Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Panasonic, SANYO ve Panasonic Elektrik’i Yüzde Yüz İştiraki Yaptı

Panasonic, SANYO ve Panasonic Elektrik’i Yüzde Yüz İştiraki YaptıPanasonic

Kuruluşunun 100. yılına denk gelen 2018 yılında dünyada elektronik sektörünün 1 numaralı çevreci inovasyon şirketi olmayı hedefleyen Panasonic, enerji sektörünün iki önemli şirketi SANYO ve Panasonic Elektrik’i hisse takası yoluyla tamamına sahip olunan bağlı ortaklık haline getirme kararı aldığını duyurdu. Birleşmeyi resmiyete dökecek hisse takasları söz konusu şirketlerin hissedarları arasında yapılacak olağanüstü toplantıda onaylanmalarının ardından gerçekleştirilecek. Her iki şirket de söz konusu birleşmeden önce faaliyetlerini Panasonic Grubu çatısı altında sürdürmekteydi. İki şirketi de yüzde yüz iştiraki haline getirme kararında değişen rekabet şartları ile çevreci enerji alanındaki atılımlara verilen önem vurgulandı.

Panasonic ve SANYO
Kurulduğu günden bu yana ‘bir girişimin misyonunun toplumun gelişimine ve refahına katkı sağlamak olması’ ilkesi ile hareket eden Panasonic, faaliyetlerini aynı ilkeler doğrultusunda ve enerji, elektronik, dijital sistemler alanlarında sürdüren SANYO ile güçlerini 2008 yılında birleştirme kararı almıştı. 2009 yılında Panasonic’in konsolide bağımlı şirketi konumuna gelen SANYO bu birleşmeyle yeniden doldurulabilir piller, güneş pili ve elektrikli cihaz gibi iş alanlarında Panasonic’in küresel rekabetteki yeni gücü haline gelecek.
Panasonic ve Panasonic Elektrik
Elektrikli inşaat malzemeleri, ışıklandırma, kablo, elektrikli devreler, otomasyon kontrol iş üniteleri gibi alanlarda uzmanlaşmak amacıyla 1935 yılında Panasonic Grubu’nun içerisinde ayrı bir şirket olarak faaliyete geçen Panasonic Elektrik İşleri, 2004 yılında Panasonic’in konsolide bağımlı bir şirketi haline geldi. Panasonic’in, kuruluşunun 100. yılına denk gelen 2018 yılında dünyada elektronik sektörünün 1 numaralı çevreci inovasyon şirketi olma hedefi ve 2012 itibarıyla iş yapılanmasını tümden değiştirmeyi hedefleyen ‘Yeşil Dönüşüm Planı’nı yürürlüğe koyması, küresel rekabette karar alma ve kaynak kullanımı mekanizmalarının daha süratli işlemesi gerekliliğini ortaya koydu. Enerji sistemleri, ısıtma/soğutma/klima, network AV gibi alanlarda yatırımını çevreci ilkeler doğrultusunda artıracak olan Panasonic hali hazırda ortak bir hedef paylaştığı Panasonic Elektrik’i bünyesine tamamen katarak ‘hız ve odak’ stratejisini tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırma misyonuna tamamen entegre etme yönünde önemli bir adım attı.

  Bilgisayar Yerine Cep Telefonundan İnternet

Panasonic Hakkında:

Panasonic Corporation, geniş çaplı tüketici, işletme ve sanayi ihtiyaçları için elektronik ürünlerin geliştirilmesi ve imalatında dünya lideridir. Merkezi Japonya’nın Osaka şehrinde yer alan ve 31 Mart 2010 tarihinde sona eren mali yılda 7.77 trilyon Yen konsolide net satış açıklayan şirketin hisseleri Tokyo, Osaka, Nagoya ve New York (NYSE: PC) borsalarında işlem görmektedir. Kurulduğu ilk günden itibaren iş faaliyetleri aracılığıyla toplumlara katkı sunmayı amaçlamış bir marka olan Panasonic, tüm ürünlerinde güvenlik, rahatlık ve ulaşılabilirliği mümkün kılarak tüketicilerin yaşamlarına değer katmayı hedeflemektedir. İnsan yaşamına, sağlık ve güvenliğe, ürün kalitesine, müşteri memnuniyetine ve yeşil teknolojilere verdiği önemle farklılaşan Panasonic vizyonunun temel taşları, nerede ve ne zaman olursa olsun toplumdaki mevcut ağlara katkıda bulunmak ve küresel düzlemde hep birlikte varolmaktır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir