Anasayfa / Kariyer ve İş / Özgeçmişimde Hangi Kişisel Bilgiler Yer Almalı?

Özgeçmişimde Hangi Kişisel Bilgiler Yer Almalı?Özgeçmişinizi oluştururken amacınız kendinizi ilk fırsatta potansiyel bir firmaya tanıtmak olmalıdır. Bu aşamada yapacağınız temel yanlışlar iş bulma şansını elinizden alabilir.

Burada özgeçmişinizde bulunması ve bulunmaması gereken kişisel bilgilerinizle ve yaşınız, cinsiyetiniz, dininiz ve ülkeniz ile ilgili ayrımlara nasıl maruz kalmamak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğiyle ilgili bir kılavuz yer almaktadır.

İsminiz
Adınızı özgeçmişinizin geri kalanından ayırt edilebilecek bir biçimde yazmalısınız, sonuçta özgeçmişiniz kendinizi pazarlamanıza yarayan bir pazarlama aracıdır. İkinci isminizi yazıp yazmamanız kendi isteğiniz bağlıdır ama garip takma adları kullanmaya pek de hevesli olmayın.

Medeni Haliniz ve Ailevi Durumunuz
Özgeçmişinizde medeni durumunuzun ne olduğu veya aileniz olup olmadığına dair herhangi bir bilgiye yer vermek zorunda değilsiniz. Ancak durumunuzun başvurunuzu daha cazip kılacağına inanıyorsanız bu bilgilere de yer verebilirsiniz. Örneğin tek başınıza yaşıyorsanız durumunuz düzensiz iş saatleri için daha uygun demektir ancak bir aile hayatı sürmekteyseniz durumunuz sabit pozisyonlar için daha uygundur ve bu durum şirkete daha sadık olacağınız anlamına gelir.

Doğum Tarihiniz
Doğum tarihinizi isterseniz özgeçmişinize dahil edebilirsiniz. Eğer iş görüşmelerinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, yaşınızla ilgili bilgileri özgeçmişinizi olumlu yönde etkileyecek şekilde kullanabilirsiniz.
Uyruğunuz
Bu bilgiyi istisnai olarak, mesela hükümetle ilgili herhangi bir iş pozisyonu için özgeçmişinize dahil etmeniz gerekebilir.

Yerlisi olduğunuz ülkenin bir iş kurumuna başvuruyorsanız veya kullanışlı bir çalışma vizeniz varsa hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu belirtmeniz gerekmemektedir.

Sizinle Bağlantı Kurulabilmesi İçin Gereken Ayrıntılar

Sizinle kontak kurulabilmesi için gerekli bilgileri çok basit bir mantıkla hazırlayabilirsiniz. Çalıştığınız yerin numarasını, faxını ve mail adresini kullanmayın. Kendi e-mail adresinizi kullanabilir veya iş aramak için yeni bir adres alabilirsiniz. Özellikle iş başvurusu için gayrı resmi görülebilecek bir mail adresiniz varsa(örneğin kızılbebek@webadress… gibi) kesinlikle yeni bir e mail adresi almanız gerekmektedir.

  En Fazla Yönetici Ataması Yapılan Sektörler

Firmaların ve acentelerin size ulaşmalarını kolaylaştıracak bir telefon numarası (cep telefonu numaranız gibi) verdiğinizden emin olun.

Eğer çalışma saatleriniz içinde bir telefon almaktan rahatsız olacaksanız, sizin için uygun olan görüşme saatlerini belirtebilirsiniz.

Diğer Bilgiler
Eğer işiniz araba kullanmayı gerektiriyorsa ehliyet almak veya ehliyetinizi yeniletmek isteyebilirsiniz. Eğer bir web sitesi tasarlıyorsanız veya bir web siteniz varsa firmayı kendi web sitenize yönlendirebilirsiniz. Ancak bu bilgiyi paylaşacaksanız size faydalı olacağından ve kurumu memnun edeceğinden emin olmalısınız.

Eklediğiniz bu bilgilerin özgeçmişinizin başında mı, sonunda mı yer alacağını siz bilirsiniz ancak tüm firmalar bilgilerin kolay görülebilecek bir yerde olmasını tercih eder.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir