Anasayfa / Ekonomi-Finans / Pamuk Fiyatları Düşermi Pamuk Fiyatlarında Son Durum

Pamuk Fiyatları Düşermi Pamuk Fiyatlarında Son Durum
Pamuk Fiyatları Düşermi Pamuk Fiyatlarında Son Durum

TÜRKİYE’NİN PAMUK ÜRETİMİ

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Tarık Bozbey de pamuk fiyatının son 20 yılda ortalama kilogramının 1,5 dolar seviyelerinde seyrettiğini söyledi.

Son bir yılda ise tepe noktasının 5,3 dolar, ortalamasının ise 3,7 dolar seviyelerinde olduğunu belirten Bozbey, ”Pamuk fiyatları önümüzdeki yıllarda 2,5 ile 3,5 dolar bandında olacak ve bir daha 1,5 dolar seviyelerine inmeyecektir. Pamuk fiyatları makul dengelere oturacak” diye konuştu.

Bozbey, dünyada pamuğa olan talebin, nüfus ve doğal gereklerden dolayı artacağını belirterek, ”Buna karşın üretim aynı oranda artamayacak. Ülkemizin neredeyse 2 milyon tona yakın olan üretim kapasitesi kullanılmıyor. 360 bin tona kadar gerileyen balya pamuk üretimimizin bu yıl ülke genelinde en az yüzde 50 artacağı bekleniyor. Yani 500 bin tonu geçecek. Keşke herkes daha fazla pamuk ekebilseydi” diye konuştu.

Tuna YILMAZ / Destek Menkul Değerler Genel Müdürü
Pamuk fiyatlarında yön aşağı doğru

Pamuk: Ekim ayı boyunca yüzde 15 oranında değer kaybeden pamukta fiyatlardaki düşüşün devam etmesi bekleniyor. ABD Uluslararası Tarımsal Ürünler Servisi’nin yayınladığı “ürün durum raporuna göre bu yıl pamukta koza açım oranı yüzde 92 civarında. Tarımsal ürünlerin genelinin hasadının yüzde 50’si tamamlanırken, pamuğun bu yıl geç ekilmesi nedeniyle hasadının 1.4 ay geç bitmesi bekleniyor. Öte yandan, pamuk fiyatlarındaki satış baskısında ABD’deki hasattan çok Çin’in bu konuda politika değişikliğine gitmesi etkili. Dünya pamuk ithalatında ilk sırada yer alan Çin, artık pamuk stoklarını açıklamıyor. Çin’deki pamuk stoklan ve Çin’in pamuk ihracatı politikasındaki değişikliklerden dolayı 2014 yılında da pamuk fiyatlarında aşağı yönlü risk devam edecek. Bu durum, Aralık 2014 fiyatlarındaki 1.01 cent/lb kayıpla 76,51 cent/lb seviyesinden kapanışta destekliyor.

Dolar / TL: 2.08 seviyesi görüldükten sonra 1.9350 TL’ye kadar gerileme yaşanmıştı. Ancak şimdilerde tekrar 2 seviyesi üzerindeyiz. Kur, son üç ayda 1.92-2 TL arasında kaldıkça talep canlı kaldı. Kısa vadede kritik seviye 2.04; bu seviye aşılırsa Merkez Bankası’nın müdahaleleri olsa da tekrar 2.08, hatta 2.15 TL’yi görmek mümkün. Yurt içinde kuru dolar talebinin yanı sıra FED kararları da yukarı itebilir. ABD’de yüzde 7 üzerinde işsizlik, yüzde 2 altında enflasyon oldukça, bol ve ucuz dolar politikası yani doların değersiz kalma süreci devam edecek. Bu süreç dolar/TL’de sert kırılmaları engelleyebilir. FED’in varlık alım programında azaltıma gitmesi halinde ise kur daha üst seviyelere taşınır.

Sterlin / Dolar: Üst üste birbirini teyit eden toparlanma sinyalleri 1.49 civarında dolaşan pariteyi 1.6250 seviyesine kadar taşıdı. Yaklaşık yüzde 10’luk yükseliş sonrasında parite zirvelerine yakın yerde seyrediyor. Şimdilik İngiltere ekonomisi diğer AB ülke ekonomilerine göre daha ümit verici; bu umut da etkisini güçlü sterlinde gösteriyor. 1.63 seviyesi aşılabilirse hedef 1.67 olacak. Bu arada FED doları değerli kılacak adımlar atarsa İngiltere ekonomisi ne kadar toparlansa da paritenin 1.57 seviyelerine gerilemesi kaçınılmaz olacak.Ham petrol: Son iki yılda ham petrol fiyatı 75 ile 115 dolar arasında dalgalandı. 2013 yaz dönemini 100 dolar üzerinde geçiren ham petrol, son gelişmelerle birlikte 100 dolar altına geriledi. Burada İran’ın yeni cumhurbaşkanının olumlu girişimleri de etkili oldu. İran’ın yeni lideri ambargoyu kaldırabilirse İran petrolü piyasaya girer. Öte yandan küresel ekonomideki ‘büyüyememe’ durumu da petrole olan talebi azalttığı için fiyatlarda geri çekilmelere neden oldu. 95 dolar seviyelerindeki ham petrol için düşüşün devamında 92 dolara kadar geri çekilme beklenebilir.

Sonrasında önemli bir gelişme olmadığı takdirde bu seviyelerde yatay bir hareket görebiliriz.

Brent petrol: Brent Petrol’de satışlar 107 USD seviyelerinden karşılandı. Kısa vadede 109 seviyelerine doğru yükseliş yaşanabilir. Yukarı yönlü bir hareket başlayabilmesi için küresel talepte ciddi bir artış olması gerekiyor. 2013 yılının son iki ayı için böyle bir görünümden bahsetmek güç. Anlaşılan o ki 2014 yılında ülke ekonomileri genişlemeci para politikalarına devam edecekler. Beklenilen iç talep yaratılır ve ekonomik canlanma sağlanırsa petrol fiyatlarında yeniden bir artış görebiliriz.

Bakır: Bakırda üçgen formasyonu aşağı yönlü kırıldı ve 3.14 seviyesine kadar hızlı bir düşüş gerçekleşti. Bu hafta Çin’de açıklanan önemli bir veri bulunmazken, GSCI’de (Goldman Sachs Emtia endeksi] gerçekleşen üçgen kınlımı bakır fiyatları üzerinde etkili oldu. Comex Bakır kontratlarında da, kirilim ile birlikte açık pozisyon sayılarındaki ve hacimdeki artış, aşağı yönlü baskının devam edebileceği şeklinde yorumlanabilir. Yedi aylık zaman dilimine yayılmış bir ters omuz baş omuz formasyonu geçerliliğini korurken, 3.1240 ve 3.05 seviyesi önemli destek olarak takip edilebilir. Orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareket beklentimizi koruyoruz.

Gram altın: Altının ons bazında 1.305 dolar seviyesini geçmeden yukarı hareketten bahsetmek oldukça zor. 2014 yılı içinde doların değer kazanacağı beklentimizi koruyoruz. Altının ons cinsinden değer kaybedeceğini düşünmemize rağmen dolar/TL’deki yukarı hareket beklentimiz, gram altın fiyatlarında çok büyük değişimler olmayacağını düşündürüyor. Gram altın fiyatlarının 80 dolar altına sarkmasını beklemiyoruz. Bu seviyeler de alım için uygun.

SBP 500 Endeksi: Endeksin büyük bir düzeltme içine girilebileceği yönündeki sinyaller, dolar endeksindeki yükselişle de destekleniyor. 1.796 seviyesi yukarı yönlü takip edilmesi gereken direnç. 1.740 seviyesinin kırılması ise orta vadeli düşüş trendini teyit edecek.

Kahve: Dünya kahve üretiminin yaklaşık yüzde 57’lik kısmını Brezilya ve Vietnam üretiyor. Kahve üretiminin yoğun olduğu söz konusu tropikal iklimlerde yaşanan yağışlı havanın etkisiyle verimin arttığını belirtelim. Bu da dünya kahve arzında artışa neden oldu. Ancak talep yönünde istenen artış sağlanamadı. Bu da fiyatları düşürdü.

Teknik olarak bakıldığında kahvede yükselen trend desteği konumundaki 130 dolar desteğinin kırılması sonrasında satış baskısının arttığı görülüyor.

Düşüşün sürmesi halinde 100.58 ve 87.34 dolar destekleri önemini hâlâ koruyor. Yukarı yönlü hareketlerde 127.85 dolar ilk direnç seviyesi, ardından 145.00 dolar takip edilmeli. Fiyatlar 145 dolar direnci üzerine tekrar çıkmayı başaramadığı sürece kahve fiyatlarındaki aşağı yönlü hareket devam edebilir.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

19 Yorumlar

  1. 2015/16 pamuk sezonu çok bilinmeyenli bir pozisyonu korumaktadır. Genel seçim neticelerine göre yeni oluşumlara ticari ve sanayi sektörü hazırlıklı olmalıdır. Öngörülemeyen neticelerle karşılaşılması olasılığı fazla olan bir dönemin içinden geçiyoruz. Son dönemde gerileyen ihracatımız içinde gerilemekte olan Tekstil İhracatı tüm sektörü rahatsız etmektedir. Mevcut problemlerin kısa süre içinde ortadan kalkması da mümkün görülmemektedir. Pamukçuların beklediği fiyatların gerçekleşmesi tekstil sektörünün gelecekle ilgili ekonomik gelişmelerine bağlıdır. Apelasyon e dergi http://apelasyon.com/Yazi/362-pamuk-raporu-ekim-2015

  2. ADANA TICARET BORSASI BASKANI SAYIN CALISKAN;pamuk üreticisine zarar ettirmemiş demiş yazısında.tabi bunu eken bilir,kagıt kalem üzerinde pamuk yetişmez.ayrıca hesaplarınız da yanlış..10 kişilk bir aile bir pamuk sezonu boyunca bedava calışırsa tabii olarak zarar etmez..ama bedava calışacak kimseyi ben bulamadım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir