Giyim Sektörü ve Moda HaberleriTeknoloji ve İnovasyon Haberleri

Örümcek İpeğinden Mont

North Face ve Spiber isimli bir biyoteknoloji firması sentetik örümcek ipeğinden “Ay Anorağı” adını verdikleri bir mont üretti. Örümcek ipeği bilindiği üzere doğadaki en sağlam ve esnek malzeme. Bu özellikleri örümcek ipeğini pek çok alan için cazip kılıyor. Fakat örümcek ipeğini endüstriyel ölçekte elde etmek hayli zor. Bu nedenle fibroin denilen örümcek ipeği proteini mikroorganizmaların yardımıyla üretiliyor.

North Face ve Spiber

Örümceklerde bu proteini üretmekten sorumlu gen izole ediliyor ardından bakteriye transfer ediliyor ve böylece bakterinin bu proteini bol miktarda üretmesi sağlanıyor. Protein toplandıktan sonra iplik haline getiriliyor ve yapay ipek elde ediliyor. Örümcek ipeği petrole olan bağımlılığı da azalttığı için çevre koruma açısından da yarar sağlıyor. Spiber firmasından yapılan açıklamaya göre spor yaparken kullanılan giysilerin çoğu polyester, naylon gibi sentetik polimer malzemelerden üretiliyor.

Bu malzemeleri üretmek için de petrol gerekiyor ve üretimleri sırasında çok fazla enerji tüketiliyor, bu da çok fazla sera gazı üretimine neden oluyor. Dünya fosil yakıt kaynaklarının tükenmesi tehdidi altındayken tüm toplumlarda yenilenemeyen kaynaklar yerine yenilenebilir kaynakların kullanılması bilincinin oluşması gerekiyor. Bu güne kadar sadece prototip ürettiklerini belirten Spiber yetkilileri, North Face firmasının bu montu 2016’da satışa çıkartacağı haberini de veriyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu