İş Fikirleri ve İş Kurmak

Organik Temizlik Ürünleri Pazarına Yatırım Yapın

Hem kir ve mikroplardan kurtulmak hem de sağlıklı kalmak mümkün. Artan tüketici bilinci organik temizlik ürünlerine olan ilgiyi artırdı. Dünyaya kıyasla Türkiye’de organik temizlik ürünleri kullanımı düşük. Ama pazar potansiyeli gelecek vaat ediyor…

DÜNYANIN gözü kulağı geçtiğimiz haftalarda Paris’te gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’ndaydı. Zira küresel ısınma dünya için kritik seviyelerde ve ülkelerin harekete geçmesi şart. Ancak dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için ülkelerin harekete geçmesini beklemeye gerek yok. İşe kendi evimizden, işyerimizden, sokağımızdan ya da gıdamızdan başlayabilir, bunu sürdürülebilir kılabiliriz. Son yıllarda bunun farkında olan insan sayısının artışıyla evde kendi domatesini yetiştirene, aktardan alınma malzemelerle bulaşık deterjanı yapana daha fazla rastlar olduk. Kimisi temizlik ürünlerini kendi yaparken kimisi de hali hazırda raflarda yer alan sertifikalı ürünleri tercih ediyor.

organik temizlik urunleri

TEHLİKE DIŞARIDA DEĞİL EVİN İÇİNDE

İnsanların tüketim alışkanlıklarının değişmesine sebep olan gelişmeleri ABD Çevre Koruma Ajansı’nın yaptığı bir araştırma net bir şekilde ortaya koyuyor. Buna göre hava kirliliğinin en yüksek olduğu yerler ne şehirler ne de sanayi bölgeleri; evlerin içi. Yapılan hava kirliliği ölçüm çalışmalarında evlerin içindeki kirliliğin dışarıdaki hava kirliğinden ortalama olarak 2-5 kat daha fazla olduğu tespit edilmiş. Bazı durumlarda bu oranın 100 kata kadar çıktığı söyleniyor. Bu kirliliğin başlıca aktörleri de konvansiyel temizlik ürünleri. Yani kullandığımız mikrop savar çamaşır suları, iki kat etkili bulaşık deterjanları, yağ sökücü yüzey temizleyicileri gibi ürünler…

PAZARLAMA SOSYAL MEDYADAN

Organik temizlik ürünü kullanmayı tercih edenlerin ilk motivasyonu sağlıklı bir yaşam olsa da özellikle anneler ve anne adayları çocuklarım korumak için bu ürünlere ilgi gösteriyor. Sosyal medya kanallarında kadınlar çocuk sahibi olduktan sonra organik temizlik ürünlerine ilgi gösterdiklerini söylüyor ve kullandığı ürünlerle ilgili deneyimlerini paylaşıyor. Bu paylaşımlar oldukça önemli, zira organik temizlik ürünlerinin en büyük pazarlama aracı bu paylaşımlar. Bu paylaşımların artışı ve kaynakların güvenilirliği organik temizlik ürünleri pazarını hareketlendirip müşteri profilini de çeşitlendiriyor.

“SAĞLIĞINA ÖNEM VEREN HERKES”

Organik temizlik ürünleri markalarından olan Sonett’in Türkiye Distribütörü olan Ökotek Koordinatörü Ekrem Şener, müşteri kitlelerini “sosyal ve ekonomik olarak ortanın üstünde, eğitim ve kültür seviyesi yüksek ve çevre bilinci olan duyarlı kişiler” olarak tanımlıyor. Şener, ürünlerinin temel kullanıcı kitlesini ise, “Herhangi bir sağlık sorunundan dolayı klasik temizlik ürünlerini kullanamayan veya kullanmaması gereken kişiler, hamileler, yeni bebeği olmuş anneler, kendisinin ve ailesinin sağlığına değer veren ve onu korumak isteyen, kendine ve ailesine yatırım yapmak isteyen, organik sertifikalı ürünlerin farklılıklarım bilen kişiler” şeklinde tarif ediyor.

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan kullanıcı kitlesini, “sağlığına ve doğaya önem veren herkes” olarak ifade ederken Eco Nuts, Seventh Generation gibi pek çok organik ürün markasının temsilcisi Vitakap’m Ortağı Bora Önen de tüketici kitlelerini algısı açık, dünyayı takip eden bilinçli ve okuyan bir kesim olarak belirtiyor.

Mom’s Green markasının kurucusu Işık Kırgız da müşteri profilinin büyük çoğunluğunun hamilelerden ve 0-3 yaş arası çocuğa sahip annelerden oluştuğunu kaydediyor.

PAZARIN POTANSİYELİ BÜYÜK

Organik temizlik ürünlerine olan talep pazarı da büyütüyor. Büyüyen pazara üretici kanadından yeni oyuncular dahil olurken tüketici tarafından da rakamlar giderek büyüyor. Türkiye pazarında organik temizlik ürünlerinde ithal ürünlerin ağırlığı dikkat çekiyor. Sonett, Klar, Seventh Generation gibi ithal ürünlerin yanı sıra Mom’s Green, Green Clean, Friendly Organic gibi yerli ürünler de pazarda yer alıyor.

Türkiye organik temizlik ürünleri pazarı ile ilgili net verilerle konuşmak zor, zira ‘organik’ pazarı genelde gıda üzerinden tarifleniyor. Ancak organik gıdaya gösterilen ilginin organik temizlik ürünlerine de yansıdığım söylemek mümkün. Friendly Organic Iş Geliştirme Direktörü Aynur Terzi buna örnek olarak ABD’yi veriyor ve ABD’deki organik gıda pazarının son yıllarda yüzde 17-20 aralığında büyüdüğünü belirtip bu rakamların organik temizlik ürünlerine de olumlu katkı yaptığını kaydediyor.

“TÜRKİYE’DE PAZAR HENÜZ KÜÇÜK”

Sevda Arıkan ise organik temizlik ürünleri pazarının dünya pazarındaki büyüklüğünün genel temizlik ürünleri içinde yüzde 4.5 civarında olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın yurtdışmdan gelen ürünlerin pazarda kullanılması ve fiyatlarının belli gruba hitap etmesi sebebiyle hala küçük olduğunu ifade ediyor. Arıkan’m da vurguladığı gibi Türkiye’de organik temizlik ürünleri pazarı hala küçük ama potansiyeli oldukça yüksek. Ökotek Ekolojik Ürünler Koordinatörü Ekrem Şener de bunu teyit ediyor ve “Türkiye’deki demografik yapı, tüketim talebi ve hızı, kullanıcıların mevcut sağlık sorunları ve gelecekte yaşayabilecekleri sağlık sorunlarına yönelik endişeleri dikkate alındığında potansiyel son derece yüksek görünüyor” diye anlatıyor.

TEMİZLİK İÇİN HER ŞEY DOĞADA

Her ne kadar organik temizlik ürünlerine olan ilgi artıyor olsa da bu ürünlerle ilgili sorular da muhtelif. Bu soruların başında organik temizlik ürünlerinin konvansiyonel temizlik ürünleri kadar etkili olup olmadığı geliyor.

Sevda Arıkan bu konuda şu örneği veriyor: “Aslında temizlik ürünlerinin ilk çıkışına bakarsanız doğadan feyz alındığını görürsünüz. Elimizi balık yedikten sonra hala limon ile ovmamız bunun en sık karşılaşılan örneği. Biz de buradan yola çıkarak doğadaki asıl yağ çıkartıcı olan turunç özlerini kullandık. Bu sayede yağ çıkartma ile ilgili bir performans sorunu yaşamıyoruz.”

TEDARİK SORUNU VAR

Vitakap Ortağı Bora Önen de, “Konvansiyel ürünler doğal ürünler yeterince hijyen sağlamadığı için değil, daha uygun fiyatlı ve tedarik sorunu olmamasından dolayı kimyasal hammaddelere geçtiler” diye konuşuyor.

Doğada insanın ihtiyaç duyduğu oranda hijyen sağlayacak birçok bitki ve bunlardan elde edilmiş özlerin olduğunu anlatan Önen, araştırmaların devam etmesi ile bunlara her gün bir yenisinin eklendiğini belirtiyor.

SORUN KÖPÜK ALIŞKANLIĞINDA

Organik temizleyicilerin köpürmemesi çoğumuzda temizliğin tam olarak gerçekleşmediği hissiyatım doğruyor. Alışkanlıklarımız nedeniyle köpük eşittir iyi temizlik anlayışı hakim. Sevda Arıkan da bu konuya vurgu yapıyor ve ürün performanslarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen tek sorunlarının insanların köpük alışkanlıkları olduğunu ifade ediyor.

Ecogarantie sertifikasına bakılmalı

Doğal diye elinizi attığınız her ürün organik olmayabilir. Zira bir ürünün organik olarak nitelendirilmesi için çeşitli sertifikasyonlara sahip olması gerekiyor. Tüketicinin en büyük silahı bu sertifikasyonlar. Yani organik olarak lanse edilen bir ürünü satın almadan önce hangi sertifikasyonlara sahip olduğuna bakmak gerekiyor. Organik temizlik ürünlerinde olmazsa olmaz olan sertifikasyon ise Ecogarantie. Dünyaya ve canlılara duyarlı, çevreyi kirletmeden üretim iddiası olan her temizlik maddesi üreticisi bu sertifikaya sahip olmalı. Uluslararası alanda faaliyet gösteren bağımsız bir mesleki birlik olan Ecogarantie için belirlenen kriterler farklı sektörlerden üretici, tüketici ve çeşitli derneklerin bir araya gelmesi ile ortaklaşa oluşturuluyor. Oluşturulan kriterler her sene gözden geçirilip güncelleniyor. Bununla birlikte, üretim ve hammadde süreçleri özenle ve dikkatle gözden geçirilip eğer bu süreçlerde çevreye etkisi negatif olan bir madde varsa kullanımına izin verilmeyip sertifikalandırma yapılmıyor.

İhracat Koordinatörlüğü

Erkan ŞAMCI / Ekolojik Yaşam Uzmanı
Kendi yaptığım ürünleri kullanıyorum

Sabah kalkar kalkmaz temizliğe kişisel temizliğimiz ile başlıyoruz. Diş fırçalıyoruz, şampuan, saç kremi kullanıyoruz. Bütün bunları temizlik adına yaparken kendi vücudumuzu ve evimizi aslında kirletiyoruz. Önce bu temizlik ürünlerinin kendisinin temiz olması lazım. Ancak işin bu tarafını düşünmüyoruz. Bu ürünler sentetik ve kimyasal maddeler içeriyor. İnsan ve doğaya zararlılar. Çoğunda amonyak ya da klor var. Dolayısıyla havaya da karışıyor. Evde kullandığımız temizlik ürünleri perde, halı ya da koltuk gibi gaz tutan eşyalara yapışıyor ve her kullanıldıklarında açığa çıkıyorlar. Piyasada satılan yüzde 100 organik ürün görmedim açıkçası. Ben evde kendi yaptığım ürünleri kullanmayı tercih ediyorum bu nedenle. Yapımları oldukça basit, malzemeleri bulmak kolay, hatta çoğu malzeme evlerde var. Herkese tavsiye ediyorum.

AVM’de stand açmak girişimcinin gözdesi oldu

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi satıs ve tesisleşme için bayilikler verilecektir.İster solucan gübresi üretip alım garantili sözleşme ile kar edin isterseniz sıvı gübre satarak ek gelir elde edin … solucan satısımız mevcuttur kampanya sadece 7 kurus …Kimyasal gübrelere karsı mucadelemizde sizlerde organik safta yerinizi alın saglıklı insan sagıklı toprak …ORGANİĞİN GÜCÜNE GÜVENİN AYRINTILI BİLGİ İÇİN 0554 904 17 32 Ziraat Müh.Mehmet AYDOĞUS

  2. MERHABALAR
    evde hem çocuklarınızla ilgilenip hem para kazanmak istermisiniz?SİLVA NETWORK sizlere sadece tavsiye ile satış yapabileceginiz yerli sermaye,tamamen dogal,biyolojik deterjanlar,mikrofiber ürünler ve kişisel bakım ürünlerinden oluşan yüzlerce çeşit ürün imkanı sunmakta.ürünler ve kazanç sistemi hakkında bilgi için 444 1 761 nolu telefonu arayabilir yadahttp://www.silvapazarlama.com.tr adresinden inceleyebilirsiniz.HAYATI KOLAYLAŞTIRAN MARKA SİLVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu