Şirket Haberleri

Project House’da yeni dönem neler getirecek?

“Bu hafta 11 yıllık bir hayalin sonuçlarına tanık olduk ekip olarak. “Hayal Mahsulü” lafını Project House’un kuruluşuna kadar sanki negatif bir şeymiş gibi algılardım.

Hemen hemen her girişimcinin gerçeğe dönüştürmeyi arzuladığı bir hayalimiz gerçek oluyor. Artık yabancı bir ortağımız var, bu ortak 100′ün üzerinde ülkede ofisi ve 14,000′den fazla çalışanıyla bir iletişim holdingi olan HAVAS GRUP.  Bu çatı holdingin altındaki şemsiye marka , Euro RSCG Worldwide. Bu network altındaki pek çok ajanstan biri de artık Project House oldu. Türkiye’de grubun ajansları zaten vardı, ancak dijital-merkezli bakan bir yeni nesil iletişim ajansı olarak Project House’a yatırım yapılması sadece Türkiye’ye değil, Türkiye’nin dışına da etki edecek olan yol planının bir parçası.”

İşte böyle diyordu ajansın bloguna yazdığı “Hayal Mahsulü” başlıklı yazıda Project House Yönetici Ortağı Serhat Akkılıç… İnteraktif pazarlama alanında hiç durmadan yükselen Project House, dünyanın en büyük iletişim gruplarından birinin Havas’ın bir parçasıydı artık. Ve o da hissettiklerini tüm içtenliğiyle kaleme almıştı. Ancak bu birleşmenin ertesinde sektörün kafasında onlarca soru belirmişti. Project House’un satışından ne kadar kazanç elde edilmişti, ajansın adı değişecek miydi? Ekip aynı kalacak mıydı? Bu birleşme için kim ya da kimler arabulucu olmuştu… Biz de sektörün zihnindeki tüm soruları PH Yönetici Ortakları Cüneyt Devrim ve Serhat Akkılıç’a sorduk. İşte aldığımız yanıtlar…

Bu anlaşmanın kısa tarihçesini paylaşır mısınız?

Ajansı kurduğumuz günden bu yana sürekli hedeflerimizi büyüterek, kapsadığımız alanı arttırmak, verdiğimiz hizmetleri geliştirmek ana amacımız oldu. Özellikle yaptığımız işin doğasına uygun bir şekilde Türkiye sınırlarını aşmayı istiyorduk. Bu doğrultuda son yıllarda dijital alandaki büyümeyle paralel olarak yurt dışından birçok yatırımcıyla temaslarımız oldu. Bu görüşmeler devam ederken hem sektör değişti hemde bizim yurt dışı ortaklıklara bakışımız edindiğimiz deneyimlerle gelişti. Yaklaşık iki sene kadar önce Euro RSCG network’ü ile görüşmelerimiz sevgili Levent Erden’in bizimle ilk teması ile başladı. Sonrasında yurt dışı ile temaslarımız devam etti ve birbirimizi tanımaya başladık. Bu sırada başka görüşmelerimizde oldu ancak Euro RSCG ile bağımızı hiçbir zaman koparmadık. 2009 yılı bildiğiniz gibi herkes için zor bir yıldı ve o nedenle görüşmelerimiz bir süre durdu. 2010 yılı başı gibi tekrar iletişime geçildi. Hedeflerimize ve geleceğe yönelik doğru bir model oluşturduk ve sonunda el sıkıştık ve imzalar atıldı.

Sektör için bu anlaşma ne ifade ediyor?

Project House büyüklüğünde bir ajansın yaptığı bu anlaşma sektördeki şu ana kadar en büyük örneklerden bir tanesi bunun farkındayız. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bu gibi örnekleri görmeye devam edeceğimize inanıyoruz. Bu büyüklükteki network’lerin bu büyüklükte yaptığı hamleler sektörde yeni bir dönemin habercisi. Tüm oyuncuların önümüzdeki 5 sene içerisinde kendi konumlandırmasına tekrar göz atması ve adımlarını dikkatli atması gerekecek. Herşeye rağmen heyecanlı bir dönem yaşayacağımız kesin.  Benzer bir süreç 15 sene kadar önce reklam sektöründe de yaşandığı için o dönemden öğrenilecek çok şey var. Biz geçen iki senede çok şey öğrendik ve öğrenmeye de devam ediyoruz. Bu  konuda görüş alışverişinde bulunmak isteyen tüm girişimcilere de elimizden geldiğince deneyimlerimizi paylaşmaya çalışıyoruz.

Böyle bir kararı verirken sizin için en önemli konular nelerdi?

Project House olarak bizim bir yurt dışı ortaklığında kendimiz için belirlediğimiz iki kriter vardı. Birincisi vizyon olarak bizi hem Türkiye’de hemde Global anlamda kısıtlamayacak bir yol haritasının sağlanması, ikincisi ise iş ortaklığı yapacağımız network’ün dijital alana bakışı ve konumlandırması. Bu kriterlere karar verip kendi tarafımızda net olduktan sonra yurt dışı temaslarımızda ne istediğimizi bilerek konuşmak ve yol almak çok daha kolay oldu. Euro RSCG Worlwide bizi doğrudan yurt dışına bağlayarak, sadece Türkiye’de değil Türkiye’nin de içinde bulunduğu yakın coğrafyada önemli bir oyuncu olarak konumlandıracağını açıkca ortaya koydu. Şu anda Euro RSCG Worldwide network’ü içerisinde Avrupa’da en güçlü 4 ajanstan biri olarak konumlandırılıyoruz. Bu bizim ilk kriterimizi net bir şekilde tanımlayan bir yol haritasıydı. Euro RSCG Worldwide’ın global CEO’su David Jones göreve geldiği ilk günden bu yana tüm dünya’da network için yeni bir anlayış ve vizyon belirledi. “Digital at the core” yani “dijital merkezli” reklam ajansı konseptini uygulamaya başladı. Bu vizyonun devamı olarak şu anda tüm dünyada dijital odaklı satın almalar ve ortaklıklar en önemli öncelikler arasında. Bu vizyon net bir şekilde bizimle paylaşıldıktan sonra ikinci kriterimizi de tam olarak adreslemiş olduk.

Çok önemli konulardan bir tanesi de tabii ki kimyanın uyuşması. İki kurum arasında böyle bir yola çıkarken her iki organizasyonun işe yaklaşım, birebir ilişkilerdeki anlayışların birbirini tutması birlikte ortaklık yapabilmeyi çok kolaylaştırıyor. Biz ilk günden bu yana bu konuda doğru yerde olduğumuzu hissettik. Euro RSCG network’ü 14 yılı aşan bir süredir Türkiye yatırımlarına devam ettiği için yurt dışından görüştüğümüz tüm temsilciler Türkiye’ gerçeklerinin farkındaydılar.

Project House’un ismi ve yönetiminde değişiklik olacak mı?

Project House kurumsal kimliği de, ajansın yönetimi de yıllardır olduğu gibi herhangi bir değişiklik olmadan devam edecek.Network bizim kendi iç yapılanmamıza, yönetim şeklimize ve hareket tarzımıza karışmıyor. Makro düzeyde yönlendirmeler ve know-how transferleri var ki açıkcası bunlar bizim için de fazlasıyla değerli. Yönetim kurulumuzda doğal olarak Havas grubundan temsilciler var ve yönetim kurulu başkanlığımızı Güney Avrupa CEO’su ve Asya-Pasifik başkanı Juan Rocamora gerçekleştirecek. Günlük operasyonlar için Project House yönetimine yurt dışından veya yurt içinden başka bir katılım söz konusu değil.

Global bir network parçası olmanın size ve sektöre ne faydası olacak?

75 ülke’de 233 ofisi bulunan bir reklam network’ün parçası haline geldiğinizde bunun müşterileriniz için yapabileceklerinizin sınırlarını da tahmin edemeyeceğiniz kadar genişletmesi söz konusu. Biz şu anda Türkiye’de yurt dışına açılan markalara global anlamda hizmet verebilir duruma geldik. Türkiye’de bulunan global markalar için burada ürettiğimiz işleride hızlı bir şekilde dünyaya yayabilir durumdayız. Çok kısa bir süre önce bir markamız için network’ümüzün Kiev ofisi ile işbiriği gerçekleştirerek, doğrudan toplantıları yurt dışında müşterimiz ve ajans katılımıyla gerçekleştirerek,  Ukrayna ve Rusya’yı kapsayan bir online medya üretimi, planlaması ve satın alma operasyonunu gerçekleştirdik. Bu gibi örnekleri önümüzdeki dönemde birçok marka için daha gerçekleştirebileceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye’deki Euro RSCG ile birleşiyor musunuz?

Bize sürekli yöneltilen sorulardan bir tanesi Türkiye’deki diğer Euro RSCG şirketleriyle olan ilişkimizin ne  olduğu, onlarla mı birleştiğimiz vs… Bilindiği üzere şu anda Türkiye’de Euro RSCG network’üne bağlı Levent Erden’in yönetiminde Euro RSCG İstanbul, Klan ve Euro RSCG 4D ajansları bulunuyor. Biz Project House olarak anlaşmamızın yapısı gereği şirket hissedarlığı ve yönetimi olarak tamamen ayrı şirketleriz. Hepimiz kendi hesabımızı ayrı olarak veriyoruz. Tüm bu ajanslar Euro RSCG Worldwide’a bağlı ve bu nedenle doğrudan birbirimize bağlı olmasak da kuzen ilişkimiz bulunuyor.

Bu anlaşmanın parasal boyutu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biliyoruz en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu satın almanın finansal büyüklüğü. Aramızdaki anlaşmanın içerisinde önümüzdeki döneme endeksli bir hisse değeri hesaplama formülü bulunuyor. Bu nedenle oluşacak olan hisse değerinin karşılığının ne olacağını şu anda net olarak kimse söyleyemez. Anlaşmamızın yapısı gereği, ne bu formülü ne de diğer şartlarını kimse ile paylaşmadık ve paylaşmayacağız.  Bu nedenle bu konuda ne kadar para alacağımızı söyleyenlerin bu bilgiyi nereden aldığını bilmiyoruz ama biz de öğrenmek isteriz.

Elif Erman Özyıldırım

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu