Kariyer ve İş

Perakende Sektöründe Kasiyer İş İlanları Giderek Artıyor

Hızlı büyüyen perakende sektöründe kasiyer ihtiyacı giderek artıyor. Sektörün kariyer basamaklarında hızla yükselme imkanı sunan bu meslekte işini iyi yapanların işsiz kalma olasılığı çok düşük…

PARA tahsilatının olduğu her yerde çalışabilir onlar. Mağazada, otelde, barda, markette, lokantada… Kasiyerlerden bahsediyoruz. Onlardan dikkatli ve güvenilir olmaları, hızlı olmaları ve belli bir yerde oturmaktan ve aynı işleri yapmaktan sıkılmayan kimseler olmaları beklenir. Ve tabii kasada açık vermemeleri… Bunlar göründüğü kadar kolay değildir. Bu yüzden mağazalarda çalışan sirkülasyonun en fazla olduğu alanlardan biridir kasa. Şimdilerde ise perakende sektörünün büyümesine paralel olarak kasiyer ihtiyacı artmış durumda.

Türkiye perakende sektörünün büyüklüğü 2013’te yüzde 3.7 büyüyerek 311 milyar dolara ulaştı. Bu büyüme grafiğinin 2014-2018 yılları arasında da yüzde 7 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Büyüyen sektörde, şimdilerde çok sayıda şirket binlerce kasiyerin başvurusunu bekliyor.

kasiyer

TALEP EN ÇOK GENÇLERDEN

Bu talebi İK sitelerinin verileri de doğruluyor. Secretcv.com üzerinden kasiyerlere yönelik verilen ilanlara bakıldığında, işverenler son üç ayda 7 bin 256 kasiyere ihtiyaç duymuşlar. Sitede şu anda toplam 271 bin 149 kasiyerin özgeçmişi kayıtlı. Son üç aydır iş arayan kasiyer sayısı ise 8 bin 487. En çok kasiyer arayan il İstanbul. Toplam ilanlar içindeki yüzde 90’lık payı ile kasiyerlerin çok büyük bir çoğunluğunu İstanbul istihdam ediyor. Onu yüzde 9 ile Ankara izliyor. Yüzde l’den küçük pay alsa da, sıralamayı takip eden diğer iller ise, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Adana, Aydın. Konya ve Tekirdağ. Yaş olarak kasi-yerlik işlerine en çok başvuru yapanlar ise yüzde 36 ile 18 yaşındakiler.

Yenibiris.com verilerine göre ise, yılın ilk yarısında kasiyer ilanlarında 2013’e göre yüzde 20 artış var. Kasiyer özgeçmişleri ise son altı ayda yüzde 22 oranında artmış.

Kariyer.net’te son bir yıl içinde yayınlanan kasiyer ilanlarına toplam 413 bin 711 başvuru gerçekleşmiş. Aynı dönemde ilan sayıları dikkate alındığında ise bir önceki yıla göre toplam yüzde 15 artış söz konusu. Kariyer.net üzerinden kasiyer pozisyonu başvurusunda bulunan adayların özgeçmişleri incelendiğinde 1-2 yıl tecrübeli adayların, tümü içinde yüzde 36’yı oluşturduğu gözlemleniyor. 3-5 yıl tecrübeli adaylar da bu oran yüzde 32.

HIZLI YÜKSELME İMKANI

Kasiyer talebinin bu kadar artması perakende sektörünün büyümesiyle birlikte gelişen bir durum elbette. “Ülkemizde özelikle alışveriş merkezi sayılarının artmasıyla gün geçtikçe büyüyen perakende sektörü hem adaylara hem de şirketlere yeni fırsatlar yaratıyor. 2010 yılında 480 bin seviyesinde olan perakende sektöründeki ilanlara başvuran aday sayısı 2013 yılına gelindiğinde yüzde 41 arttı” diyen Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz bu artışı değerlendirerek adayların bu sektöre oldukça yüksek talep gösterdiğini söylüyor. Azoz şöyle devam ediyor: “Sektörde en çok başvuru alan ilk beş pozisyon ve en çok ilan yayınlanan ilk beş pozisyon sıralamasında ilk sırada satış danışmanı ikinci sırada ise kasiyerlik var. Bu alan uzmanlaşmak, mağazacılığı meslek edinmek isteyenler için hızlı yükselme imkanıyla cazip kariyer fırsatları sunuyor.”

AVM’LER KASİYER ARAYIŞINI ARTIRDI

Perakende sektöründe artan kasiyer arayışının bir nedeni de AVM’ler. Ülke genelinde son 10 yılda dört kat artarak 333’e ulaşan AVM sayısının, 2015 yılı sonuna kadar 409’a çıkacağının öngörülmesi, adayların perakende sektöründe kariyer hedeflemelerini sağlıyor.

Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar’a göre, sayısı artan AVM’ler tüketici harcamalarını arttırırken, istihdama da bir o kadar katkusağlıyor. Bugün 4 milyondan fazla kişiye istihdam olanağı sağlayan sektör hacminin, 2023 yılına kadar 8 milyon kişiye ulaşması hedefleniyor. Her geçen gün artan ilan sayısıyla birlikte, adayların sektöre olan ilgisi ve başvuru oranları da paralel olarak seyretmekte. “Özellikle satış danışmanı, kasiyer, müşteri hizmetleri yetkilisi, reyon görevlisi ve mağaza müdürü gibi pozisyonlar, en çok yayınlanan ilanların başında yer alıyor. Eleman.net verilerine baktığımızda ‘Kasiyer’ ilanlarının yüzde 5.1’lik oranla sektörde en çok aranan ikinci pozisyon olduğunu görüyoruz” diyen Duyarlar, şu an Eleman.net’e kayıtlı 20 bin 800 kasiyer özgeçmişi bulunduğunu, son üç ayda ise özgeçmiş sayısında yüzde 6.5 oranında bir artış yaşandığını belirtiyor.

‘KASA TAZMİNATI’ İLE EK GELİR DE VAR

Peki kimler, nasıl kasiyer olabilir? Kasiyer adaylarından her şeyden önce en az lise mezunu olması ve ilgili kasiyerlik eğitimini almış olması bekleniyor. Örgün eğitim kuramlarında eğitimi verilmeyen kasiyerlik, genellikle işbaşında öğrenilen bir meslek. Özellikle halk eğitim merkezleri ve belediyelerin açmış olduğu kasiyerlik kursları, eğitim için akla gelen ilk yerlerden. Kasiyer Yetiştirme Kursu genel olarak 15 kişinin katılımı ile açılıyor. Kurslar 150-300 saatlik bir eğitimi kapsıyor. Halk eğitim merkezlerinin dışında işe alım yapan şirketler de eğitim veriyor.

Bir haftalık eğitimlerle adaylar kasaya geçmeye hazır . w hale geliyor. Eğitim süresince, adaylar, kullanılacak olan malzeme ve aletlerin işlevleri, alman paranın kasaya işleme sırası, müşteri ilişkileri, kasanın bakımı, sahte para gibi konularda, kısaca iş başında alacakları tüm sorumluluk ve yükümlülükleri öğreniyorlar.

Kasiyerler ortalama net asgari ücret almakla birlikte kimi şirketlerde bu kazanç daha fazla olabiliyor. Bazı işyerlerinde ‘Kasa Tazminatı’ adı altında ek ödeme de yapılıyor. Ayrıca işyerlerinin durumuna göre, yemek, servis ya da başka olanaklardan da yararlanabiliyorlar.

Olcay YILMAZ / Migros İnsan Kaynakları Direktörü
“Eğitim bir hafta sürüyor”

2014 yılı itibariyle şimdiye kadar bin 100 kasiyer istihdam edilen Migros mağazalarında yılsonuna dek 150 kasiyer daha işe alınacak. Böylece yılsonuna dek bin 250 kasiyer istihdamı sağlanmış olacak. Kasiyer adaylarını, kariyer sitelerine verilen ilanlar yoluyla arayan Migros, aynı zamanda, Migros Kariyer Facebook ve Migros Kurumsal web sayfasında da eleman arayışını duyuruyor. Adaylar, Migros’un yetkinlik envanterini geçtikten sonra grup çalışmasına yönlendiriliyor. Grup çalışmasının ardından tüm adaylar birebir mülakat sürecine alınıyor. Migros İnsan Kaynakları Direktörü Olcay Yılmaz, mülakat sürecini olumlu tamamlayan adayların, kurum kültürü ve müşteri ilişkileri gibi temel eğitimleri alacağı ilk iş gününde kasa iç eğiticileri eşliğinde ‘Kasa Branş Eğitimi’ni almalarını sağladıklarını söylüyor.

Ardından adaylar mağazalara yönlendiriliyor ve mağazada bir hafta boyunca kasa eğitim danışmanı ile çalışıyor.

Asena YALINIZ / CarrefourSA İnsan Kaynakları Direktörü
CarrefourSA’ya 600 kasiyer

2014’ün ilk sekiz ayında bin 167 kasiyer istihdam edilen CarrefourSA’da yılsonuna kadar yaklaşık 600 kasiyer daha işe alınacak. CarrefourSA’da çalışacak kasiyerlerin öncelikli olarak 18 yaşından büyük ve en az lise mezunu olması gerekiyor. Adaylar, tercihen mağazacılık alanında tecrübeli ve erkek adaylar askerlik görevini tamamlamış olmalı. CarrefourSA insan Kaynakları Direktörü Asena Yalınız’dan aldığımız bilgilere göre, işe alım süreçlerinde açılan ilanlar ya da mağazalara elden gelen CVler öncelikle detaylı taramadan geçiriliyor, işe alınan kasiyerlere beş gün, sahte para, kredi kartı, çek tanıma, hesap hatası önleme yöntemleri, kasa teorik ve pratik, sadakat kartlarının ve kredi kartlarının kullanılmasını içeren eğitimler veriliyor. Bu eğitimin ardından bir haftalık staj süresi başlıyor. Stajda kasiyer ‘yol arkadaşı’ eşliğinde kasa açmaya başlıyor.

Esra DAVER / Metro Toptancı Market insan Kaynakları Yönetim Kurulu Üyesi
“Yazılı iş teklifi yapılıyor”

Metro Toptancı Market’lerde bugün toplam kasiyer sayısı 832 kişi. Şirket yılın ilk yarısında toplam 218 kişi istihdam etti. 2014 yıl sonuna kadar plan dahilinde 50 kişi daha istihdam edilecek. Metro Toptancı Market mmt I İnsan Kaynakları Yönetim Kurulu Üyesi Esra Daver, uygun adaylar belirlendikten sonra toplu olarak şirket tanıtımı yapılıp, pozisyon hakkında bilgi veriliyor ve test uygulanıyor. St Yeter puan alan adaylar ile genel görünüm, işe uygunluk, tecrübe, davranış ve benzeri kriterler dikkate alınarak mülakat yapılıyor. Değerlendirmesi olumlu olanlarla ikinci görüşmeyi ilgili yönetici gerçekleştiriyor ve uygun olan adaylar üzerinde karar veriliyor. Görüşmesi tamamlanmış olumlu adaylar içinse iki ayrı referans kaynağından araştırma yapılıyor. Sonrasında işe alınacak adaya yazılı olarak iş teklifi yapılıyor. İşe başlayan kasiyerler sınıf eğitimi, e-eğitim ve iş başı eğitimlerini tamamlıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

 1. ızla gelişen girişimcilik sektöründe adından sıkça söz ettiren mısır arabaları son yıllarda artan taleplerle beraber farklı konseptler geliştirmiş popcorn, çubukta patates, mısır patlatma makineleri gibi tüketicilerin ilgisi çekmiştir. AVMler, Standlar, Dükkanlar ile tüketicilerin beğenisine sunulan bu seyyar araçlar yatırımcılarına ciddi gelir imkanı sağlamıştır. Türk halkının damak tadına göre hareket eden bu girişim lezzeti dünyaya açılarak bir çok ülkeye ihtalat saglamıştır.

  Özellikle hızla gelişmekte olan tatil beldelerinde sıkça görebileceğiniz ve turistlerin oldukça ilgisini çeken bu seyyar lezzet dükkanları 7’den 70’e herkesin damak tadına uygun ürünler sunmaktadır. Ülkemizin damak tadının da tanıtılmasında büyük imkan saglayan mısır arabaları yatırımcısını mutlu etmeye devam ediyor.

  Tüketicilerin ilgisinin artması ile mısır arabasından sonra gibi araçlar üreticiler tarafından yatırımcılara sunulmuştur. Hemen hemen her cadde de sıkça görebileceğiniz Bu lezzet duraklarını hala denemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söylemeliyiz. Bir çok genç girişimci için gelir kaynağı olan bu seyyar araçların her girişimcinin rahatlıkla alacağı düzeyde olduğunu bildirmekte fayda var. Çok yüksek sermayeler gerektirmeden sadece seyyar aracı satın alarak hemen satışa başlayabilir, girişimciliğe adım atabilirsiniz. Son yıllarda ciddi oranda artan bu araçlara yoğun ilgi olduğu açıkca belli. AVM, İşlek caddeler de bu araçları sürekli görmekteyiz.

  İlk önce Dubaide satılmaya başlandığı tahmin edilen bardak mısır konsepti arabaları ve pamuk şeker makinası daha sonrasında edindiğimiz bilgiye göre CEMKO METAL isimli firma ile seri üretime başlanmış ve tüm Türkiye’ye yaklaşlık 8000’e yakın seyyar araç gönderilmiş. Türkiye’nin kültürel bi parçası olan ve halk tarafından çok sevilen bu seyyar araçlarda satılan mısırlar yaz kış demeden tüketim rekorları kırıyor. Yaz sezonunu iyi ve kazançlı değerlendirmek isteyen yatırımcılar güzel fırsatlar tanıyan firma, “Gerçek Üreticiden Tüketiciye” Sloganıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Tüm girişimcilerin Dikkatine demekte fayda var.

  bardakta mısır, bardakta mısır arabaları, bardakta mısır nasıl yapılır, bardakta mısır sosları, bardakta mısır bayiliği, bardakta mısır işi, bardakta mısır fiyatları, bardakta mısır arabası ikinci el,

  bardakta mısır kazancı,

  http://www.cemkometal.com

  0541 730 25 25

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu