Haberler

Popüler Doğaltaş Aragonit’e İlgi Çok Fazla

En moda taş!..

Negatif enerjiyi çekip, stresi azalttığı iddia edilen aragonit, modern insanın en yeni dermanlarından biri oldu. Özellikleri kulaktan kulağa yayıldıkça satışları arttı. Doğal taş sektörünün gözdesi durumunda…KİMİLERİ için her derde deva kimileri içinse evrenin sırlarını taşıyan bir mucize taş. İsmini duymamış olabilirsiniz ancak sokakta, işte, otobüste boynunda pembe ile kırmızı arası taş taşıyanlara rastlamışsınızdır. Neden mi bahsediyoruz?

Son dönemin en popüler doğal taşlarından biri olan aragonitten. Aragonit taşıyan değerli taşlar kategorisinde. Ama takana kendini iyi hissettirdiği, maddi manevi bolluk ve bereket getirdiğine inananların sayısı hayli fazla.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar adı sanı bilinmeyen bu taş ne oldu da hayatımıza bu kadar nüfuz etti? Bu sorunun cevaplarından biri son yıllarda insanların çoğunun yaşadığı doğaya dönüş arzusu. Yanıtlardan bir diğeri de sağlıklı beslenme ve yaşama bilincinin artması. Bu ikisinin bir araya gelişi hayatımızdaki pek çok şeyi değiştirdi. Organik ürünlere olan talep günden güne artarken doğal taşlar da bu ilgiden nasibini aldı.

Aragonit

STRESİ AZALTIP AĞRILARI ALIYOR

Doğal taştan yapılma takı ve eşya üretimi çoğalırken bu taşların içinde bazıları taşıdığı özellikleri ile öne çıktı. Tam da bu noktada aragonit taşıdığı söylenen onlarca özelliği ile doğal taşlar arasından sıyrıldı. Nedir aragonitin özellikleri? Hani derler ya saymakla bitmez diye; ama biz yine de sıralamaya çalışalım. Öncelikle aragonit taşının jeolojik tarih itibariyle 2.7 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, stresi azalttığı, ağrı, kramp ya da farklı cilt hastalıklarına iyi geldiği iddia ediliyor. İnternette yapılacak kısa bir tur sonrası aragonit alıp kullanan ve sözünü ettiğimiz özelliklerinden faydalandığını söyleyen pek çok kişiye rastlamak mümkün.

ERKEKLERİN DE İLGİSİ YOĞUN

Aragonitin bu özellikleri tüketicilerin de ilgisini bu taşa yöneltti. İşbilir AVM internetten de satış yapan Bursa menşeili bir firma. Firma yetkilisi Muhammet İşbilir doğal taşlara olan ilginin her gün arttığını teyit ederek eskiden doğal taşların sadece takı olarak kullanıldığını hatırlatıyor. İşbilirin de dikkat çektiği gibi aragoniti takı olarak bulabileceğiniz gibi tek parça taş halinde de satın alabiliyorsunuz. Faydaları nedeniyle alıcılar taşı üstlerinde taşımayı tercih ediyor. Çünkü, taşın kişiye yakın olması etkiini daha da artırıyor. Işbilir, taştan memnun kalanların başkalarına tavsiye etmesiyle taşa yönelik talebin arttığım ifade ediyor. Aragonite ve doğal taşlara erkek tüketicilerden de talep var. Işbilir bu konuda şunları söylüyor: “Önceleri erkekler tarafından sadece tespih olarak kullanırken, tasarımcıların doğal taş bileklikleri ünlü isimler üzerinde tanıtmalarından sonra erkek bi-lekliklilere olan talep arttı. Özellikle erkek doğal taş bilekliklerde ciddi talep var. Satışlarımızın yarısından fazlası taşın faydalarına inanan müşterilerimize yapılıyor.”

“NEGATİF ENERJİYİ ÇEKİYOR”

Joy Takı Ortağı Hatice Yolgösteren son . yıllarda her şeyin doğalına geri dönüş yaşandığını bunun da doğal taştan yapılma takılara ilgi olarak yansıdığını anlatıyor.

“Doğal taşlarm enerjisi uzun yıllardır biliniyor. Bugüne kadar sadece taşlarla ilgilenenler onların enerjisinden faydalanıyordu. Günümüzde, taşlardaki enerjilerden faydalananlar ve olumlu etkilerini görenler bu bilgiyi birbirleriyle paylaşmaya başladı” diyen Yolgösteren böylelikle doğal taşlı takılara ve eşyalara ilginin arttığını söylüyor.

Doğal Takı ve Teşbih firmasında yönetici olarak çalışan ve aynı zamanda jeoloji mühendisi olan Selahattin tlktaç, aragonitin teknik özellikleri ile ilgili bizi şöyle bilgilendiriyor: “Aragonit, ortorombik kristal yapısına sahiptir; kimyasal yapısı Ca-C03’dır. Yani kalsiyum karbonattır. Eğer üstüne halk arasında tuz ruhu denilen asit damlatılırsa köpürmeye başlar.” Taşın prizma kümesi halinde olduğunu belirten Ilktaç, tüm doğal taşlarda olduğu gibi aragonitin de ortamda bulunan negatif enerjiyi çektiğini, en etkili olduğu yerlerden birinin de jeopatik stres olduğunu ifade ediyor, tlktaç, ayrıca yeraltındaki kırılmalar ve yeraltındaki su damarları nedeniyle yeryüzünden çıkan manyetik radyasyonların ev, iş gibi yaşam alanlarının altında yer alması halinde insan sağlığında ciddi tehlikeler oluşturabileceğine dikkat çekiyor.

SAHTESİNE DİKKAT

Muhammet Işbilir tüketicilerinin genelde çocuk ve yaşlı yakınları için bu taşı aldıklarını belirterek aragonitte en çok siparişi İstanbul’dan aldıklarını kaydediyor. Hatice Yolgösteren de aragonitin Türkiye’de belirli bir kesim tarafmdan bilindiğinin altını çiziyor. “Kolye olarak alıp kullananlardan çok güzel ve olumlu geri dönüşler alıyoruz” diyen Yolgösteren, kullananların yakın çevresinden talep gördüklerini, son bir yıldır aragonitin doğal taşlı takı kullananlar tarafmdan istenmeye başladığını ifade ediyor. Ancak her şeyde olduğu gibi aragonit alırken de dikkat etmek gerekiyor, zira piyasada sahteleri yaygın olarak satılıyor. Selahattin İlktaç doğal taşların eneıjisinden yararlanabilmek için bu taşların gerçek olması gerektiğine dikkat çekiyor ve “Maalesef doğal taş diye sahte ve boyama çok fazla ürün piyasada satılıyor. İşportada tezgahlarda satılan doğal taşlarm çok önemli bir kısmına kuşkuyla yaklaşmak gerekir” diyerek uyarıyor.

ÇİN’DEN GELEN CEYTTAŞI

Muhammet Işbilir de piyasada satışı yapılan Çin malı imitasyonlar nedeniyle müşterilerin doğal taş alırken tereddütte kaldığını ifade ediyor. Bu tür ürünlere ‘ceyt taş’ denildiği bilgisini veren İşbilir şu bilgileri paylaşıyor: “Ceyt Çin’de bulunan işlenmesi kolay ve bol bulunan; tabiri caizse kaldırım taşından farkı olmayan değersiz bir taş. Bu taşın toz haline getirilip fırınlanarak boyanması ile ‘ceyt taşı’ elde ediliyor. Boyama işleminden sonra preslenip şekil verildikten sonra piyasaya sunuluyor. Ceytler gerçek ama değersiz taşlardan yapıldığından elinize aldığınızda soğuk ve ağır olur. Orijinalini bilmeyen birinin ayırt etmesi pek mümkün değil.”
Celal GÜÇLÜ / Aydan Doğal Taş Sahibi
Taşı düzenli kullanmak gerek

Dükkanda bulunan taşlar arasında en fazla aragonit satıyoruz. Aragonitin salınımları ve titreşimleri insana daha yakın. Bu nedenle daha fazla tercih ediliyor. Faydasını gören kişiler bunu birbirine aktarıyor ancak bazen bu aktarımlar abartıya da kaçabiliyor. Bu nedenle abartılı söylemlerden kaçınmak lazım. Taşı frekansına göre kullanmak önemli. Bu şekilde kullanıldığı takdirde taşın etki etmemesi mümkün değil. Şunu da eklemek gerek; bu taşın şifasından yararlanmak için çaba harcamak gerek. Taşı aynı zaman dilimlerinde ve düzenli kullanmak gerekiyor. Bunu spor gibi düşünün. Sporu da düzenli ve zamanında yaptığınız takdirde faydasını görürsünüz. Taş kullanımı da buna benzer. Daha çok dizlerinde problem olanlar şifa bulmak amacıyla bu taşı satın alıyor. Fakat taşı satanın da alanın da bilgili olması gerek. Bu nedenle aragonit alacaklara tavsiyem; frekansınıza göre taş satışı yapacak kişiden satın almaları.

Taşla “uyumlanma” seansları

Aragonit Fransa, Brezilya, İngiltere, Meksika gibi birçok ülkede yaygın olarak çıkarılıyor. Taşınızı aldıktan sonra enerjisinin getireceği faydalardan yararlanmak için “uyumlanma” denilen bir işlemi gerçekleştirmeniz tavsiye ediliyor. Bu uyumlanmanın nasıl olacağı ve kimler tarafından yapılacağı bilgisine internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Taşa sahip olmak kadar ilk günkü canlılığında ve etkisinde olması da önemli. Bu uyumlanma işlemi sırasında taşa zarar vermeden nasıl temizleyeceğinizi öğreniyorsunuz. Aragoniti akan suyun altında beş dakika tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra sirkeli suyun veya tuzlu suyun içinde 10 dakika bekleterek de temizliğini sağlayabilirsiniz. Temizleme yöntemlerinden biri de güneş. Güneşte bir gün bekletilerek de arındırma işlemi yapılabildiği söyleniyor. Aragonit taşından yapılmış takılarınızı ise sirkeli suyla ıslanmış bir bezle silip hemen kurulamanız öneriliyor.

Selahattin İLKTAÇ / Doğal Takı ve Tespih, Firma Yöneticisi
Fiyatı dolara endeksli

Gerçek doğal taşlar, bugüne kadar değerli ve yarı değerli olarak sınıflandırıldı. Fakat bugün bu sınıflandırmanın ‘çok değerli ve değerli’ olarak yeniden isimlendirilmesi gerekiyor. Gerçek doğal taşlar her yıl ortalama yüzde 20 değer kazanıyor. Dolayısıyla da maliyetleri artıyor.

Gerçek doğal taşlı bir takının ve tespihin ucuz olmaması gerekir. Eğer ucuza satılıyorsa alırken dikkatli olmak lazım. Türkiye’de doğal takı ve tespih sektörü dolara endeksli.

Hem dolar, TL karşısında hem de doğal taş fiyatları dünya genelinde yükselecek fakat bazı satıcılar ciddi indirimler yapacak. Bu gerçekçi değil. Bu tür yaklaşımda bulunan satıcılara kuşkuyla yaklaşılmalı.Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu