İş Fikirleri

Popüler İş Fikirleri

Franchise sektörü popüler iş fikirleri ve iş modelleri ile girişimcilere iş kurma fırsatları yaratıyor. Zincir mağaza sayısı 2 bin 500’e, sektörün hacmi 43 milyar dolara ulaştı. Girişim uzmanlarına göre piyasa kendini düzeltiyor. Bu yıl franchise sektörüne 10 bin yeni girişimcinin girmesi bekleniyor. İşte, 2017’de öne çıkacak iş fikirleriPopüler iş fırsatları, yeni trendler

FRANCHİSE sektörü emin adımlarla büyümesini sürdürüyor ve bu dinamizmiyle Türkiye ekonomisinin en hızlı gelişen sektörlerinden biri haline dönüşüyor. Kalite ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile artık sektörde iddialı bir marka haline gelen binlerce şirketimiz var. Zincir mağaza sayısı 2 bin 500’e, franchise veren şirket sayısı ise bin 500’e yükseldi. Bunların 150’si yurtdışmda franchising sistemiyle mağazalar açmayı başardılar.

Evet, bir dönem sadece sınırlı sayıda gıda şirketlerinin tercih ettiği franchising sistemi artık her sektöre yayıldı. Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) verilerine göre, 2016’da 43 milyar dolara yükselen franchising sektörünün hacmi bu yıl 50 milyar dolara ulaşacak. Bizde bu gerçeklerden yola çıkarak 2017’de büyüme potansiyeli yüksek, girişimcilere cazip bir iş imkanı yaratacak alanları araştırdık. Girişim uzmanlan ve sektör temsilcileri ile birlikte hazırladığımız bu çalışma ile ilk kez kendi işini kuracaklar, mikro-küçük-orta ya da büyük ölçekli firmaların yatırım yapabilecekleri alanları ortaya çıkardık.

blank

CADDE VE SOKAK MAĞAZALARI

Girişim uzmanları çok önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyor; AVM’ler birbirinin aynı markalarla dolması, yüksek kiraların etiket fiyatlarına yansıması sonucunda müşteri AVM’de gezer, sokakta alışveriş yapar hale geliyor, işte bu durum yeni fırsatların kapılarını aralıyor.

Belediyelerin sokakları trafiğe kapatıp aydınlatması, kafelerin kaldırıma taşması sokakları canlandırdı. Duyumlarımıza göre özellikle büyükşehir belediyeleri bu ve benzeri yeni alanların açılması için projeler hazırlıyor. Bu arada perakendeciler sokaklara çıkınca kiralar da arttı. Esnaf ise arka sokaklara çekildi. Adeta çarşıların yüzleri değişiyor. Büyükşehirleri gören küçük belediyelerin başkanları da kendi sokaklarını canlandırmaya hazırlanıyor.

KOZMETİK HER DÖNEM İŞ YAPIYOR

blank

Türkiye kozmetik pazarının hacmi 8 milyar TL’ye ulaştı. Sektör temsilcilerine göre, pazar önümüzdeki üç yılda 13 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşacak. Yüksek büyüme hızını yakalayan pazarda adeta kabuk değişimi yaşanıyor. Bir dönem sadece eczane köşelerinde ya da çok katlı mağazalarda kendine yer bulabilen kozmetik reyonları şimdi deyim yerindeyse altın çağını yaşıyor. Artık çok katlı mağazaların girişlerinin çok önemli bir alanını kozmetik rafları ve tezgahları kaplıyor. AVM’lerin prestijli bölümlerinde ve şehirlerin işlek caddelerinde birbiri ardına açılan kozmetik mağazalarına rastlamak mümkün. Bunun nedeni, Türkiye’de kişisel bakım ürünlerine talebin her geçen gün artması. Büyüyen pazara yeni oyuncular giriyor. Girişim uzmanlarına göre bu alanda faaliyet gösteren şirketlerden franchise almak karlı bir yatırım olabilir.

FAST FOOD HALEN CAZİP

blank

Fast food zincirleri fazlasıyla gelişti. Ancak pazarda hala fırsat var. Uzmanlara göre önümüzdeki dönemde yeni yabancı oyuncular bu pazarda boy gösterecek. Son yıllarda yerli fast food’çular yüksek kazanç dönemini yaşıyor. Geleneksel mutfağımızın ürünleri, fast food zincirleriyle ülke geneline yayılıyor. Yabancılara göre daha uygun koşullarda franchise veren yerli zincirler, yüksek ciro potansiyelleri nedeniyle girişimcilerden yoğun talep görüyor. Geleneksel mutfağımızın birçok ürünü lokanta köşelerinden çıkarak fast food zincirlerine dönüştü. Köfteciler, çiğ köfteciler, dönerciler, mantıcılar, pideciler müthiş bir büyüme hızı yakaladı.
ORGANİK ÜRÜNLER YAYGINLAŞTI

Organik ürünler pazarımız İsviçre, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin halen çok gerisinde. Sektör gerek ürün fiyatları ile ilgili tüketici tarafındaki önyargılar gerekse tanıtım eksikliği yüzünden henüz beklenen çıkışı yapamadı. Ancak İstanbul, İzmir, Diyarbakır gibi büyük kentlerde kurulan organik pazarların diğer kentlere yayılması ve raflarında organik ürünlere yer veren zincir marketlerin sayısında artış var. Bu durumun devam etmesi halinde 2017 yılında organik ürün sektöründeki büyüme oranı yüzde 10’un üzerine çıkacak.

blank

Özellikle mamul ve yarı mamul ürünler için bazı hammaddelere ulaşmak çok zor. Örneğin organik şeker, renklendirici amaçlı kullanılabilecek organÖr siyah havuç, kırmızı turp, hayvan beslenmesinde kullanılacak organik kaba yem, tarımsal atıkların geri dönüşümünü sağlayacak toprak ve bitki yönetimine ait preparatlar… Önümüzdeki dönemde işlenmiş organik sertifikalı ürünlere talep artacak. Bu nedenle işlenmiş organik ürünler için kullanılan tüm hammaddenin organik sertifikalı üretilmiş olması gerekecek.

HELAL PAZARI BÜYÜYECEK

blank

Et, peynir, zeytin, süt, yumurta, meyve suyu, diş macunu, şampuan, krem, çamaşır makinesi deterjanı… Islami usullere uygunluk anlamına gelen “helal sertifikası” alan ürün sayısı hızla artıyor. Söz konusu ürünleri üreten firmalar Türkiye genelinde franchise ya da bayilik veriyor.

Helal sertifikası Türkiye’de 2009 yılından itibaren önem kazanmaya başladı. Bu alandaki ilk adımı Aytaç Gıda atmıştı. O dönemde Türkiye’de ilgili kuruluş olmadığı için yurtdışmdan sertifika alınıyordu. 2011’den bu yana Türkiye’de de sertifika veriliyor. İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) tarafından hazırlanan “Helal Gıda Standartları”, TSE’nin (Türk Standartları Enstitüsü) Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle oluşturduğu “Adapte Türk Standardı” olarak kabul edildi ve Temmuz 2011’den itibaren helal gıda belgelendirmesine başlandı. TSE’nin yanı sıra bazı özel kuruluşlar da helal gıda sertifikası verebiliyor.

OTO-BAKIM İSTASYONLARI

Sektör temsilcilerine göre oto bakım zincirleri pazarı 2017’yi oldukça iyi geçirecek. Zira ikinci el araba pazarına olan talep artacak. Bu nedenle oto bakım ve onarım hizmetleri veren firmalara olan ilgi artacak. Bu yıl oto bakım ve koruma hizmeti sunan şirketler bayilik ya da franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Şimdiye kadar büyük şehirlerle sınırlı kalan şirketler şimdi Türkiye’nin her bölgesinde bayi arıyor. Bir dönem “oto kuaför” olarak anılan işletmeler şimdi araç temizlik, bakım ve koruma hizmetlerinin profesyonel bir şekilde yapıldığı mekanlara dönüştü. Özellikle yabancı menşeli firmaların öncülüğünde belli bir standarda kavuşan pazarın Türkiye’de büyüme potansiyeli hala çok yüksek.1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Bir Yorum

  1. Merhaba arkadaşlar son iki yıldır giderek popüleritesi artan bir mesleğimiz var afrika Örgüsü Afro Dalgası ipek kirpik gibi işlemler bayilik vermek istiyoruz . İnstagram @marjinalatolyem den ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu