Güncel Ekonomi Haberleri

Portföy yöneticilerinin beklentileri

İSTANBUL PORTFÖY

“BIST-100’DE REKOR GÖREBİLİRİZ”

İstanbul Portföy Genel Müdürü Burak Üstay’a göre, mali piyasaların seyrini, mali, para politikaları seçimleri ile genel siyasi politika uygulamaları belirleyecek. Buna karşın AB ilişkilerinde restleşme, yeni referandumlar söz konusu olursa, bütün kazanımlar terse dönebilir. İstanbul Portföy olarak varsayımlarını, temel olarak iç ve dış ilişkilerde uzlaşmacı bir politika, para politikasında anti enflasyonist, mali politikalarda ise genişlemelerden geri adım atılması üzerine kurguladıklarını söyleyen Üstay, beklentilerini şöyle özetliyor:

“Faizlerin, aylık mevduatlarda yüzde 13.50-14.00, iki yıl vadede yüzde 11.00-11.25, sepet kurun da 3.65-3.75 aralığında seyretmesini bekleyebiliriz. Borsada ise, kısa vadede yükselişle, iç/dış politikada verilecek olumlu mesajlarla, TL bazında BIST-100 endeksinde rekor denemesi görebiliriz. Ancak sonrasında, yurtdışı ekonomik ve siyasi gelişmelerin seyrine göre harekete geri dönüş olur. Temmuz ortasına kadar geçecek süreçte, Türkiye’nin genel sorunlarına hızlı bir çözüm bulunacağım sanmıyoruz. Bu bir süreç alacak. Dolayısıyla ilk birkaç günden sonra seans-lık gelişmelerin hızlıca geride bırakılacağım ve uygulamalara bakılacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki üç aylık süreçte dolar/TL’de Burak Üstay 3.55-3.65, euroATL’de ise 3.78-3.88 seviyelerini görebiliriz. Bu dönem için euro/ dolar pari-tesi beklentimiz ise 1.0650. Döviz sepetinin 3.65 ve altına gelmesi durumunda ise alım yapılabilir.”

Üstay, TCMB’den de kısa vadede bir faiz artışı bekliyor. Nisan sonundaki PPK’da yapılan faiz artışının ardından iki yıllık tahvil faizlerinin yüzde ll’e inme potansiyeline kavuşacağını söyleyen Üstay, “Enflasyonda en kötü dönem geride bırakılmış olacağından, faizlerde bir rahatlama görülmesini bekliyoruz. TCMB PPK’da Nisan sonu faiz artışının, uzun vadeli faizlere daha fazla olumlu yansımasını bekleriz. 10 yıllık faizlerde yüzde 10.50, belki biraz daha altı olabilir” diyor.

Yatırımcıya özel notlar

HSBC TÜRKİYE PORTFÖY / NAMIK AKSEL

Türk hisse senetleri yılbaşından bu yana kuvvetli bir performans gösterse de, gelişmekte olan piyasalar ile karşılaştırıldığında değerlemelerin halen cazip olduğunu görüyoruz. Bu nedenle dengeli bir portföyde yüzde 10 civarında Türk hisse senedi taşınabilir. Enflasyon beklentilerindeki bozulma ile birlikte yükselen faizler, önümüzdeki dönemde kademeli olarak aşağı gelebilir. Türk Devlet tahvilleri orta vadeli bakış açısıyla portföylerde sermaye kazancı hedefli bulundurulabilir, bunun yanında bilançosu kuvvetli şirketlerin kısa vadeli tahvilleri ile de iç verim hedeflenebilir. Yine orta vadede, yabancı varlıklar ile portföy çeşitlendirmesi yapmanın katma değer sağlayacağı görüşündeyiz. Bu nedenle portföylerde yatırım yapılabilir seviyedeki kısa vadeli yabancı şirket tahvilleri, diğer gelişmekte olan ülkelerin yerel para cinsinden tahvilleri ve hisse senetleri, ayrıca değerlemeler açısından cazip gözüken Avrupa hisse senetlerine yatırım yapmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Bütün bu beklentilerin dinamik olduğunu bundan bir ay sonra farklı bir yatırım ortamı olacağını unutmamak gerekir. O nedenle portföylerin aktif yönetildiği, riskin dağıtılıp, getirinin farklı varlık sınıfı ve coğrafyalar ile çeşitlendirildiği çoklu varlık fonlarının iyi bir yatırım çözümü olduğunu söyleyebiliriz.

GEDİK PORTFÖY / HALİM ÇUN

Bu dönemdeki konsolidasyon beklentime paralel dengeli bir portföyü tavsiye ederim. Burada riskten kaçınan yatırımcılar için kısa vadeli TL faiz ürünleri ve bir miktar döviz bazlı ürünleri ( altın ve Eurobond) birlikte değerlendirmek daha uygun olur. Bono portöyleri [ÖST ve Eurobond), ikinci yarıda beklediğimiz faiz gerilemesi için de uygun ürünler. Mayıs-Haziran dönemi için oluşturulacak “orta riskli ” portföyün piyasa sürprizlerine karşı, belli oranda aktif yönetilen pozisyon taşımasını tercih ederim. Hisse senetlerinde bir düzeltme ihtimali olmakla birlikte belli oranda aktif yönetilen bir hisse fonu tercih edilebilir.

ZİRAAT PORTFÖY / HAKAN ERYILMAZ

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum, siyasi gelişmeler ve jeopolitik gelişmeler göz önüne alındığında iyimser görüşümüzü koruyoruz. Ancak portföylerde tedbiri elden bırakmadan dengeli bir yapı oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. AB ile ilişkiler, yeni anayasa ile uyum yasalarının çıkarılması ve yaşanan jeopolitik gelişmeler de portföy yapısı oluşturulurken dikkate alınmalı.

Seçimin ardından Türkiye’de siyasi risklerin azalmasını bekliyoruz. Bu nedenle bir miktar daha risk iştahının artabileceğini öngörüyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi enflasyonda kısa vadede çok fazla iyileşme beklemiyoruz ancak hisse senedi piyasasında daha fazla hareketlenme bekliyoruz. Hükümetin son dönemde almış olduğu tedbirler ve uygulanmaya başlanan teşvikler şirketlerin karlılıklarına yansıyor. Bu nedenle ilk çeyrek finansal sonuçlarının açıklanması ile birlikte hisse senedi değerlemelerinde yukarı yönlü revizyonlar bekliyoruz. Teşvikler nedeniyle bütçe bir miktar genişleyecektir. Bu durum ekonomik olarak da büyüme ve istihdama pozitif yansıyacaktır.

Hükümetin 2017 yılında Kredi Garanti Fonu (KGF] ile ilgili yapmış olduğu düzenlemeler bankacılık sektöründe ciddi kredi büyümesine yol açtı. Bankalar bu büyümeyi fonlayabilmek için mevduat tarafında agresif bir tavır sergiliyor. Bu da mevduat faizlerinin yüksek kalmasına yol açıyor. Bu nedenle mevduat faizlerinde 1-2 ay içinde çok hızlı bir gevşeme beklemiyoruz.

İSTANBUL PORTFÖY / BURAK ÜSTAY

Portföy oluşturulmasını izlenecek politika seçenekleri üzerine inşa edebiliriz. Uzlaşmacı ve yapıcı politikalarla desteklenen olumlu senaryoda, anti enflasyonist politika ve KGF kullanımları nedeniyle de kısa is&bui’ifetoy vadede, mevduat faizlerinin yüksek kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Bu mevduatı halen önemli bir seçenek olarak öne çıkartır. Enflasyonist beklentilerin kırılmaya başlaması, erken seçim olasılığının kısa vadede görülmemesi, siyasi risklerin azalması ile de hisse senetlerine bir talep oluşmasını bekliyoruz. Yaz ortasından itibaren enflasyon beklentileri ve gerçekleşmelerde olumlu iyileşmeler, iki yıllık tahvile de olumlu yansıyabilir. Bu sayede üç aylık dönem içinde, tahvillerden ve hisse senetlerinden bir sermaye kazancı elde edilebilir. Mevduata uygulanan faizlerin, kredi/mevduat dengesinden dolayı, yüksek kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Kredi derecelendirmesi yüksek ÖST’ler de portföye alınarak, faiz getirisi yükseltilebilir.

DENİZ YATIRIM HİZMETLERİ / ORKUN GÖDEK

Merkez Bankası’nın sıkı duruşu ve bankaların kredi hacmindeki artışa paralel mevduat faizlerinde ciddi anlamda yüksek seviyelerde bulunuyoruz.

Hisse senedi piyasasında ise yaz dönemine giriyor olmamız nedeniyle işlem hacminde düşüş ve kar realizasyonları ile karşılaşma riskimiz var.

SAXO CAPITAL MARKETS

ÖZGÜR HATİPOĞLU

Yatırımlarını yurtiçinde değerlendirmeyi tercih edenler düşük ağırlıkta BIST-30 endeks hisselerinde pozisyon alabilir. Ancak çeşitli analizlere göre Sİ 100.000 bölgesi gündeme gelse de yatırımcılar şunu unutmamalı; yukarıda sadece 6-8 bin puanlık bir marj varken, aşağıda da ilk etapta 6-8 bin puanlık bir zarar marjı var.

Bu anlamda, portföydeki hisselerin karşılığı kadar büyüklükte alım opsiyonu ile portföyü kapatmak, elde edilen primlerle de aşağı yönlü opsiyonlarla korumaya almak bir düşünce olabilir. Bunun haricinde volatiliteden daha az etkilenmek amacıyla özellikle kısa vadeli tahvillerde portföyün bir kısmını değerlendirmek de düşünülebilir. Bu noktada özel sektör tahvilleri muhafazakar yatırımcıların kaçınması gereken varlıklar olabilir. Mevcut ortamda belki de en güvenli yurtiçi enstrümanların başında mevduat ve swap işlemlerinin birlikte yapıldığı ürün gelebilir. Yurtdışı piyasalar tarafında ise ABD 10 yıllık tahvillerinde faizin, önümüzdeki dönemde yükselme olasılığına dayalı pozisyonlar ön plana çıkabilir. Ayrıca ons altın fiyatında devam etmesi beklenen gerilemenin ardından, altın tekrar portföylerdeki yerini alabilir. Bunun haricinde özellikle teknoloji hisseleri ve ABD bankacılık hisseleri orta-uzun vadeli portföyler için dikkate değer potansiyel teşkil edebilir.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu