İş Fikirleri

Organik Ürün Satışı Yapan İnternet Sitesi Açabilirsiniz

Doğal ve Organik Ürünlerin Online Satışında Girişim Fırsatı

Hızla büyüyen doğal ve organik ürünler pazarı, online kanalda da gelişiyor. Yıllık satışların yaldaşık yüzde 15’iııi online satışlar oluşturuyor. Online kanalda en çok taze sebze ve meyve, bebeldere yönelik tekstil ürünleri ve glii tensiz ürünlerin satışı yapılıyor. Önümüzdeki dönemde organik ve doğal ürün satışı yapan internet sitelerinin sayısmm hızla artması bekleniyor.

organik urun satisi

Online gıda ürünleri satışı her geçen yıl artıyor. 1 milyar TL’nin üzerinde bir hacime ulaşan bu pazarın önümüzdeki üç yılda 5 kat artarak 5 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Bu da pazarın her alanda girişimcilere fırsat sunmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Son dönemde organik pazar sayısında aıtış olduğu gibi özellikle online üzerinden organik alanda satış yapan şirket sayısında da artış yaşanıyor. Artık şehir yaşamında sağlıksız ürünler yemeyi tercih etmeyenler, organik ürünlere online sipariş vererek ulaşıyor. Online organik pazarında rakamlar henüz tam olarak telaffuz edilmese de sektörde yaklaşık 10 güçlü oyuncunun olduğu belirtiliyor. Bu oyuncuların önemli bir kısmı ise gıda üzerine yoğunlaşmış durumda.

Organik Tarım Araştırma Enstitüsü ile Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM) verilerine göre, organik pazardan ülkemizin yaklaşık 300-350 milyon dolar pay aldığı tahmin ediliyor. Bu pazarın yüzde 15’lik kısmını ise online kanalların oluşturduğu tahmin ediliyor.

NASIL YAPILIYOR?

Kısacası online kanal hala büyük ölçüde ‘potansiyel bir alan’ olarak ifade ediliyor. Bu da sektöre yeni girişimcilerin gireceğine işaret ediyor.

Peki bu alanda girişim yapmak için nasıl bir prosedür izlemek gerekiyor?

Eğer organik ürün satışı yapılması isteniyorsa, mutlaka organik üretim sertifikası alınması gerekiyor. Aksi takdirde, organik üretim sınıfına girmeyen ancak doğal olarak yetişen ürünleri ‘doğal ürün’ olarak adlandırmak gerekiyor. Ürün tedariği Türkiye’de üretilen ürünlerde çoğunlukla doğrudan üreticiden, ithal ürünlerde ise ithalatçı firmalardan sağlanıyor. Eğer taze gıda satışı yapılacaksa mutlaka bir dağıtım araç zinciri ve soğuk hava deposunun da kurulması gerekiyor.

ÇİFTÇİLİK OKULU AÇTI

Bu alanda başarıya ulaşmış birçok girişim bulunuyor. Örneğin, doğal gıda satışı denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Pınar Kaftancıoğlu, İpek Hanım Çiftliği’nin kurucusu.

Şirkette yaklaşık 110 kişilik bir ekip çalışıyor. 2006 yılında hobi olarak bu işe başlayan Kaftancıoğlu, bugün e-mail ve telefonla siparişler alıyor. Nazilli ve son iki yıldır Kars’ta üretim yapıyor. Bakliyat ve tahıllar büyük ölçüde Kars’ta, geri kalan her şey Nazilli Beydağ’daki arazilerde yetiştiriliyor.

Yeşil sebzeler başta olmak üzere her türlü meyve konusunda yoğun sipariş aldıklarını belirten Kaftancıoğ-lu, en çok siparişi ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Zonguldak, Gaziantep, Antalya, Mersin ve Adana’dan aldıklarını ifade ediyor. Kaftancıoğlu, oluşturdukları mail listesindeki üye sayısının 38 bin kişiye ulaştığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Nazilli’de birkaç hafta önce bir çiftçilik okulu açtık. Burada yöre çiftçilerine eğitim vermeye başladık. Bu okul diğer zamanlarda yöre kadınlarına ve çocuklarına yönelik eğitimler verecek. Hayalim burayı bir fakülteye çevirebilmek.”
DAĞITIM ZİNCİRİ KURDU

Taze Masa da 1,5 yıl önce kurulan, yöresinden ve mevsiminde taze, doğal ve organik ürünleri internet ortamından tüketiciyle ertesi gün buluşturan bir platform. 600’ün üzerinde ürünü bulunuyor. Son dönemdç bunlann arasına et ve balık da eklendi. Sitenin kurucusu Fahir Özcan, dağıtımı kendi araçlarıyla ve soğuk zincirle gerçekleştirdiklerini, bu nedenle sadece İstanbul’da faaliyet gösterdiklerini vurguluyor. 10 binin üzerinde üyesi olan site geçen yıla göre 3 kat büyümüş durumda. Özcan, online kısımda hala büyük bir boşluk olduğunu söylüyor ve “Gıda Kodeksi’nin gereklerini yerine getirip soğuk zincirle hızlı olarak ürünlerin teslimatı gerçekleştirildiği sürece pazarda fırsatın devam edeceğini düşünüyoruz” diyor.

Ekoorganik, 2007 yılında kurulan ve İstanbul Beylikdüzü’nde organik ürünler satan bir mağaza. Mağazada sadece sertifikalı olan organik ürünlerin satışı yapılıyor. Tamamı organik sertifikalı 2 binin üzerindeki çeşitle Türkiye’nin en çok ürün satışı yapan mağazalarından biri. Şirket, satışlarını internet üzerinden, ekoorganik.com adresinden de yapmaya başladı.

Ekoorganik’in kurucusu ve genel müdürü Salih Şentürk, En önemli farkımız tüm ürünlerin ‘sertifikalı’ yani bilimsel olarak analizi yapılmış ve kanuni kriterlere göre denetlenmiş olması diyor. Gıdadan kozmetiğe temizlik ürünlerinden tekstil ürünlerine, günlük süt ürünlerinden mutfak eşyalarına kadar farklı ürün gruplarına ait 2 binden fazla ürünün satışını yaptıklarını belirten Şentürk, halen 30 binin üzerinde olan kayıtlı müşteri sayısını yıl sonuna kadar 50 bine ulaştırmayı hedeflediklerini kaydediyor.

BEBEK TEKSTİLİNE İLGİ YOĞUN

Dogaevinizde.com, kadın girişimci Gamze Yaman tarafından hayata geçirilmiş bir site. Kansorejen maddelerin hayatımıza çok fazla girmesi bir anne olarak Yaman’ı tedirgin edince, 2008 yılında bu siteyi kurdu. Sitede doğal temizlik, organik temizlik, organik kozmetik, organik tekstil, glütensiz gıda, glütensiz kozmetik gibi her türlü doğal ve organik ürün satılıyor.

Yaman, “Sipariş geldikçe firmalarımızdan ürünleri temin ediyoruz. Sirkülasyonu hızlı ürünler haricinde genelde stoksuz çalışıyoruz. Ürünleri çoğunlukla ertesi gün veya sipariş saatine ve gününe bağlı olarak maksimum üç iş gününde temin etmiş oluyoruz” diyor. Yaman, 10 binden fazla üyenin olduğu sitede özellikle organik kozmetik, organik bebek tekstili dışında Çölyak hastaları için glütensiz gıda ve glütensiz kozmetik ürünlerine de büyük talep olduğunu ifade ediyor.

YÖRESEL ÜRÜN SATIYOR

Memleketten Gelsin, beş yıldır yöresel ve organik ürünler satışı yapan bir internet sitesi. Anadolu’nun özel yöresel ürünleri, yörelerinden toplanarak özel dondurulmuş paketlerde ulaştırılıyor. Türkiye’nin yedi bölgesindeki 60’ın üzerinde ilden 2 binin üzerinde yöresel ürün satışı yaptıklarını söyleyen sitenin CEO’su Yasin Darbaz, “En büyük farkımız, sepetini oluşturan müşterilerin birden fazla yörenin ürünlerini tek seferde sipariş edebilmesi. Biz tüm bu ürünleri ilgili şehirlerden temin ederek, tek seferde ve tek kargoyla müşterimize ulaştırıyoruz. 35 binin üzerindeki aktif üye sayımızı hızlı bir şekilde arttınyoruz” diyor.

Bu arada sektöre yeni girişi yapan markalardan biri de Nektar Organik. Sertifikalı üretim yapan yerli ve uluslararası firmaların ürünlerini 2013 yılından bu yana İstanbul Ataşehir’de sunan şirket, meyve ve sebzenin yanı sıra kişisel bakım, temizlik, bebek ürünleri gibi geniş portföyde seçenek sunuyor.

YENİ HAL KANUNUNA DİKKAT!

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Eş Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, organik ürün satışının son yıllarda popüler olduğuna ancak her ürün satışı yapan sitenin organik ürün satışı yapmadığına dikkat çekiyor. Şehirlioğlu’na göre, ‘organik’ demek için ürünlerde mutlaka organik ürün sertifikasının olması gerekiyor. Bunların dışında kalanlar doğal ürünlere giriyor ve burada bir çizgi çekmek gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘Hal Kanunu’nda yaptığı bir değişikliğe dikkat çeken Şehirlioğlu, şunları söylüyor: “Bu kanun değişikliğine e-ticaret siteleri de dahil edildi. Organik ürün satışı yapan internet siteleri, belli bir tonajın üzerinde organik ürün alımı yapıyorsa bunu hale bildirmesi gerekiyor. Bu da zamanla belli bir denetim mekanizması oluşturacak. Online kısımda en büyük fırsat gıdada var. Alım gücü arttıkça bu çeşitlenecektir.”

Burcu Tuvay


3 Yorum

 1. Merhaba,

  Bu sitenin satışı gerçekleşti mi acaba? Satış şartlarınız nelerdir?

 2. Merhabalar,
  Bir türlü fırsat bulamadığımdan yaklaşık 8 aydır atıl durumda olan internet sitesini satmayı düşünüyorum.
  Sitenin PR değeri 5 olup hali hazırda kendi kendine aylık 5 bin tekil 10 binin üzerinde de sayfa gösterimi bulunmaktadır.
  Site adresi: http://www.e-organik.com
  Faaliyete geçirmek isteyen biri olursa tedarikçi bilgilerini de paylaşabilirim.
  Site şu an satışa hazır durumda, 1 hafta içinde sanal pos, payu veya paypal balnatısı yapılaraktan satışa başlatılabilecek durumda.
  Google adwords olarak da 1500 tl lik kullanılmayan bir kredim var.
  fatihkartal13@gmail.com dan bana mail ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu