Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Patriot3 Jetboots Su Altında Hızlı Yüzmeni Sağlıyor

Patriot3 Jetboots Su Altında Hızlı Yüzmeni SağlıyorRüzgârsız bir günde Hawaii’de Oahu’nun batı kıyısında bacaklarıma bir çift pervane bağlayıp dalgalara doğru yürüdüm ve yüzeyin altında kayboldum. Ayağımı bile kıpırdatmadan kumun üstünde ilerliyor, Olimpiyat yüzücüleri gibi suyu yarıp geçiyordum. Yüzmekten çok uçmak gibiydi. Hemen Superman pozu alıp okyanusun derinlerine yöneldim.

Özel Kuvvetler dalgıçları için tasarlanan Patriot3 Jetboots, elleri kullanmayı gerektirmeyen ve deniz canlılarına özgü bir çeviklik sağlayan kişisel itki aygıtları. Belinize taktığınız bir kemerdeki iki adet pervane, su altında saatte 7.4 km hız yapmanızı sağlıyor.

Patriot3 Jetboots

Sırtınızdaki lityum iyon batarya ise dört saat dayanabiliyor.
Jetboots (jet çizmeleri) adı, aslında nasıl giydiğiniz düşünülürse kulağa biraz yanlış geliyor ama bu aygıt sayesinde balık sürülerinin arasına karışabildim, kaplumbağaların etrafında daireler çizebildim ve sığ sularda yüzen iki dalgıcın ödünü patlattım. İddiaya girerim yanlarından uçarcasına geçerken attığım çılgınca kahkahaları duymuşlardır. Yön vermek için başımı oynatmam ya da suda fok gibi dönmek için belimi bükmem yeterliydi. Solungaçlarım olsa sudan çıkmak istemezdim. Askeri amaçla yapılmış olsa da sistemin bir dizi sivil kullanım alanı bulunuyor. Mesela bilim insanları mercan resiflerinde büyük alan kat etmek ya da deniz canlılarını takip etmek için yararlanabilir. Belgeselciler ya da gemi kurtarma dalgıçlarının ise hem iki eli boş kalacak hem de tanka monteli itki sistemlerinden daha fazla kontrol sağlayabilecekler. Benim gibi amatör dalgıçlar ise daha fazla resifi, mağarayı ve batığı keşfe çıkabilecek. Görünen o ki iki basit pervane ve bir pilden oluşan basit bir düzenek sayesinde bile okyanusa yepyeni bir gözle bakabiliyorsunuz.

Tabii şu anda yeni gözle bakmanın maliyeti el yakıyor. Sistem on binlerce dolar değerinde. Fakat Patriot3 bu yaza kadar ürünün daha ucuz, amatör bir sürümünü çıkarmayı planlıyor. Daha az güce, pil ömrüne ve dayanıklılığa sahip olabilir ama hiç kuşkusuz Hawaii Oahuda yuvarlanıp durduğum o gün yaşadığım balık olma keyfini bu da yaşatacaktır.

  Yeni Nesil Ofislerde Fonksiyonel Ofisler DönemiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir