Kariyer ve İş

Özel Sektörde 200 Bin Kişiye İş Fırsatı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli, yeni yılda özel sektöre yerleştirilen kişi sayısını 200 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Biçerli, yaptığı açıklamada, İŞKUR‘un gelecek dönemde vasıflı işgücüne de hizmet verir hale geleceğini bildiren Biçerli, iş danışmanlığı hizmetiyle bağlantılı olarak üniversite mezunlarına hitap edeceklerini kaydetti.
Piyasada çok fazla geçerliliği olmayan bölümlerden mezun olan üniversitelilerin İŞKUR’un beceri geliştirme eğitimlerine katılabileceğini ifade eden Biçerli, ”Bizim portföyümüz bu yıla kadar mavi yakalıların yoğunlukta olduğu bir yapıydı. Gerek beyaz yakalı iş arayanlar gerekse de beyaz yakalı işçi arayanlar İŞKUR’a yeterince gelmedi. Bizim hedefimiz önümüzdeki dönemde İŞKUR’u beyaz yakalılara açmak” dedi.
2011 yılında beyaz yakalı işsizlerin yoğunlukta olduğu yerlerde ”İŞKUR Beyaz Yaka Ofislerini” açacaklarını bildiren Biçerli, pilot illerin seçildiğini, bu illerde üniversite mezunlarına hizmet verileceğini söyledi.
Biçerli, büyükşehir belediyesi olan her ilde istihdam fuarı ve kariyer günleri etkinlikleri yaparak, üniversite öğrencilerine İŞKUR’u tanıtacaklarını söyledi.

ESNEK ÇALIŞMA MODELLERİ İSTİHDAMI ARTIRIR
Esnek çalışma modellerinin istihdamın artırılmasına yarar sağlayacağına inandığını dile getiren Biçerli, gelişen teknolojiyle birlikte artık insanların evinde bile çalışabildiğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde işsizliğin düşük seviyelerde seyretmesinde esnek çalışma yöntemlerinin önemli faydasının olduğunu belirten Biçerli, ”Bugün ABD’de işsizlik yüzde 10’lar düzeyinde seyrediyorsa bunda esnek çalışma modellerinin büyük rolü vardır. Esnek çalışma orada yaygın olmasaydı işsizlik yüzde 20’ler düzeyinde olurdu” dedi.

Türkiye’de esnek çalışma modellerinin geliştirilebilmesi için yasal değişikliklerin yapılması gerektiğini anlatan Biçerli, ”Türkiye’de atipik çalışma modellerini yaygınlaşabilmesi için yasal değişikliklerin yapılması gerekiyor. Mevzuat açısından sorunların kalkması çalışan sayısın artırır, istihdama teşvik eder” dedi.
Biçerli, esnek çalışma modellerinin sadece istihdam açısından değil, sosyal boyutlarıyla da ele alınıp düzenlenebileceğini kaydetti.

200 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİYİ ÖZEL SEKTÖRE YERLEŞTİRECEĞİZ
Biçerli, yeni yılda İŞKUR’un özel sektörden aldığı açık işlerin sayısını 395 bine, özel sektöre yerleştirilen kişi sayısını ise 200 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
Kuruma kayıtlı meslek lisesi ve meslek yüksek okulu üstü eğitim düzeyine sahip kişilerin sayısını artıracaklarını ifade eden Biçerli, bu şekilde 500 binin üzerinde kişiyi kuruma kaydetmeyi düşündüklerini dile getirdi.
Daha fazla açık işin kurumun internet sitesinden ilan edileceğini bildiren Biçerli, İŞKUR’un internet sitesinin yakın zamanda yenileneceğini, daha kullanıcı dostu, kolay bir hale getirileceğini kaydetti.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurullarının da etkinliğinin artırılacağını, bu yönde çalışmaların da sürdüğünü ifade eden Biçerli, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi için çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.
Biçerli, kurum hizmetlerinin belediyelerde sunulabilmesine yönelik çok daha fazla belediye ile protokol yapacaklarını bildirdi.

AA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu