Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Pazarlamanın eskimeyen modası: Forum siteleri

Pazarlamanın eskimeyen modası: Forum siteleri

Sosyal paylaşım sitelerinin “ata”sı olarak tabir edilen forum sitelerine ilgi bitmiyor. Türkiye’de kullanıcılar da, pazarlama departmanları da bu sitelerden vazgeçemiyor…

EN iyi doktoru mu arıyorsunuz?

Yoksa yeni bir bilgisayar mı satın alacaksınız? Çocuğunuzu büyütürken zorluklar mı yaşıyorsunuz? Ya da belki sadece cevizli tarçınlı kek tarifi istiyorsunuz…

Artık sorumuz veya sorunumuz ne olursa olsun, ilk yaptığımız iş dijital dünyada adeta çığ gibi büyüyen forumlarda “diğer”lerine sormak… Kim mi o diğerleri? Bizim gibi sade kullanıcılar, hiçbir şey satmayan veyavpazarlamayan, yalnızca deneyimlerini paylaşan diğer forum üyeleri. Yapılan araştırmalar, artık reklamlardan veya uzman görüşlerinden çok onlara güvendiğimizi ortaya koyuyor. Kullanıcılarının farklı konularda sorulan somlara, tarafsız ve anında yanıtlarla dönmesi, sosyal medyanın en fazla rağbet gören alanlarında bu forumları başa çekiyor. Öyle ki özellikle ülkemizde pek sevilen forum siteleri, artan kullanıcı kitleleri ile en çok ziyaret edilen siteler arasındaki yerini korurken, özellikle sadık üye kitlesi ve moderatörleri sayesinde çoğu forum sitesinde bir aile havası da esiyor.

REZİL DE EDİYOR, VEZİR DE…

Aslında geçmişleri çok da yeni değil; hatta Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağlarından, YouTube gibi video paylaşım sitelerinin atası diye adlandırmak bile mümkün. Ancak popülerliğini korumaları reklam ve pazarlama departmanlarının da bu mecralara ilgisini devam ettiriyor. Tek sebep bu değil kuşkusuz. Forumlarda sunulan deneyim ve görüşlerin diğer kullanıcılara ait ve kontrolsüz olması markalar için büyük tehdit olmaya da devam ediyor.Öyle ki bir forum sitesinde, çoğu zaman kişisel bilgilerine ulaşmanızın bile mümkün olmadığı bir kullanıcı aracılığıyla rezil de vezir de olmanız an meselesi.

GLOBAL YATIRIM GRUPLARININ DA ODAĞINDA

İşte sayısı halen hızla artan bu sitelerden, özellikle kadın platformları arasında liderlerden biri KizlarSoruyor. Kurucusu Tolga Tanrıseven, üniversite okumak için Amerika’ya giden ve daha sonra ABD’ye yerleşen bir Türk girişimci. Tanrıseven, kadın ve erkeğin iletişimde yaşadığı zorlukların birbirlerine som sorarak ve tavsiye isteyerek çözülebileceği fikrinden yola çıkarak ilk forumunu 2008 yılında “GirlsAskGuys” olarak Amerika’da kuruyor. 2011 yılından bu yana ise platformun Türkçe versiyonu KizlarSoruyor ülkemizde hayata geçiyor. Platform, Amerikalı yatırım gruplarından 2013 ve 2015’te 1’er milyon dolar yatırım almış. Sırf bu bile Türkiye’de önemli bir “forum” pazarı olduğunu ortaya koyuyor. 2014 yılında platformun İspanyolca versiyonu EllasSaben’m hayata geçtiğinden de bahseden Tanrıseven, forum sitesinin bugün globalde bugün 20 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığını da ekliyor.

“BURADA İÇERİK DEĞİL, KULLANICI KRAL”

“Peki, bu ilginin nedeni nedir?” sorumuzu ise Tanrıseven, “İçerik kraldır anlayışı burada geçerli değil” diyerek yanıtlıyor. “İçerik tabii çok önemli, peki ya topluluk? Eğer doğru topluluğu bir araya getirirseniz, onlar yeni ve taze içerik üreteceklerdir” diye devam eden Tanrıseven, bu forum kullanıcıların sadece 1 günde 200 bini aşkın paylaşım yaptıklarına dikkat çekiyor. Tanrıseven sözlerine şöyle devam ediyor:

“İçerik pazarlaması, mikro site ya da sponsor postlarla yapıldığında çok daha pahalı, organik olmayan, somların cevaplanmadığı, tek taraflı bir iletişim oluyor.

Kullanıcı etkileşimi olmadığı bir içerik çalışması markalar, için sadece anlık bir iletişim olarak kalıyor. Oysa toplulukların oluşturdukları içerikler daha güvenilir ve etkileşime açık. Markanın hedeflediği topluluk ve doğru strateji bir araya geldiğinde, pazarlama kampanyaları da daha büyük bir başarı elde ediyor. Topluluk sizin kampanyanızı büyütüyor, deyim yerindeyse köpürtüyor.”

Melis Tosyalı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Murat Dilek - AjansAD

    Eskiden forumlarda tanıtım yazıları yayınlamak seo açısından çok kıymetli olsa da, şimdilerde değerini kaybetti. Forumlardaki ilgili içeriklerin altına faydalı paylaşım yapıyor olmak seo açısında daha iyi sonuçlar vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir