Güncel Ekonomi Haberleri

Referandum sonrasında piyasalar ve paranın rotası

■ DENGE OLABİLİR

Faiz ve enflasyon dengelerinin yıl sonuna kadar enflasyonda beklenen geri çekilmeyle birlikte dengeleneceğini ve yıl sonu gösterge faizinin mevcut seviyenin biraz daha üzerinde gerçekleşeceğini düşünen uzmanlar bulunuyor. Kapital FX Genel Müdürü Gökalp İçer, ‘Yüksek ihtimalle yabancı çıkışı hisse senedi ve tahvilde aynı anda gerçekleşir. Endeksteki konso-lidasyona benzer şekilde Türk tahvillerinin de konsolide olmasını bekleyebiliriz” diyor. Yükselen enflasyonun ve enflasyon beklentilerinin faizleri çift hanede tutmaya devam edeceğini belirten Içer’e göre, 2017’nin başından bu yana tahvillerde yaşanan yüksek oranlı yabancı yatırım girişi, yabancıların halen Türk tahvillerine olumlu baktığını gösteriyor.

■ ALTINDA GRAM YUKARI

Referandum sonrası TL varlıklarının yükselişine bağlı olarak gram/TL tarafında düşüşler ön plana çıksa da, artan jeopolitik riskler ons altın tarafını güçlü tutuyor. Bu nedenle uluslararası belirsizlikler piyasalarda güvenli varlık talebini belli seviyede bırakabilir. Dolarda uzun vadeli yükseliş beklentisinden kaynaklı gram/TL’nin düşüşleri sınırlı kalabilir. Jeopolitik gelişmelerle birlikte küresel risk algısındaki artış altın fiyatını kısa vadede destekleme potansiyeline sahip. Ancak do-lar/TL’deki yükseliş beklentisi bu hareketi sınırlayabilir.

Gerek Ortadoğu’daki gerekse de Uzakdoğu’daki belirsizlikler kısa dönemde çözülebilecek gibi değil. Avrupa’daki seçim belirsizliklerine İngiltere de eklendi, reel getiriler düşüyor. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizleriyle ters korelasyona sahip bir şekilde altının yükselişini görebiliriz. Güvenli limanların revaçta kalmaya devam etmesi de bekleniyor.

■ 155 TL ÜSTÜ BEKLENİYOR

Uzmanlardan aldığımız tahminlere göre ons bazında altında 1.300 dolar seviyesi ön plana çıkarken, gram altın fiyatlarında da 145 TL ve 155 TL üzeri rakamlar telaffuz ediliyor. Altının savunma aracı olarak her zaman portföylerde kalması gerektiğini ifade eden uzmanlar, gram altında dalgalanmanın da sürebileceğini belirtiyor. Dolayısıyla TL’deki güçlenme ons tarafında bir yükseliş olmadıkça gram altını savunmasız bırakabilir. Bu koşullarda ons altının 1.320 doların üzerinde hareket etmesi, gram altındaki güçlü seyrin devamı açısından oldukça önemli olarak belirtiliyor. İntegral Yatırım Genel Müdürü Kıvanç Me-mişoğlu, “Dolardaki gevşeklik ons altında güçlü seyirlere neden olabilir. Kurun mevcut seviyelerini koruması dikkate alındığında gram altın içeride 155 TL ve üstünü görebilir” diyor.

Uzmanlar, yılın geri kalanında kurda ve ons altında geri çekilmelerin gerçekleşeceği dönemlerde 145-147 TL aralığının önemli bir destek seviyesi olarak yeni alıntılarda değerlendirileceğini düşünüyor.

Portföy nasıl şekillendi?

Haberimizde 10 CEO’dan portföy dağılım önerileri aldık ve her biri için ayrı ayrı bu dağılımları açıkladık. Bu verilerin toplamına bakıldığında son durum itibarıyla önerilerde yüzde 21,8 pay ile hisse senedi öne çıkıyor. Onu yüzde 17 payla mevduat ve yüzde 17 payla da diğer bölümü takip ediyor. Diğer bölümünde Eurobondlar, yabancı hisse senedi ve nakit önerileri bulunuyor. Yine altın ve ÖST fon da yatırımcıların merceğinde bulunuyor. Yılbaşında yaptığımız ankette hisse senedinin payı yüzde 27,4 iken bu oran referandum öncesinde nisan başında yüzde 23,8’e gerilemişti. Bu oran daha da düştü. Mevduat oranında ise biraz farklı bir durum olduğu dikkat çekiyor. Yılbaşında yüzde 21,8 olan pay referandum öncesinde yüzde 15,8’e kadar düşmüştü. Son durumda ise bu oran 1,2 puan yükselmiş durumda. Dolar ve Euro tercihlerine bakıldığında daha önce dolar öndeyken şimdi büyük ölçüde dengeli şekilde öneriliyor. Üç dönem portföyünde en dikkat çeken öneri’diğer’tarafında yaşanmış durumda. Son dönemde yatırımcılara Eurobond ve yurtdışı piyasaların da önemli bir alternatif olduğu vurgusu yapıldığı görülüyor.

Talip Yılmaz / Gözde Yeniova / Ekonomist

Önceki sayfa 1 2 3

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu