Kariyer ve İş

Özgeçmişimde Hangi Vasıflarıma Yer Vermeliyim?

Birçok makalemizde de belirttiğimiz üzere bir özgeçmiş hazırlamanızın tek bir amacı vardır: muhtemel bir firmayla görüşme sağlamak. Bu da özgeçmişinizin her bölümünün sizinle ilgili önemli ve sizin boş olan pozisyona ne kadar uygun olduğunuzu gösteren bilgiler içermesi gerektiği anlamına gelmektedir. Hatta denebilir ki ‘’Vasıflar” bölümü firmalar için özgeçmişinizin en önemli bölümüdür.

Özgeçmişim

Firmalar yetenekleriniz içinde onların işine yarayabilecek bir şeyler olup olmadığını ve bu vasıfların şirkete neler kazandırabileceğinizi bilmek isterler. Bunun için ne gibi vasıflarınız olduğunu belirtmeli ve şirketlerine ne katacağınızı göstermeniz gerekmektedir.

Çoğu insan özgeçmişlerini hazırlarken alışılagelmiş ifadeleri, kalıpları ve anahtar kelimeleri kullanmanın kendilerini öne çıkaracağını düşünmektedir. Kişisel olarak bu fikre katılmamakla beraber, özgeçmişlerin yüzde sekseninin veritabanlarında anahtar kelime arayışıyla bulunduğu göz önünde bulundurulursa, yapılacak pek bir şey de kalmamaktadır.

Özgeçmişim
Özgeçmişim

Her iş olasılığına saldırmak yerine, önce başarılı olduğunuz alanları ve neler yapabileceğinizin bir listesini yapmalı, sonra hangi yeteneklerinizin başvurduğunuz iş için daha uygun olduğuna karar vermelisiniz.

İş reklamlarının yetersiz bilgi vermesi yüzünden iş başvurusunda ne gibi vasıfların gerekli olacağı hakkında kesin bir fikriniz yoksa Monster’daki benzer iş başlıklarını arayın, ve ne gibi pozisyonlar için eleman aradıklarını kontrol edin. Bunu yaptıktan sonra sizin vasıflarınıza uygun olan iş pozisyonlarının bir listesini yapın.

Peki, özgeçmişimde hangi vasıflara yer vermeliyim?

Bir özgeçmişte yer verilebilecek üç temel vasıf şunlardır:

  • Edindiğiniz yetenekleri başka iş alanlarına aktarabilmek: İş alanında öğrendiklerinizi kolayca başka bir işe adapte edebilmeniz.
  • Başvurduğunuz işle alakalı vasıflar: başvurduğunuz işle doğrudan alakalı olan vasıflar.
  • Adaptasyon: Yetenekleri kanıtlamak zordur çünkü deneyimle ispatlanmış değildir buna rağmen kişisel özellikleriniz bunu ispatlayabilir.

Bu tür vasıflar firmaların en çok tercih ettiği yeteneklerdir. Özgeçmişinize sizi öne çıkaracak olan bu yeteneklerden birini eklediğinizden emin olun. İşte firmalar tarafından çok tercih edilen bazı popüler yeteneklerin listesi:

  • İletişim
  • Takım çalışması
  • Girişkenlik
  • Sorunları çözmek
  • Açık görüşlülük
  • Bilgisayar becerileri
  • Teknik beceriler

Eğer belirli bir programlama dili biliyorsanız, Fransızca anlayabiliyorsanız firmalar bunu bilmek ister. Sizden kullandıkları özel muhasebe sisteminin özelliklerini bilmeniz beklenemez ama siz, yapabileceğiniz ve bildiğiniz şeyleri geniş bir çerçevede gösterip bilmediğiniz şeyleri kolayca öğrenebilen ve akılda tutabilen biri olduğunuz izlenimini vermelisiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu