Sağlık HaberleriTurizm Sektöründen Haberler

Oteller Kendi Organik Ürünlerini Yetiştiriyor

HER işin başı sağlık; yaşadığımız bu süreç bunu bir kez daha hatırlattı. Sağlık için en gerekli şeylerin başında ise şüphesiz dengeli beslenme geliyor. Nereye gidersek gidelim, tatilde bile olsak beslenmemizde artık sağlıklı ve organik ürünleri arar olduk. Kalacağımız oteli seçerken de bu kriter üst sıralarda; yemeklerin organik malzemelerden hazırlanması tercih nedenimiz oluyor.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS / PARA; İşte misafir memnuniyetinde önemli katkısı olan bu sağlıklı ve organik ürünleri tedarik konusunda her otel farklı çözümler bulurken, kimisi de kendi bahçesinde ve tarlasında ürettiklerini sunuyor. Hatta bu işi daha ileri götürüp ürünlerini marka haline getirerek piyasaya satanlar bile var.

Oteller Kendi Organik Ürünlerini Yetiştiriyor
Oteller Kendi Organik Ürünlerini Yetiştiriyor

Tarım yapan bu otelcilerin markalı gıda ürünleri arasında zeytinyağı başı çekiyor. Ürünlerin hepsi organik ve bulundukları bölgenin özel tat, aroma ve nefasetini sunuyor.

KEMPINSKI’NİN BARBAROS FARM’I

Barbaros Farm, Bodrum Karaova’da, Mumcular’a bağlı Çamarası köyünde yer alıyor. 155 dönümlük bir alana yayılmış olan çiftliğin kurucusu Kerem Yılmaz, Barbaros koyundaki Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’un da yatırımcısı. Çiftliği kurarken amaçlarının önce kendi otellerinin mutfağı için organik ürünler üretmek olduğunu söyleyen Yılmaz, daha sonra hedeflerinin büyüdüğünü, sadece kendi otellerine değil, çevredeki oteller ve Bodrum halkı için de bir tedarik merkezi olmayı amaçladıklarını anlatıyor. Barbaros Farm markalı ürünler internetten de satılıyor.

Kerem Yılmaz, çiftliği sadece bir tarım arazisi olarak değil, doğal bir yaşam alanı olarak projelendirdiklerini vurgulayarak şunları söylüyor: “Amacımız bu bölgeyi aynı zamanda bir agroturizm alanına çevirmek ve deniz turizminin yanı sıra Bodrum’u bir tarım turizmi noktası haline getirmek. Bu kapsamda çiftliğimizde bulunan çam ormanlarımızın içinde, tarlamızdan sofranıza ürünlerin sunulacağı restoranımız, çeşitli atölye alanları ve gelen ziyaretçilerin çiftliğimizi rahatça gezebilmesi için yürüyüş alanları oluşturulması üzerine çalışmaktayız. Attığımız her adımın ekolojik yöntemlere uygun olmasına ve doğayla bir bütün olarak hareket etmeye özen gösteriyoruz.”

SIRADA RESTORAN VAR

Kempinski Hotel Barbaros Bay’a 19 km. mesafede bulunan Barbaros Farm’da atalık tohumlardan hiçbir kimyasal ilaçlama yapmadan mevsimsel olarak her türlü meyve ve sebze yetiştiriliyor. Zeytinlikleri de olduğunu ve kendi markalarıyla zeytinyağı ürettiklerini belirten Yılmaz, gelecek sene tıbbi aromatik bitkiler üretmeyi ve bağcılığa başlamayı planladıklarını kaydediyor. Yılmaz, önümüzdeki yıl nisan ayında kendi ürünlerinden yapılan yöresel lezzetlerin sunulacağı bir restoran açacaklarını da sözlerine ekliyor.

HAPİMAG’TAN “MADE WİTH LOVE”

Bodrum Yalıçiftlik koyunda yer alan Hapimag Sea Garden Resort Bodrum’un da kendi zeytinyağı markası var: “Made with Love”.

Otel ve devre tatil villalarının olduğu arazi oldukça büyük. Arazide çok sayıda zeytin ve keçiboynuzu ağacı mevcut. Hapimag Resort Operasyonları Direktörü Kerem Demirkol, bu ağaçların meyvelerinin ağaçların dibine düşerek çürümesi dikkatlerini çekince bunları bir şekilde değerlendirmek için proje üreterek tesis içindeki kök zeytin ağaçlarım bakıma aldıklarını söylüyor.

Zeytinlerden yağ üretmeye başladıklarını ve bunları özel şişelerde değerlendirdiklerini anlatan Demirkol, keçiboynuzlarından da önce pekmez, sonra taş değirmende öğütüp un, kurabiye, makaron ve kukiler yaptıklarını ifade ediyor. Hatta işi biraz daha ilerletip glutensiz, şekersiz, yağsız çok özel formüllü bir de tatlıyı mönülerine eklemişler. Demirkol, işte şimdi tüm bunları otelin markasıyla özel paketlere koyup misafirlere sattıklarını belirtiyor. Bu yağlar ve ürünler oteldeki özel bir butikte ciddi bir rağbet görüyor.

Öte yandan Hapimag Sea Garden Resort Bodrum, Zeytindostu Derneği iş-birliğiyle Sea Garden Hasat Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Demirkol, iki sene önce ilkini gerçekleştirdikleri Sea Garden Hasat Günleri’nin gelenek haline gelmesi ve uzun yıllar boyunca devam etmesini amaçladıklarını söylüyor.

DETOKS MERKEZİNİN ORGANİK MARKASI

https://www.youtube.com/watch?v=gmYvjnXnMRA

Bodrum Gümüşlük’te bulunan, sağlıklı yaşam ve detoks turizminin öncü otellerinden Sianji Well-Being Resort da kendi markasıyla gıda ürünü üreten ve bunları Meşealtı isimli restoranında kurduğu stantta satan bir işletme. Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, böyle bir merkez kurarken tarım yapabilecekleri bir bahçeyi de en başta projelendirdiklerini, tesisin hemen yanında üretim yaptıklarını anlatıyor.

Mevsimine göre organik sertifikalı sebze, meyve ve otlar yetiştirdiklerini, kümeslerinin olduğunu ifade eden Çakır, kendi çiftliklerinin olmasının otel ekonomisine kazanç getirdiğinin altını çizerken, asıl amaçlarının misafirlerine iyi gıda sunmak olduğunu vurguluyor. Çakır yetiştirdikleri ürünleri restoran markaları olan ‘Meşealtı’ ismiyle çok yakında patentleyeceklerini de aktarıyor.

Meşealtı Otantik Kebap’ta sofraya gelen tüm lezzetlerde Sianji Farm’dan gelen organik mahsuller kullanılıyor. Et, zeytinyağı, süt ürünleri gibi diğer ürünler ise, yöresinden ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş, katkısız olarak sunuluyor.

TATİL KÖYÜNDE YILDA 120 TON ÜRETİM

Antalya Manavgat Kızılağaç bölgesinde yer alan Club Nena ise hem mutfağında kendi mahsullerini kullanıyor, hem de ihtiyaç fazlasını tedarikçilerine satıyor.

70 bin metrekare alan üzerinde iyi tarım uygulamaları yaptıklarını anlatan Club Nena Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Nevin Akçelik, seralarda ve açık alanda ürettikleri sebze ve meyveleri misafirlerine taze olarak sunduklarını bildiriyor. Yıllık 100-120 ton üretim gerçekleştirdiklerini söyleyen Akçelik, domates, salatalık, biber, patlıcan, karpuz, kavun, karnabahar, brokoli, kabak, marul ve yeşilliklerin ihtiyaç fazlasını bazen çalıştıkları manavlara sattıklarını veya barter yaptıklarını aktarıyor.

Zeytinyağını dışarıdan asla almadıklarını söyleyen Akçelik, yılda 650-700 litreye yaklaşan bir zeytinyağı üretimlerinin olduğunu belirtiyor. Markalaşma konusunda ise henüz bir çalışmalarının olmadığını belirten Akçelik, “Bu özel zeytinyağlınız otelin misafirlerine ve bize fazlasıyla yetiyor. Personelimize de dağıtıyoruz” diyor.

Otel bahçesinde yaklaşık 120 çeşit bitki de mevcut. Akçelik, misafirlerine shuttlar vasıtası ile üretim alanlarını gezdirdiklerini de ifade ediyor.

SEZER GRUP’UN ‘RANİ’Sİ BÜYÜYOR

Kendi gıda markası olan otel gruplarının önde gelenlerinden biri de Antalya’da üç oteli bulunan Sezer Grup. Evrenseki’deki kendilerine ait Rani Çiftliği’nde organik tarım ve hayvancılık yapan grubun, Hotel Grand Side, Club Grand Side ve Club Grand Aqua otellerinin mutfaklarında kullandıkları malzemelerin büyük bir kısmı kendi çiftliklerinden geliyor.

Sezer Grup Yönetim Kurulu üyesi Rengin Sezer, Rani etiketli organik ürünlerini kendi sanal mağazalarında, büyük marketlerde ve şarküterilerde satışa sunduklarını söylüyor. 60 Peynir çeşidi ürettiklerini kaydeden Sezer, bu yıl sadece sütü için beslenen, ‘ari ırk’ birkaç çeşit hayvan getirdiklerini bildiriyor. Bir başka yenilik olarak Ispanya’dan blue berry fideleri ithal ettiklerini ifade eden Sezer, ilk hasadı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlatıyor. Sezer, mutfaklarında kullandıkları süt ve kırmızı et ürünlerinin tamamının, sebze ve meyvenin ise yüzde 50’sinin çiftliklerinden geldiğini ekliyor.

ÇANAKKALE’NİN ‘YEŞİL İRİS’İ

Çanakkale Kumkale doğumlu ve doğa sevdalısı Yüksel Ergen tarafından 1990 yılında açılan îris Hotel ve 1996 yılında kurulan gıda markası Yeşil îris’in yetiştirdiği ürünler öncelikle otelde kullanılıyor. Bunun yanı sıra şehir merkezinde imalat ve paketleme alanının yanında bir de satış ofisi var. Ayrıca internet sitesi üzerinden de satış yapıyorlar.

Otel Müdürü Cem Eraydın, yerli ve yöresel tohumlar ile üretim yaptıklarını söyleyerek Kemerdere bölgesi başta olmak üzere Çanakkale yöresinde bulunan arazilerinde öncelikli zeytin olmak üzere domates, kapya ve yeşil biber, elma, erik, kayısı, şeftali, nar, ayva, hünnap, kiraz, vişne, badem, ceviz, karakılçık buğdayı yetiştirdiklerini belirtiyor.

Bu ürünler ile; organik zeytin ve zeytinyağı, meyvelerden katkısız reçeller, sirke ve nar ekşisi, biber ve domates salçaları, domates suyu, menemenlik sos, acuka, tarhana üretildiğini aktaran Eraydın, şöyle konuşuyor: “Ayrıca gelen ürüne bağlı turşu kuruluyor. Üretilen Karakılçık Buğdayı unundan erişte hazırlanıyor. Organik zeytinyağından sabun üretiliyor.”

Turizm Profesyonelleri Derneği (SKAL) Troy Çanakkale Başkanı da olan Eraydın, ayrıca şunlara vurgu yapıyor: “Bozulmamış doğal ve kültürel kaynaklar ile turizmin gelişmesinin önemini kavrayarak, sahip olduğumuz değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılabilmesi için çevresine, doğaya ve tarıma sahip çıkan sürdürülebilir turizm politikalarının benimsenmesi gerekiyor.”

İKSİRLİ ÇİFTLİK

Kastamonu Daday’da bulunan İksir Resort Town’un da kendi markasıyla gıda ürünleri artık bilinen bir marka olmuş durumda. İksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası’nın misafirlerine ikram ettiği, kahvaltı ürünleri, sebze ve meyvelerin bir kısmı tesisin yakınında olan İksirli Çiftlik’te yetişiyor. İksirli Çiftlik‘in ürünleri ayrıca internet sitesinden satılırken, İstanbul Sarıyer’de de bir satış ofisi bulunuyor.

El değmemiş, oksijen deposu ormanlardan toplanan ürünler pekmezler, marmelatlar, reçeller, şuruplar, çevrenin orman çiçekli balları, dağ kekikleriyle beslenmiş hayvanların sütleriyle yapılan tereyağları, sadece bu bölgede yetişen üryani eriği, siyez bulguru, serbest gezen kümes hayvanlarının etleri, en doğal ürünlerle üretilen tarhanalar, erişteler ve daha pek çok sağlık ve doğallık dolu ürünleri marka haline getiren otel ve çiftliğin sahibi İksir Aydın, dileyen misafirlerin üretim zamanlarında kendileriyle beraber ürünlerin doğadan toplanmasına yardımcı olabildiklerini belirtiyor. Aydın misafirlerin ayrıca, ürünlerin ayıklanması, pişirilmesi, turşularının kurulması, reçellerinin, marmelatlarının, pekmezlerinin, tarhanalarının yapılmasına dahil olabildiklerini kaydediyor.

Gourmet Caeli Shop geliyor

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan lüks bağ ve sanat oteli Hotel Caeli’nin de kendi çiftliğinde ürettiği zeytinlerden yarattığı bir zeytinyağı markası var: Gourmet Caeli.

İş Geliştirme ve Organizasyon Müdürü Yiğit Özalpay, Gourmet Caeli adı altında yakında başka ürünler de olacağını, online satış için çalıştıklarını açıklıyor. Özalpay, “Şu anda Gourmet Caeli markamız altında zeytinyağı satışını sadece otel üzerinden telefon ve mail aracılığı ile yapmaktayız. Gourmet Caeli Zeytinyağı, iyi tarım yöntemleri ile yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinler ile hazırlanan çok özel ve doğal bir ürün.

Çanakkale Boğazı’ndaki zeytin bahçemizde yetiştirdiğimiz İTÜ sertifikalı zeytinleri erken hasat yöntemiyle topluyor, bunları sevgi ve ilgi ile işliyoruz. Sonucunda elde ettiğimiz sızma zeytinyağlarımız Eceabat’a özel tat, aroma ve nefasette oluyor. Yakında hayata geçecek online Caeli Shop projemiz üzerinde çalışmaktayız” diyor.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu