Başarılı Girişimcilik

Ortak Yatırım Fonları Küçük Girişimcilere Fırsatlar Sunuyor

Dünyada uzun süredir uygulanan ortak yatırım fonları ülkemizde de kurulabilir. Devletin ön ayak olacağı bu oluşum küçük girişimcilere muazzam fırsatlar sunabilir…

ortak yatirim fonlari

Çözüm, ortak yatırım fonlarında

ÜLKEMİZDE pek çok devlet kurumu girişimcileri desteklemek için çok sayıda finansal kaynak sağlıyor. Örneğin, KOSGEB 30 bin. Bilişim Bakanlığı 100 bin, TÜBİTAK 400 bin TL’ye kadar karşılıksız girişimci destekleri veriyor. Ancak bunların hiç biri ortak yatırım fonu değil. Projesi onaylanan girişimci bu kaynakları kullanarak bazen işini kurabiliyor bazen de büyütebiliyor. Ancak sistemde şöyle bir sorun var, devlet girişimciye sadece kamu kaynağını aktarıyor. Halbuki girişimcinin ihtiyacı olan sadece finansman değil. Özellikle KOSGEB programlarında en temel sorun, girişimciyi sadece finansal kaynak sağlayıp söz konusu kaynakla baş başa kalmasını izlemek. Girişimcinin aslında paradan daha çok şu üç şeye ihtiyacı var:

1- Mentorluk / yol gösterme

2- Network / çevre – iş bağlantıları

3- Know-how / girişimcilik bilgi ve becerisi

Devletin hiçbir biriminin bu üç önemli desteği verebilmesi mümkün değil. Bu yüzden girişimciye finansman sağlanıyor ve kenara çekiliniyor. Halbuki bunun çözümü var: Girişimci Ortak Yatırım fonları.

Haziran ayından bugüne kadar geçen yaklaşık altı ay içinde Hazine Müsteşarlığı tarafından 150 civarında melek yatırımcı lisans belgesi düzenlendi. Yani, girişimciye finansal yatırım, mentorluk, network ve know-how sağlayabilecek 150 süper girişimci Hazine Müsteşarlığınca “Melek Yatırımcı” olarak lisanslandı. Artık sıra ikinci önemli adımı atmaya geldi. Madem devlet tarafından lisanslanmış melek yatırımcılar girişimcilere yatırım yapacaklar, devlet de onların yaptığı yatırım kadar kamu parasını aynı girişimciye yatırabilir ya da melek yatırımcının yapacağı yatırımın yarısı devlet kamu kaynaklarıyla gerçekleştirebilir. Bu amaçla, KOSGEB, Bilişim Bakanlığı, TÜBİTAK ve hatta kalkınma ajanslarından bir fon oluşturularak bu gerçekleşebilir.

Zaten lisanslı melek yatırımcıların yılda en fazla 1 milyon TL yatırım yapma limitleri var. Demek ki toplamda 150 melek yatırımcı ile 150 milyon TL limitli bir girişimci yatırım havuzu oluşmuş durumda. Devlet ilave bir kaynakla bu rakamı 300 milyon TL’ye çıkarabilir. Her girişimcinin ortalama 300 bin TL alacağını varsayarsak, toplamda yılda bin girişimci ortak yatırım havuzundan istifade edebilir.

“Küçük Girişimci Ortak Yatırım Fonu” olarak da özetleyebileceğimiz bu sistemin en büyük faydasını kamu kaynaklarının verimli kullanılması noktasında görüyoruz.

İŞİN İÇİNE DEVLET GİRERSE…

Bu sistemde, işler kötü gidip şirket zarar etse bile devlet, koyduğu paranın önemli bir kısmını SSK, KDV, muhtasar, kurumlar vergisi, harçlar, çevre temizlik vergisi vs gibi kaynaklarla iade alıyor. Bu yüzden devlet, hiçbir zaman melek yatırımcı kadar zarar etmiyor, hatta kar bile elde ediyor.

Yurtdışmdaki yabancı melek yatırımcının sınır ötesi yatırım yapabilmesi, o ülkedeki güven ortamıyla doğru orantılı. Ben bu konuyu Brüksel’de EBAN’m toplantısında açtığımda, masa başındaki tüm melek yatırımcılar şunu söylediler: “Devlet ve lisanslı melek yatırımcının ortak girişim fonu kurarak yapacağı tüm yatırımlara gözümüz kapalı yatırım yaparız.”

işin içinde devlet olduğunda yatırım pek çok yabancı yatırımcının da ilgisini çekecektir. Eğer yabancı yatırımcıların bu girişimcilere nasıl yatırım yapabilecekleri bir yönetmelikle düzenlenebilirse sonucu müthiş olur. Çünkü bu yabancı yatırımcının bu girişimciye çok önemli bir katkısı olacak: Silikon Vadisi bağlantısını sağlayacak…

YABANCIYI OYUNA DAHİL ETMEK

Melek yatırımcılarımız devlet tarafından lisanslı da olsalar, ne devletin ne de melek yatırımcıların girişimcileri alıp Silikon Vadisi’ne götürüp, hisselerini çok değerli bir şekilde satabilmeleri mümkün değil. Bu yüzden, ortak yatırım fonu sistemi, yabancı oyuncunun oyuna dahil olmasını sağlamak ve global bağlantıyı kurabilmek açısından çok değerli.

Eğer gerçekten başarı öyküleriyle donanmış bir melek yatırımcılık sistemi hedefliyorsak  ki bence Türkiye’de bu çok mümkün – hızlıca aşağıdaki iki konuya odaklanmamız gerekiyor:

1- Global bağlantıları olan melek yatırımcılardan oluşan melek yatırım ağlarının kurulması.

2- Lisanslı melek yatırımcı – kamu – yabancı melek yatırımcı üçlüsünün küçük girişimcilerle buluşmasını sağlayacak Girişimcilik Ortak Yatırım Fonlarının (Entrepreneurship Co-Investment Funds) kurulması.

Haftaya görüşmek üzere…

Baybars Altuntaş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. Merhabalar anlatilanlar mantikliguzel projeler ama biraz karisik gibi gorunuyor ben kopek uretim ciftliigi acmak istiyorum yeterli sermayem yok gerekli prosodurleri bilmiyorum bana bu konuda yardimci olurmusunuz

  2. devlet in iş kurmak isteyen üniversite mezunu girisimcilere
    kredi verecegide..gidisatin bu yonde oldgunu artk gençlern memurluk degilde,kendi isinin sahibi olmasini (en azndn azımsanamayacak bir kisminin) gerektgni dsünüyor olmasi da iyi bir gelisme bu yonden…zaten bence genelde engelli vatandaslarmzdan olusmali memurlarin cogu diye düsünüyorum ben..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu