Kariyer ve İş

Özgeçmişinizden İstediğiniz Sonuçları Almanın Yolu

Özgeçmişinizden istediğiniz sonuçları alamıyorsanız daha fazla iş teklifi almak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Özgeçmişinizi Revize Edin

Tek bir özgeçmişle bütün firmaların beklentilerini karşılamanız mümkün değildir. Eğer yöneticilerin dikkatini çekmek istiyorsanız onlara istediklerini vermelisiniz. Özgeçmişinizi başvurduğunuz her işin gerekliliklerini karşılayacak şekilde revize etmek işverenler tarafından fark edilme şansınızı arttıracaktır.Bir işe başvurmadan önce, işin tanımında hangi özelliklerin önemli olduğuna dikkat edin. Eğer iş tanımında yeterli açıklamanın olmadığı bir şirkete başvuruda bulunuyorsanız, mülakatta isinize yarayabilecek şirketle ilgili ipuçları edinmeye calisin. Özelliklerinizden hangilerinin bu iş için gerekli olduğunu belirledikten sonra özgeçmişinizi revize etmeye başlayabilirsiniz.

Kişiye özel bir özgeçmiş hazırlamanın en etkin yolu öncelikle genel bir özgeçmiş hazırlayıp, bu genel özgeçmişi karşınıza çıkan iş fırsatlarına göre revize etmenizdir.

Monster Özgeçmişinizi Kopyalayın
Monster’da bir sonraki iş başvurunuzu yapmadan önce, Monster hesabınızdaki özgeçmişinizi kopyalayın. Özgeçmişler başlığından istediğinizi seçin ve ‘Kopyala’ya tıklayın. Özgeçmişinizin, istediğiniz işe uygun olarak revize edebilmeniz için listenin en başındaki yerini aldığını göreceksiniz.

Başlık

Monster’daki özgeçmişinizin başlığı kariyerinizdeki hedefinizi ve iyi olduğunuz alanı yansıtmalıdır. Bu alan başvurduğunuz işin gerekliliklerini içermelidir.

Amaç

Bu bölümün amacı sizin bu pozisyon için en uygun aday olduğunuzu göstermektir. Her iş için uygun olabilecek bir amaçtan ziyade, kısa ve öz, belli bir hedefi olan bir amaç belirleyin. ‘123 Sirketini’nin Web Grubunda Yazılım Mühendisi Olmak’ gibi bir amaç tanımlamak, yöneticinin sizi çağırması ihtimalini arttıracaktır.

Sahip olduğunuz Vasıfların Özetlenmesi

Firmanın gereksinimlerini inceledikten sonra, özgeçmiş özeti bölümünde vasıflarınızı bu gereksinimlere uyacak şekilde düzenleyin. Böylelikle belirtilen pozisyon için en uygun aday olduğunuzu kanıtlamış olacaksınız.
Bu vasıfları düzenlemek için öncelikle aralarından başvurduğunuz pozisyon için önemli olmayanları çıkarın ve bu bölümü iş için önemli olan vasıflarınız başta olacak şekilde yeniden düzenleyin.

İş Tanımları

Birçok firma adayların yeterliliğini anlayabilmek için başvurularda öncelikle, özgeçmişteki eski işlerinizin tanımlandığı bölümleri incelemektedir. Önceki işleriniz için yapmış olduğunuz tanımları gözden geçirin ve giriş bölümüne uygun olacak şekilde değişiklik yapın. İş geçmişinizi dürüst ama bu başvurunuza katkı sağlayabilecek başarılarınızı ön plana çıkaracak şekilde düzenleyin.

Yetenekler

Özgeçmişinizi revize etmeye başlamadan önce gözden geçirdiğiniz gerekliliklere bağlı kalarak ideal bir adayın sahip olması gereken ve sizde de varılan özelliklerinizi ön plana çıkarın. Monster özgeçmiş bölümündeki listenizi işverenin en çok ilgileneceği yeteneğinizle başlatın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu