Anasayfa / Şirket Haberleri / Parex, üç yılda devlere rakip oldu

Parex, üç yılda devlere rakip olduparexUnilever’de 16 yıl, Doğuş Çay’da da iki yıllık profesyonel yaşamdan sonra ‘girişimci’ grubuna katıldı Ferhat Sucu. Provel şirketim kurarken, Digicom’un sahibi Sabri Yiğit ile birlikte hareket etti. Şirketin kuruluşunun üzerinden üç yıl geçti ve oluşturulan ‘Parex’ markası, iç piyasada yabancı devlerin rakibi konuma geldi. Hatta ‘yer temizlik ürünleri’ kategorisinde ikinci sıraya oturdu.

Profesyonel yaşamdan ‘girişimci’ kimliğine geçiş yapan iş insanlarından sonuncularından Ferhat Sucu. 16 yıl Uni-lever ve iki yıl da Doğuş Çdy’da çalıştıktan sonra 2010 yazında istifa edip kendi şirketi Provel’i kuran Ferhat Sucu, fırsat gördüğü kimyasal olmayan temizlik ürünleri, gıda yardımcıları ve çöp torbası kategorilerinde ‘Parex’ markasıyla piyasaya iddialı bir giriş yaptı. Digicom’un patronu Sabri Yiğit ile el ele veren Sucu, üç yıl gibi kısa bir sürede ‘Parex’ markasını piyasada tanınır hale getirdi. Vileda, Scotch Bri-te, Banat gibi dünya devleriyle yarışan Parex, Türkiye’nin en hızlı büyüyen hızlı tüketim markalarından biri oldu. Öyle ki AC Nielsen’in 2013 yılının ilk dokuz ayına ait verilerine göre, jenerik markanın hakimiyetinde olan ‘yer temizlik ürünleri’ kategorisinde ikinciliğe oturdu.

2014’te ise bu alanda liderlik hedefliyor.

Parex’in dümeni yeni bir sektöre kırdığını ve geçtiğimiz yaz giriş yaptığı ‘ev gereçleri’ sektöründe de büyüme hedefinde olduğunu belirten Sucu, “Ev gereçleri segmentine 1 milyon TL’lik yatırımla girdik. Temmuz ayında bu kategorinin ilk ürünü olan Rainbow’ları piyasaya sürdük. Altı ayda 300 bin adetlik satış beklerken 3,5 ayda 430 bin adet Rainbow sattık. Bu bizi bu kategori için tetikledi. 2014’te bu alana 3 milyon TL’lik bütçe ayırdık. Gelecek yıl bu segmentte her ay bir yeni ürün olmak üzere toplam 12 ürün çıkaracağız” diyor.

YAPI MARKETLERDE İLGİ YOĞUN

Türkiye’de 18 bin perakende noktasında satılan Parex, süper marketlerden toptancılara kadar tüm satış kanallarında var. Ayrıca shopping TV ve internet siteleri üzerinden de müşterilere ulaşıyor. Markanın en önemli satış yaptığı kanal ise yapı marketleri. Cirosunun yüzde 18’lik kısmı yapı market kanalından geliyor.

Yapı marketlerin Parex’in temizlik sistemlerine olan ilgiden memnun olduklarını ve kendilerine yeni ürünler geliştirmeleri konusunda tekliflerde bulunduklarını belirten Sucu, şunları anlatıyor: “Aslında ev gereçleri sektörüne girişimizde onların etkisi büyük oldu. Temizlik ürünlerimize olan yoğun talep karşısında kovalar, sepetler, saklama kapları, askılar, ütü masaları gibi ev gereçleri de üretmemiz konusunda bizi yönlendirdiler. Bu alandaki açığı gördük ve çok fonksiyonlu ürünler geliştirmeye koyulduk. Bu işin kozmetik markası olmayı hedefliyoruz. Yaratıcı ürünler geliştirerek markamızı ev gereçleri kategorisinde de güçlendireceğiz. Beş yıl garantili ürünler üreteceğiz. Ayrıca yapı marketlerinde önümüzdeki üç yıl içinde ciddi büyüme bekliyoruz. Onların bizi de büyütmesi söz konusu olacak.”
HEDEFİ 90 MİLYON TL

2012 yılını markayı Türkiye’ye daha fazla tanıtmak için geçirdiklerini söyleyen Sucu, 2013 yılında ise daha fazla tüketiciye ulaşıp daha fazla eve girme hedefiyle hareket ettiklerini belirtiyor. Bu doğrultuda tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiklerini dile getiren Sucu, şöyle devam ediyor:

  Hıdıroğlu Gıda Yeni Yatırımlarla Büyümesini Sürdürecek

“Doğru mecralarda yer alarak markamızı bilinir hale getirdik. Geçen yıl-ki 60 milyon TL’lik ciromuzu bu yıl 90 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Pazarın yüzde 10-11 büyüdüğü bir noktada Parex olarak yüzde 50’lere yakın büyüyoruz. Sektörün üzerinde büyümemiz pazar payı almamız sonucunu doğruyor doğal olarak. 2015’in sonunda temizlik sektöründe Türkiye’nin ilk 10 markası arasına girmeyi planlıyoruz. 2020 ciro hedefimiz ise 500 milyon TL.”

3 YENİ ÜRÜN GELİYOR

Türkiye’de faaliyet gösteren 23 ev temizlik markası var. Bunlar arasında Hayat Kimya’nın Bingo markası ve Provel şirketi bünyesindeki Parex markası dışındakilerin hepsi yabancı. Aralarında üç yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen büyüme rakamlarıyla dikkat çeken ise iki marka bulunuyor. Bunlardan biri Fairy, diğeri ise Parex.

Pek çok yabancı markanın yüzde 3’lerde büyüdüğü 2013 yılında yüzde 50’lere yakın büyüme yakaladıklarını belirten Sucu, “En fazla büyüyen pazar temizlik ürünleri pazarı. Biz de bu alana yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2014’te devrim niteliğinde üç yeni ürün sokacağız bu kategorimize. Bununla da bu kategoride pazar liderliğine ulaşmayı hedefliyoruz. Ev içinde yerimizi sağlamlaştırdıktan sonra 2015 yılından sonra ev dışı tüketime de yöneleceğiz” diye konuşuyor.

CİRONUN YÜZDE 2’Sİ AR-GE’YE

Parex’in AR-GE ekibinde üç kişi bulunuyor. Ferhat Sucu da bu ekibe bir anlamda başkanlık ediyor. Cirosunun yüzde 2’lik kısmını AR-GE’ye ayıran şirket, 2015 sonunda Türkiye’nin kabul ettiği 10 temizlik markası arasında yer almayı hedefliyor.

Markanın başarısında Unile-ver’de birlikte çalıştığı ve şirketi kurduğunda transfer ettiği 35 kişilik ekibin büyük katkısı olduğuna değinen Sucu, şöyle devam ediyor: “Profesyonel hayattan geliyorum. Kendi adıma işi bilen bir yatırımcı olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Unilever’de edindiğim tecrübelerimi kendi şirketime aktarıyorum. Birbirini anlayan bir ekibimiz var, bu sayede işlerimizi daha rahat geliştirebiliyoruz. 400 kişiye istihdam sağlıyoruz. Hedefimiz bunu önümüzdeki yıllarda bin kişiye çıkarmak.”

20 ülkeye ihracatı var

Yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olarak faaliyetlerini sürdüren Provel, yerli ve yabancılardan pek çok ortaklık teklifi alıyor. Ancak Provel ortakları bu tekliflere sıcak bakmıyor. Üretimi Türkiye’de yapmaktan yana olan şirket, Çerkezköy’deki kendi tesisleri dışında sadece kendileri için üretim yapan 2-3 firma ile de çalışıyor.

Parex, 2020 yılında 100 ülkede faaliyet gösteren bir temizlik markası olmayı hedefliyor. Önce iç piyasada başarıyı yakalayıp sonrasında ihracatta büyümeyi amaçladıklarını belirten Sucu,

“Üç yılda iç piyasada istediğimiz noktaya geldik. 2013 başında ihracata da başladık. Şu anda Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ülkeleri, Afrika ülkeleri başta olmak üzere 20 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2014’te 35, 2015 yılında ise 50 ülkeye ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. İhracat rakâmımız 6 milyon TL. 2014’te ciromuzun yüzde 10’luk kısmının ihracattan gelmesini hedefliyoruz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir