini bulmak mümkün. Bu pazarların marketlerden en önemli farkını uygun fiyatlar sunması oluşturuyor. Tazelik ve çeşitlilik ile Buğday Demeği ve ETO gibi sivil toplum kuruluşlarının (STK) güvencesi de önemli farklar olarak dikkat çekiyor. Bu ürünler genelde büyükşehir ya da ilgili ilçe belediyelerinin garantisi akında oluyor. Ayrıca örnekler alınarak araştırma laboratuvarlarında tarım kimyasalı analizine tabi tutuluyor.

ATAŞEHİR’DE AÇILACAK

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Demeği Eş Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, organik pazarların yarattığı ekosistem hakkında Şişli ilçesi örneğini veriyor. Şişli’de yılda 600 ton ürün satışı gerçekleştiğini kaydeden Şehirlioğlu, 65 civarı tezgahta en az bir kişinin çalıştığını ifade ediyor. Yakın bir zamanda Ataşehir’de de bir ekolojik pazann açılacağını söyleyen Şehirlioğlu, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Çanakkale’de toplum destekli tarım modelini oluşturma konusunda yerel üretici ve halk ile bir projemiz var. Tatuta adlı projemizle ise Türkiye’den ve yurtdışından ziraat fakültesi öğrencileri ekolojik çiftliklere giderek deneyim kazanırken, çiftlikler de gönüllü işgücü sağlamış oluyor. Dünyada üç yılda bir yapılan Uluslararası Organik Tarım Kongresi’ni bu yıl ekim ayında Türkiye’de gerçekleştireceğiz.”

ETTE FIRSAT VAR

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından kurulan Organik Ürün Paza-rı’nda, taze sebze ve meyve, tahıl, bakliyat, organik tekstil ürünleri gibi geniş bir yelpazede ürün grubu sunuluyor. Nilüfer Belediyesi’nde ziraat yüksek mühendisi olarak çalışan ve Ekolojik Yaşam Demeği’nin (EKO-DER) eski başkam olan Arca Atay, Ni-lüfer’e bağlı köylerde organik üretimleri özendirerek pazarı besleyecek ürün gamma ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Atay, “Gıda olarak eksikliği görülen ürünlerin başında hayvansal ürünler ve özellik de et geliyor” diyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve ETO işbirliğinde Bostanlı, Urla ve Balçova’da ekopazarlar hizmete açtı. Satıcı ve üreticilerin çoğu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından özellikle Yarımada bölgesinde yürütülen organik tarım çalışmaları kapsamında organik üretime başlayan ve bunu sertifikalandıran üreticilerden oluşuyor. Ahşap tezgahlarda satılan ürünler, tüketicilere bez, kağıt ambalajlar ya da bio dönüşümlü poşetlerde ulaştınlıyor.

DORT AŞAMALI DENETİM

Pazarlarda organik ürün sertifikası olsa bile, ürünlerin hepsi pazar alanına girmeden önce tekrar denetimden geçiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Ekopazarlara gelen ürünler dört aşamada kontrolden geçiriliyor” diyor.

Buğday Derneği ve ‘Seferihisar Belediyesi işbirliğiyle açılan Seferihisar Yüzde 100 Ekolojik Pazar’ ise sadece organik tarıma değil, yerel ekonomilere ve küçük ölçekli üreticilere öncelik veren bir proje. Bu nedenle Seferihisar %100 Ekolojik Pazar’da yer almak isteyen üreticiler arasında öncelik Seferihisarlı çiftçilere veriliyor.  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Seferihisar ve köylerinde üretici pazarları kurarak onları tekrar üretmeye teşvik ettik. Üretici pazarlanınız özellikle İzmir için cazibe merkezleri haline geldi. Şimdi ise köylülerimizi organik ürün üretmeye teşvik ediyoruz” diyor.

ORGANİK PAZARA NASIL GİRİLİR?

Öncelikle pazarlayacağınız ürün gamına göre üreticiler ile temasa geçerek belli bir teslim ve ödeme planı oluşturmanız gerekiyor. Üreticilerle anlaştığınız malın satışı için organik pazarın organizasyon ve kontrolünden sorumlu birimi ile bağlantı kurabilirsiniz. Girişimcilerin pazarlara katılmak için belediyelere başvurmaları gerekiyor. Pazarda boşalan yer olursa bunları değerlendirmek için yıl sonlarında başvurular alınıyor. Yeni yılda ise boşalan yerlere yeni üreticiler alınıyor. Her yıl tezgah sahibi üretici ve esnaf belediyelere işgaliye ödüyor ve tezgah kurma belgelerini alıyor.

org2

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

 1. ekiş***100 tl sermayeyle hemde- şans kapına geldi

  SAĞLIĞINIZ İÇİN ERSAĞI SEÇİN
  1 Google den sls nin zararını incele (sodyum lauryl sülfat- ) http://www.kimyasanal.com/konugoster.php?yazi=rblm9j9qdu
  – evde kullandığın diş macunu- şampuan duş jeli yani köpüren ne varsa BİLEŞENLERİNE YADA İÇERİĞİNE BAK (SLS) VARMI-
  3 sonra sls yani zararlı kimyasal içermeyen bitkisel içerikli ersağ ürünlerini kullanmak ve beğenirsen satıştan VE- organizasyonundan AYRI kazanmak istersen ki herşeyden önce SAĞLIK VE DOSTLUK ELBETTE. konuşalım derim 0532 314 1023 ersağa *574371 (Ferdi) üye noyla ücretsiz üyelik
  Sermayesiz EK-İŞ………….TEK GEREKLİ OLAN SİZ VE HAYALLERİNİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu