Şirket Haberleri

PlusClouds teknolojide dışa bağımlılığı azaltıyor

Yurtdışı ofisleriyle büyümesi sürecek

Bulut ve otomasyon gibi teknolojik birçok hizmet sunan PlusClouds, geliştirdiği ürünlerle dışa bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor. Geçen yıl 2 milyon dolar ciroya ulaşan şirket, yüzde 300’lük bir ciro sıçraması hedefliyor. Yurtdışına Hollanda’dan açılan şirket bu yıl Ingiltere ve Avustralya’da ofis açacak.Firmalar, kamu kurumları yabancı menşeli yazılımlara her yıl çok ciddi bütçeler ayırıyor. Ödemeler döviz üzerinden olduğu için artan kurlarda görülen ataklar maliyetleri yükseltiyor. Bu nedenle son yıllarda yerli imkanlar ve Türk mühendislerin geliştirdiği birçok yazılım ve teknolojik hizmette artış söz konusu. Yerli ve milli teknoloji geliştiren şirketlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Şef Bilişim AŞ bünyesindeki PlusClouds bunlardan biri. PlusClouds, bulut ve otomasyon gibi sunduğu birçok hizmetle bugün teknolojide dışa bağımlılığı büyük ölçüde azaltacak yetkinliğe ve teknolojik gelişmişliğe sahip.

PlusClouds

Üstelik muadillerine göre maliyetleri yüzde 75’e varan oranda düşürüyor. Yabancı rakiplerinin sağladığı bulut hizmetinin aynısını kendi ürettikleri teknolojilerle verebildiklerine dikkat çeken PlusClouds’un CEO’su Serkan Koçak, “Plusdouds olarak geliştirdiğimiz teknolojilerin sadece yarısı Türkiye’deki şirketlerde veya devlet kurumlarında kullanılsa yıllık 1 milyar dolardan fazla tasarruf sağlanır. Buna diğer yerli firmaların geliştirdiği teknoloji hizmetlerini de eklediğimiz de bu rakam çok daha fazla yukarı çıkabilir” diyor.

Marka olma hedefi

Temelleri Harun Barış Bulut tarafından 2011 yılında atılan PlusClouds geçen yıl yurt dışı şirketleri ile birlikte 2 milyon dolar ciroya ulaştı. Bu yıl ise yüzde 300’lük büyüme hedefleyen şirket, toplam 30 kişiye istihdam sağlıyor.

Şirketin geliştirdiği pek çok ürün var. Veri merkezlerinin uçtan uca insansız ve lisanssız yönetilmesini sağlayan ‘Orchestrator LEO’ bu girişimlerimizden sadece bir tanesi. Devlet kurumlan da dahil olmak üzere şirketlerin neredeyse tamamının bu ürünün yabancı alternatiflerine her yıl çok ciddi bütçeler ayırmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Serkan Koçak, ‘Orchestrator LEO’ yazılımı ve bulut bilişim alanında geliştirdikleri ürünlerle sadece Türkiye’de değil dünya çapında da marka olma hedefine doğru emin adımlarla ilerlediklerini anlatıyor.

İhracatını güçlendirecek

Şirket, yurtdışında da marka olma hedefi doğrultusunda adımlar atıyor. Bu kapsamda da Hollanda’da başladığı çalışmalara, bu yıl İngiltere ve Avustralya’da ofis açarak devam edecek. Önümüzdeki beş yıl içerisinde bulut bilişim sektöründe Avrupa’nın önde gelen teknoloji markaları arasında gerek şirket içi yaşam kalitesiyle gerekse hizmet kalitesi, ürün yelpazesi ve güvenilirliği sayesinde Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olmayı hedeflediklerini dile getiren Serkan Koçak, “İstanbul gibi büyük bir metropolden kaçmak isteyen mühendislerimiz için Antalya’da kurduğumuz AR-GE merkezinin kapasitesini 2020 yılından itibaren yüzde 300 arttırarak yurtdışı satış ihracatımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz” diyor.
İki alana odaklandı Teknoloji hızla ilerliyor. Teknolojideki trendler şirketleri de yeni ürünlere yönlendiriyor. Serkan Koçak, şu anda üzerinde çalıştıkları ürünler ve odaklandıkları alanlarla ilgili şunlan anlatıyor: “E-ticaret ve yapay zeka olmak üzere iki alana odaklandık. E-ticaret tarafında pazarlama ajanındaki süreç otomasyonları ile ilgili AR-GE çalışmalarına başladık. Bu strateji sayesinde e-ticaret yatınım yapan firmaların satışlarım katlayarak arttırmayı hedefliyoruz. Bu ürünün ilk müşterisi de Avustralya’daki bir e-ticaret gözlük firması oldu. Orchestrator LEO ile de yapay zeka çalışmalarında veri merkezlerindeki makinalarm birbirleri arasındaki iletişimini sağlayarak insan kaynaklı hataları minimum seviyeye getirmeyi hedefledik ve gerçekleştirdik. Şimdi ise İT alanındaki diğer operasyon süreçlerini de otomatize edecek ve yine lisans ücretlerini ortadan kaldıracak AR-GE faaliyetlerine başladık.”

Özlem Bay YılmazEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu