Anasayfa / Kariyer ve İş / Perakende Sektörü İçin Özgeçmiş Önerileri

Perakende Sektörü İçin Özgeçmiş ÖnerileriÖzgeçmiş Hazırlaken Öneriler

Özgeçmişinizi hazırlarken, potansiyel firmanızın mükemmel bir adayda ne görmek istediğini bilmek çok önemlidir.

Başvuracağınız pozisyonun tanıtımını okuyarak firmanın nasıl bir çalışan aradığına dair bir fikir edinebilirsiniz. Eğer bir adım daha ileri gider ve firmanın insan kaynakları departmanından pozisyonun tanıtımını yapan tam bir doküman alırsanız, özgeçmişinizi geliştirme ve hangi yetenekleri eklemeniz gerektiği noktalarında ihtiyacınız olan bütün bilgilere sahip olursunuz.

Pozisyon ve firma hakkında olabildiğince çok şey öğrenin ve firmayı ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeteneklere sahip olduğunuz konusunda ikna edin. Bunun için firmanın web sitesini inceleyebilir veya daha önce orada çalışmış birine doğrudan ulaşabilirsiniz.

Firmanın ne istediği konusunda emin olun ve yeteneklerinizin, deneyimlerinizin ve kariyer amaçlarınızın onun beklentileriyle ve değerleriyle uyum içerisinde olmasını garantileyin. Eğer yaratıcılığa önem veren bir firmaysa, kariyeriniz boyunca ne kadar yaratıcı çalışmalar yaptığınızı göstermeye çalışın.
Bu sektördeki çoğu rol müşterilerin ne istediğini bilmeye dayalıdır. Bu yüzden bu durumun arkasındaki teorik bilgileri de, bu bilgilerin pratik yaklaşımda nasıl kullanıldığını bildiğinizi de kanıtlamalısınız.

Teorik bilgilere sahip olduğunu kanıtlamanın yolu sertifikalarınızı ve kabiliyetlerinizi listelemektir.  Eğer perakende satış, pazarlama ve işletme gibi alanlarda diploma sahibiyseniz, firmalar bu sektörde başarılı olmak için gerekli olan bilgilere sahip olduğunuzu düşünürler.

Gerçekten göze batan, başarılı bir özgeçmiş hazırlamanın yolu sahip olduğunuz yetenekleri nasıl kullandığınızı ve profesyonel ortamda nasıl başarılara imza attığınızı ispatlamaktır. Başvurduğunuz pozisyonun neye ihtiyacı olduğuna göre hareket edin ve başarıyla sonuçlanan, sizin de katılmış olduğunuz projeleri örnek olarak gösterin.

Örneğin, satınalmacıların pazarlık etme yeteneklerine ihtiyaçları vardır. Ancak sadece güçlü pazarlık yeteneklerine sahibim demektense, en iyi fiyat için nasıl pazarlık ettiğinizi ve firmanıza kar sağladığınızı açıklayın.

  Mavi Jeans 2015 Eleman Alım Planları

Ayrıca başarılı bir özgeçmiş hazırlamanın başka bir yolu ise başvurduğunuz pozisyonla alakalı yeteneklerinizden bahsetmenizdir. Sadece başvurunuzu destekleyen bilgilere yer verin ve yapabileceğinizi iddia ettiğiniz konularda gerçekçi sınırların dışına çıkmayın.

Son olarak, başvurunuzu kimin değerlendireceği hakkında düşünün. Teknik jargonlardan kaçının çünkü herhangi bir insan kaynakları asistanının veya işe alım danışmanının bu sektörle ilgili hiçbir bilgisi olmayabilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir