Anasayfa / İş Fikirleri / Ot Yetiştirme Makinesi

Ot Yetiştirme Makinesi
Ot Yetiştirme Makinesi, Ot Üretme Makinesi, Tarımda teknolojik ürünler, tarım sektöründeki gelişmeler, tarımda yeni gelişmeler, tarımda yenilikler, yem üretme makinası, yeni tarım ürünleri, yeni tarım uygulamaları

Yaz kış demeden bütün bir yıl boyunca tek bir gün bile sıkıntı yaşamadan hayvancılık sektöründe yem ihtiyacınızı, taze ve yeşil yem üreterek kendi kendinize karşılayabilirsiniz.

Keçiden koyuna,deveden lamaya hatta su bufalosuna kadar sayabileceğimiz daha birçok büyükbaş hayvan türleri aldıkları besinleri çiğneyiş şekliyle tanımlanan geviş getiren hayvan grubuna örnek teşkil ederler.

Bu hayvanların sindirim sistemlerinde ilk aşama alınan bitki kaynaklı gıdanın işkembede yumuşatılması aşamasıdır.Bu bölüm ilk mide olarak da bilinmektedir.İlk mide de yarı sindirilmiş olarak geri gelen kütle tekrar çiğnenir ve böylece sindirim tamamlanmış olur.Fakat bu sürecin verimli bir şekilde tamamlanabilmesi alınan yemin yeşil ve taze olmasıyla doğrudan ilgilidir.Bu gruptaki hayvanlara taneli yem verilmesi,sindirim sisteminde verimin gerçek anlamda azalmasına ve verilen tanelerin %25 ine yakın bir bölümünün sindirilemeden vücuttan dışarı atılmasına dolayısıyla da hayvanın herhangi bir besin değeri alamamasına sebep olmaktadır.Bunun yanında diğer etkilerini de sayacak olursak tanelerin bakteriler aracılığıyla işkembe içersinde hızlı bir şekilde mayalanması sonucu, artan asit seviyesine bağlı olarak oluşabilen dehidrasyon,kalp durması,böbreklerin yetmezliği ve hatta hayvanın ölümü dahil, taneli yem yedirmenin sonuçları arasında gösterilebilir.

Oysaki arpa taneleriyle elde edilen taze yeşil yem,geviş getiren hayvanlara verildiği takdirde,bu hayvanların sindirim sistemleri %100 verimle çalışır ve çok daha sağlıklı olurlar.Arpa yeminin bilinen en önemli özelliklerine örnek olarak kan dolaşımı sırasında kırmızı kan hücre sayısını arttırması ve buna bağlı olarak kan içerisinde daha fazla oksijen bulundurmasını sağlaması gösterilebilir.Kan içersindeki oksijeni artan hayvan,bulunduğu yerden su kaynağına yürümek gibi günlük eylemler sırasında daha az enerji sarfeder ve daha hareketli ,atletik bir performans sergiler.Bunun yanında günün yorgunluğunu da çok daha hızlı bir şekilde üzerinden atar.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. agritom.com olarak bu sistemi üreten sektörün liderlerinden biriyiz. İstenilen ölçülerde üretim yapabilmekteyiz. Yurt içi ve yurt dışı bayilikler vermekteyiz. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir