İş Fikirleri ve İş Kurmak

Peynir Altı Suyu İşleme Tesisi Kurmak

Peynir Altı Suyu İşleme Tesisi: Değerli Bir Sıvının Geri Kazanımı

Türkiye’de gelişen peynircilik sektörünün önemli bir sorunu var: peynir üretimi sırasında ortaya çıkan peynir altı suyunun büyük bir kısmının işletmelerde israf edilmesi. Oysa bu değerli sıvı, hem süt şekeri (laktoz) hem de doğal besin içeriği açısından zengindir ve özellikle protein açısından önemlidir.

Türkiye’de, 2015 yılı itibariyle peynir üretimi sonucu oluşan peynir altı suyunun 420 ila 450 bin ton arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak birçok işletmede bu değerli sıvının bir kısmı kristalizasyon tesislerinin eksikliği nedeniyle heba olmakta veya lor üretiminde kullanılmaktadır.

Peynir Altı Suyu İşleme
Peynir Altı Suyu İşleme Tesisi

Peynir altı suyu, özellikle unlu mamuller, salam, sosis, hazır çorba, çikolata, fondan, tatlı gibi birçok ürünün formülünde kullanılabilen lezzet verici bir maddedir. Bu nedenle yurtdışında da büyük bir pazarı bulunmaktadır.

Atık olarak kaybolan peynir altı suyunu işlemek üzere bağımsız bir whey kristalizasyon tesisi kurulabilir. Bu tesiste, üreticilerden toplanan peynir altı suyu çeşitli form ve niteliklerde kristalize edilebilir. Bu işin önemli bir kısmı, küçük işletmelerle yıllık anlaşmalar yaparak yeterli hammadde akışını sağlamak olacaktır.

Sonrasında ise bu endüstriyel kristal peynir altı suyu ve türevlerini satmak işin temelini oluşturur. Bu alana ilgi duyan girişimciler, ev tüketimi için perakende pazarına da girebilirler. Bu yolla hem sürdürülebilir bir iş modeli oluşturabilirler hem de değerli bir sıvının israfını engelleyebilirler.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

4 Yorum

  1. ben de peynir altı suyu tesisi kurmak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. 0507 016 04 85

  2. Benimle iletişime geçebilir misiniz? rica etsem.Peynir altı su tesisi kurmak istiyorum. Numaram:05055669142

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu