Anasayfa / Şirket Haberleri / Orzaks, ithalattan üretime geçti

Orzaks, ithalattan üretime geçtiithalatçı olarak giriş yaptığı OTC pazarında üretici olarak da faaliyetlerini sürdüren Orzaks, pazarda 40’ın üzerinde ürünle varlık gösteriyor. Satışını yaptıkları ürünlerin yüzde 30’unu İstanbul’daki fabrikalarında ürettiklerini belirten Orzaks Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu, “Geçen yılki 5 milyon liralık ciromuzu bu yıl 7 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz. 2014’te ise hedefimiz 10 milyon lira” diyor.

ocean

İnsanlar kendilerini ve sevdiklerini hastalıklardan korumak, günümüzün zor koşullarına karşı dirençlerini artırmak, yorgunluğun önüne geçmek, daha iyi hissetmek ve yaşlanmayı olabildiğince geciktirmek için OTC (reçetesiz ilaç sektörü) ürünlerinden daha fazla yararlanmaya başladı. Dünyada OTC ürünlerin en çok tüketildiği ülkelerin başında ise ABD, Almanya ve Japonya geliyor. Anlaşılacağı üzere, gıda takviyeleri tüketimindeki artış ülkelerin sosyoekonomik gelişmişlikleri ile paralellik gösteriyor.

2011 yılında 900 milyar dolar büyüklüğe sahip olan toplam ilaç pazarında OTC marketin 100 milyar dolarlık paya sahip olduğu görülüyor. İstatistikler, gıda takviyelerinin ilaç sanayinin yüzde 11’ine tekabül ettiğini gösteriyor.

Türkiye’de de son 10 yılda artan ekonomik refah ile birlikte OTC ürün pazarı büyüyor.

Vitaminler, mineraller, bitkisel ekstraktlar, deniz suları, omega-3 preparatları gibi ürünlerin eczane kanalındaki 2012 pazar büyüklüğünün 600 milyon lirayı bulduğu belirtiliyor.

Yüzde 30’u İstanbul’dan

Bu tutar Türkiye ilaç pazarının yüzde 4’üne tekabül ediyor. Uzmanlar, yol alınması gereken yüzde 7’lik bir yol olduğunu vurguluyor. Öte yandan Türkiye OTC pazarında varlık gösteren yerli ve yabancı markalarda da son yıllarda artış göze çarpıyor. Orzaks da sektörde faaliyet gösteren yerli firmalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 2004 yılında sektöre ithal ürünlerle giren Orzaks, bir yıldır OTC sektöründe üretim de yapıyor.
Satışını yaptıkları ürünlerin yüzde 30’unu İstanbul’daki fabrikalarında ürettiklerini belirten Orzaks Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu, “Geçen yılki 5 milyon liralık ciromu- zu bu yıl 7 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz. 2014 hedefimiz için 10 milyon lira” diyor, 2004’te giriş yaptı OTC ürünler pazarında; omega-3 içerikli ürünler, saç dökülmesini önleyici ürünler, probiyotik ve prebiyotik içerikli ürünler, osteoartritte kullanılan preparatlar, güneş koruyucu ürünler ile vitamin, mineral ve bitkisel içeriğe sahip farklı kombinasyonlardaki ürünlerin de aralarında bulunduğu 40’ın üzerinde ürünle yer alan Orzaks, her geçen gün hedef büyütüyor. 2004 yılında sektöre ithal ürünlerle giren Orzaks, günümüzde ise satışını yaptığı ürünlerin yüzde 30’unu İstanbul’daki üretim tesislerinde üretiyor.

  Herry Trabzona Otel ve Fabrika Kuruyor

2004 yılında kurulan şirketin bir yıllık bir AR-GE çalışmasının ardından omega 3 içerikli şurup ve kapsül formları bulunan iki ürünle pazara giriş yaptığını belirten Orzaks Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu, şunları anlatıyor:

“Süreç içerisinde yaz-kış kullanılabilen ikisi kapsül üçü likit formda olmak üzere beş ürün geliştirdik. Hızla gelişen ürün portföyümüzü osteoartritte kullanılan preparatlar, saç dökülmelerine karşı kullanılan bitkisel içerikli şampuanlar, erkek ve kadınların günlük gıda takviyesi desteği olarak kullanabilecekleri vitamin, mineral ve bitkisel içerikli farklı kombinasyonlar ve güneş koruyucu ürünler olmak üzere 40’a çıkardık. Son olarak Mayıs 2013’te sindirim sisteminin düzenlenmesinde endike probiyotik ve prebiyotik içeriğe sahip ürünlerimizin lans-manını yaptık.”

Kendi tesisini kurdu

48’i saha kadrosunda olmak üzere 61 kişiye istihdam sağlayan Orzaks, ürünlerinin yüzde 95’ini ABD, Kanada, Almaya, Norveç gibi ülkelerden ithal ediyor. Şirket, Eylül 2012’de üretim tesisinin faaliyete geçmesi ile birlikte ithal ettiği ürünlerin bir kısmını kendi tesisinde üretmeye başlamış bulunuyor. Üretim tesisi için 1 milyon lira harcadıklarını söyleyen Alimoğlu, şunları ekliyor:

“2012 yılında ürün gamımıza hitap eden pazarın yüzde 2,3’ünü aldık. Hedefimiz 2013 sonunda pazar payımızı yüzde 3,5’e çıkarmak. Gelecek fason üretim taleplerini de göz önünde bulundurursak, kısa süre içerisinde üretim kapasitemizin dolmasını öngörüyoruz. Dolayısıyla daha büyük kapasiteye sahip bir tesis kurmamız gerekecek. 2015’te daha büyük bir fabrika kurmayı planlıyoruz. En az 3 milyon liralık bir yatırım olur diye düşünüyoruz.”

Türkiye’de her yıl yüzde 10-15 oranında büyüdüğü talimin edilen OTC sektöründe ürünlerin yasal mevzuatı ile ilgili bir düzenleme yok. OTC ürünler, gıda olarai sınıflandırılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konu üzerinde çalıştığım belirten Orzaks Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu, şunları anlatıyor: “Umarız üzerinde iyi çalışılmış ve mevcut sorunlan çözecek bir düzenleme yalan zamanda yayınlanır. Özellikle OTC ürünler olarak kategorilendirilecek ürünlerin aktif maddelerinin listesinin yaymlanmasmı ve tanıtım faaliyetleri ile ilgili net çizgilerin konulmasını arzu ediyoruz. Ayrıca OTC ürünlerin gerek etikette iddia etmiş oldukları afetif madde miktarlarının doğruluğunun teyidi, gerekse de içermemesi gereken ilaç kimyasalları ile İlgili analizlerin daha sık yapılması gerektiğini düşünüyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir