Anasayfa / Makaleler / Orta Sınıf Daha Fazlasını İstiyor

Orta Sınıf Daha Fazlasını İstiyorarzu uludag elazigTürkiye’de orta sınıfın yükselişi, iş dünyasında önemli dönüşümler yaratıyor. Artık orta sınıf daha geniş bir kitleyi oluşturuyor ve daha talepkar bir görüntü çiziyor. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu VitrA Banyo Pazarlama Direktörü Arzu Uludağ Elazığ, orta sınıfa üst segmente ait bazı unsurları sunduklarını ve olumlu geri dönüşler aldıklarını anlatıyor. Uludağ Elazığ, orta sınıfın yaşam dengesinin ailesi ve evi üzerine kurulu olduğunu, bu durumun da kendi segmentleri için fırsatlar yarattığını belirtiyor.

Türkiye’de orta sınıfın gelişmesi birçok sektörü yakından etkiliyor. Ev dekorasyonu da bu sektörlerin başında geliyor. Çünkü Türkiye’nin yeni orta sınıfı, yaşamını daha çok evinde ailesi ile geçirmeyi seviyor. Ec-zacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu VitrA Banyo Pazarlama Direktörü Arzu Uludağ Elazığ, kendi markalan üzerinden edindikleri izlenimleri anlattı.

Orta sınıf genelde ekonomiyi ve sizin sektörünüzü nasıl dönüştürdü?

Orta sınıf düzenli gelire sahip, düzenli harcama ve tasarruf yapan; bütçesini öngörebildiğimiz bir kitle. Bizim için önemli olan ikinci özellikleri ise çoğunlukla ev sahibi olmaları. Orta sınıfın ev sahipliği oranı yüzde 70’lerde… Biz orta sınıf ne ister diye baktığımızda, kendimizi şanslı görüyoruz. Çünkü orta sınıfın en çok değer verdiği unsur ailesi. Ailesi de onun evi anlamına geliyor. Evde huzur ve rahatlık anyor. Bu durum, hem yapı sektörü hem de bizim sektörümüz açısından bir şans yaratıyor. Biz daha önce de orta ekonomik segmente yönelik ürünler yapıyorduk. Ama bunu sadece değeri ile ölçüyorduk. Artık bu segmente daha farklı yaklaşıyor, ne istediklerini çözümlemeye çalışıyor, bonlar için yeni ürünler geliştiriyoruz. Son üç yılda bu gruba yönelik 40 yeni ürün ve 2 komple banyo serisi geliştirdik. Ürün grubuna göre değişmekle birlikte, satışlanmızm yüzde 30 ila 50’sini elde ettiğimiz bu grup, bizim için çok kıymetli. Orta sınıf kendisini hayatta daha ileride görmek istiyor. Biz de daha önce üst segmente sunduğumuz teknoloji, fonksiyon ve özellikleri demokratikleştirerek bu gruba sunmaya başladık. Örneğin orta sınıfın ihtiyaçlarına uygun tasacımcı imzalı seriler hazırladık. Bu onlar için çok değerli… Yavaş kapanan çekmeceler gibi teknolojik özellikler de genellikle üst segment ürünlerde görülür, biz bunların bazılannı orta sınıfa da sunmaya başladık. Örneğin SESYOK kapak adını verdiğimiz teknolojik bir ürünümüz var. Yavaş kapanan bu klozet kapağını, tüm satış noktalan-mızda 69 liraya satışa sunuyoruz

Orta sınıf evinde ne görmek istiyor?
Öncelikle evlerdeki değişime bakarsak… Artan şehir nüfusu ve kentsel dönüşüm, yaşam alanla-nndaki değişimi de beraberinde getiriyor. Yükselen metrekare değerleri ile azalan kullanıcı sayısı birleştiğinde, hem 1-2 kişilik evlere ihtiyaç artıyor, hem de bu daireler içindeki banyo metrekareleri azalıyor. Yeni konut projelerinde banyoların büyüklüğü ortalama 5 metrekare. Ancak evlerdeki banyo sayısı, ebeveyn banyosunun eklenmesiyle ikiye çıkıyor. Orta sınıf, kendinden önceki nesillerden daha iyi bir hayat istiyor. Bunu da en çok evinde anyor. Evden öncelikli beklentileri huzur… Huzuru da denge ve düzende görüyorlar. Dolayısıyla 5 metrekarelik bir banyonun çok iyi şekilde düzenlenmesine imkan sunmalısınız. Daha modern unsurlar istiyorlar. Evlerine yaptıklan yatınm onlar için çok büyük olduğu için de daha kalıcı, uzun süre hoşlanna gidecek tasanmlar anyorlar.

  Öyle bir geçer zaman ki

Farklı ve cesur renklerdeki mobilya ve eşyaları beğenmelerine rağmen, kir göstermeyecek eşyalara yöneliyorlar. Evde çok vakit geçirdikleri için, rahatlık anyorlar, sadece gösteriş olsun diye rahatsız bir kanepeyi satın almayı tercih etmiyorlar. Diğer yandan küçük dokunuşlarla evlerine farklılık katmaya çalışıyorlar. Örneğin son yıllarda nar simgesi evlerde çokça görülüyor. Kutsal ve nostaljik simgeleri de kullanıyorlar. Alışverişlerini genellikle aylık yaptıklan için, depolama alanlanna çokça ihtiyaçlan oluyor. Bu durum bize banyolar için daha geniş dolaplann yapılması gerektiğini işaret ediyor. Dolaplara çocuklann elinin sıkışmaması gerekiyor, bu yüzden de yavaş kapanan dolap kapaklan öne çıkıyor.

Orta sınıfa odağınızı geliştirecek misiniz?

Biz bütün segmentlere erişen bir markayız. Ekonomik segmente de, üst segmente de ürün sunuyoruz. Bizim kıstasımız orta sınıfa kaç ürün sunduğumuzdan ziyade, onlann talepleri… Eğer orta sınıfın yaşam şekillerinde, alışkanlıklarında dönüşüm olursa, mevcut ürünlerimizi bunlarla uyumlu hale getireceğiz.

Orta sınıfa nasıl ulaşıyorsunuz?

Bizim ürün grubumuzda satın alma karan ortak almıyor. Kadın da erkek de aktif. Kadınlar satın almadan önce aylarca hemen her alternatifi araştm-yor. Seçtiği alternatifleri eşine gösteriyor, birlikte karar veriyorlar. Türkiye’de, tüm ürünlerimizi bir arada bulunduran ve ilham verici şekilde bir dene-yimleme şansı sunan 115 yetkili satıcımız var. Bu noktalarda mimar ve iç mimarlar danışmanlık veriyor. Türkiye genelinde bu tarz ürünleri satan 16 bin nokta var. Bu satış noktalannın 12 bininde bizim ürünlerimiz de yer alıyor. Yapı marketler bizim bu sınıfa ulaştığımız diğer noktalar. Her ürünümüzü bu marketlerde bulamayabilirsiniz ama orta sınıfa yönelik ürünlerimiz yapı marketlerde mevcut. Aynı zamanda internet sitemiz de bilgi almak için yoğun olarak kullanılıyor. Sitemizde ürünlerimizle ilgili çok detaylı bilgiler sunuyoruz. Gitti, gördü, beğendi. Peki nasıl ödeyecek? Orta sınıfın hayatını kazanmak için çok çalıştığını, bütçesinin değerli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden dayanıklı ürünleri uygun kampanyalarla sunmaya gayret ediyoruz. Düzenli olarak banka kampanyalan yapıyoruz. Bu kampanyalar, bu segmentin kullandığı kartlara özel olarak yapılandmlıyor. Orta sınıfın tamamı kredi kartı kullanmıyor. Onlara da cazip peşin ödeme avantaj-lan sunuyoruz. Bunun yanında ev kredilerine ürünlerimizi dahil ettiğimiz programlar da geliştiriyoruz.

EVDE VE BANYODA GELECEK TRENDLERİ

– Konfor: Şehirleşme arttıkça, gündelik hayatta olduğu gibi banyoda da konfor arayışı artıyor..

– Kişiselleşme: Kişiler, tarzlarını yansıtan tasarımları seçebilmeyi bekliyor, istediği hızda ve debide su akıtan duş başlığı gibi, kendisine özel tasarımlara ilgi gösteriyor.

-Kolaylık: Hayatı daha kolaylaştırmak için kolay temizlenebilir ürünleri tercih diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir