Giyim ve ModaKariyer ve İş

Renk ve Stil Danışmanlığı İşi Çok Popüler

Renk danışmanlığı hizmeti

RENKLER… Kimi siyahtan vazgeçmez, kimi rengârenk giyinmeyi sever. En sevdiğin renk sorusuna herkesin farklı bir cevabı vardır. Peki, gerçekten en sevdiğimiz renk bize en çok yakışan renk midir? Günümüzde herkes kendine en yakışanı bulmak için para harcıyor, hangi rengin ve hangi tip kıyafetin veya saç renginin tenine yakışıp yakışmadığını bilmek istiyor. Hal böyle olunca, renk uzmanlarının sayısı da gün geçtikçe artıyor.Renk uzmanları, kişinin ten, göz, saç rengine uygun olan doğru renklerin bulunmasını sağlayan renk analizi testi yapıyor. Özel kumaşlar kullanılarak yapılan renk analizi sonucunda bu kumaşların kişinin cildinde yaptığı yansımalara göre sonuç çıkarılıyor. Bu sayede size özel hazırlanan renk paleti ile doğru renkleri kullanarak daha canlı, enerjik, sağlıklı gözükebilirsiniz. Firmalar danışmanlık hizmetinin yanı sıra renk ve stil danışmanlığı yapmak isteyen kişiler için de özel eğitim programları hazırlıyor. Eğitim fiyatları ortalama 3 bin ile 5 bin TL arasında değişirken, danışmanlık almak isteyenler içinse fiyatlar 500 TL civarında.

“YOĞUN İLGİ VAR”

Renk danışmanlığı hizmeti veren firmalardan biri RenkveStil. Kişiye özel hizmet verdiklerini söyle yen Renk, Stil ve Marka Danışmanı ve Eğitmen Zühre Gülhan Deveci, “Renk ve stil danışmanlığı, kişinin pigment dağılımı ve vücut oranları doğrultusunda tamamen kişiye özel giyim renk ve kesim önerileri getirerek yapılıyor” diyor. Renk ve vücut analizi ile işe başladıklarını söyleyen Deveci, Uygulanabilir ve verimli sonuçlar olması için gardırop yönetiminin her aşamasında bulunmayı tercih ediyorum. Danışanımın hedefini ve önereceğim tarz ile asla çelişmemesi gereken mizaç özelliklerini çok önemsiyorum açıklamasını yapıyor.

Bir proje ortaklığı olan RenkveStil bünyesinde stil danışmanlığı müfredatını da aktardığını ifade eden Deveci, “Eğitimlerimde moda sektöründe tasarım, üretim, pazarlama ve satış alanlarında tüm birimlerle işbirliği halinde çalışmalarımı, görsel prodüksiyon konularında edindiğim deneyimimi ve ölçümlenmiş analizlerimi müfredatıma yansıttım” diyor. Beş günlük RenkveStil programının, iki günü renk modülü, iki günü stil modülü ve son günü ise uygulama ağırlıklı bir içeriğe sahip. Bu alanda bireysel ince ayarların büyük önem taşıdığını söyleyen Deveci, “Bunu aktarabilmenin yöntemi danışmanlık deneyimlerinin katılımcılara aktarımı” ifadelerini kullanıyor. Hizmet fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini söyleyen Deveci, “Renk ve stil ölçümleri ile başlayan ve ana odağı mevcut gardırobu ele almak olan hizmetlerimi seans bedeli yerine gün ve şehir içi veya şehir dışı bazında fiyatlandırıyorum” açıklamasını yapıyor. Katılımcıların eğitimlere yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Deveci sözlerini şöyle tamamlıyor:

“3-4 kişilik özel ders ayarı sınıflarımız, şehir dışında program sunabilme esnekliğimiz ve ardışık gün formatma şehir dışından katılımın kolaylığı nedeniyle tercih ediliyoruz. Yeni bir oluşum olmamıza rağmen beklediğimizin üzerinde ilgi gördük. Elazığ’dan Bakü’ye, Edirne’den Batman’a geniş bir yelpazeden kursiyerlerimiz oldu. Akademisyen, kişisel gelişim uzmanı, insan kaynakları yöneticisi, mimar ve içmimar gibi mevcut işlerini desteklemeyi, moda tasarımcısı ve butik sahipleri gibi kişiye özel hizmetlerini kusursuzlaştırmayı, merakını hobiye dönüştürmeyi ve elbette renk ve stil hizmetlerini bizler gibi sunmayı hedefleyenler programımıza ilgi gösteriyor.”

Daha fazla bilgi için: http://www.renkvestil.com/

“PAHALI ALGISI YANLIŞ”

Stil Danışmanı Beyza Koyuncu eğitimini Milano’da almış ve bugün ABD, İtalya, İngiltere gibi ülkelerde uygulanan analiz ve tekniklerle stil danışmanlığı hizmeti veriyor. Renk danışmanlığının stil ve imaj danışmanlığının en önemli hizmetlerinden biri olduğunu ifade eden ; Koyuncu, “Çünkü siz, doğru renkleri bilip kullandığınız takdirde çok daha canlı, enerjik, sağlıklı gözükürsünüz. Yanlış renkleri kullandığınız zamansa solgun, bitkin gözüküp, yüzünüzdeki deformasyonlar ön plana çıkar. Erkekler yanlış renkte takacakları bir kravatla, kadınlarda yanlış tondaki bir ruj rengiyle bütün görünümlerini değiştirebilir” diyor. Beyaza koyuncu iletişim için : http://www.beyzakoyuncu.com.tr/index.php adresini inceleyebilirsiniz.
Hizmetleri hakkında da bilgi veren Koyuncu, “Renk analizi sonucunda sıcak ya da soğuk tonlamada olduğunuz çıkıyor. Daha sonra kış, yaz, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere, hangi mevsime ait olduğunuz belirlenip, ona göre kişiye özel bir renk paleti veriliyor” diyor. Renk danışmanlığının bu işin eğitimini almış stil ve imaj danışmanları tarafından yapılabileceğini belirten Koyuncu, renk analizinin özel bir teknikle uygulanabildiğini ve eğitimini almamış kişilerin bu işi yapmaması gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda renk danışmanlığı eğitimi de veren Koyuncu, “Ancak tek başına renk danışmanlığı eğitimi almak yeterli değil. Bu işi tam anlamıyla yapmak için yüz, vücut analizi, stil analizi ve kişisel alışveriş danışmanlıklarıyla ilgili de eğitim almak gerekiyor” açıklamasını yapıyor. Sanılanın aksine hizmet fiyatlarının pahalı olmadığını söyleyen Koyuncu, “Ömür boyu kullanılacak bir hizmet. Renk danışmanlığı aldığınızda alışveriş bütçenizde azalma olacaktır. Örneğin, moda olan sarı renk sizin renk paletinizde yoksa sarı renkte olân giysilerden almayacaksınız ve gereksiz alışverişle bütçenizi zorlamayacaksınız” ifadelerini kullanıyor. Farklı meslek gruplarından kişilere bu hizmeti verdiğini belirten Koyuncu şöyle devam ediyor:

“Değişik sektörlerdeki üst düzey yöneticiler, işadamları, beyaz yaka çalışanları, futbolcular, dernek başkanları, politikacılar ve stil konusunda kendini değiştirmek ve geliştirmek isteyen kadın ve erkekler bu hizmetten faydalanmak istiyor.”

“BÜTÇEYE KATKI SAĞLIYOR”

Renk danışmanlığı ve eğitim hizmeti veren markalardan bir diğer ise Colourfit. Renk danışmanlığı hakkında bilgi veren Kişisel ve Mimari Renk Danışmanı Oya Komar, “Kişisel renk danışmanlığı seanslarımda 12 renk grubunu temel alan tümdengelim yöntemi kullanıyorum ve ciltte istenmeyen yansımalara sebebiyet veren renk tonlarını eliyorum. Akabinde kişinin bireysel niteliklerini değerlendiriyor ve doğal özelliklerini ortaya çıkaran renk paleti ile giyim ve makyaj alışverişleri, gardırop ve dekorasyon seçimlerini çerçeveliyorum” diyor. Ortalama 20 saatlik bir eğitimden sonra renk danışmanlığı hizmeti verilebileceğini söyleyen Komar, “Eğitimler varsayımlar yerine matematiğe dayandığı için, yetenek yerine, neden-sonuç ilişkisi gözeten bir temel yeterli” açıklamasını yapıyor. Eğitimini Londra’da alan Komar, “Salt kişisel renk danışmanlığı hizmeti veren nice öğrencimle, ülkemizde dünya standartlarının üzerinde hizmet sunduğumuza dair farkındalık yaratabildiğimizi umuyorum” ifadelerini kullanıyor.

Eğitim içerikleri hakkında bilgi veren Komar, “Derslerimin birinci günü renk bilgisi ve ikinci günü ise danışanın renk analiz yöntemleri üzerine kurgulu. Ayrıca tek günlük ileri renk bilgisi ve uyumu modülümü, ihtiyaç ve hedef doğrultusunda sektöre özel zenginleştirebiliyorum” diyor. Renk danışmanlığı hizmetinin kişilerin bütçesine katkı sağladığını söyleyen Komar, “Atıl duran bir iki giyim parçasına eşdeğer bedelde. Seansları lüks hizmet yerine, ulaşılabilir hizmet olarak konumlandırmayı tercih ediyorum” diyor. Hizmetin fiyatları alman hizmete göre değişiklik gösteriyor. Müşteri profilinin oldukça geniş olduğunu söyleyen Komar, “Yaş aralığı çok geniş 4 bin küsur danışanımı değerlendirdiğimde, bu hizmete ilgi duyulma nedenlerinin bazılarını bütçeyi verimli kullanma, pratikleşme, arınma, sağlıklı görünme, güven tazeleme, yenilik, eleştirileri minimize etme veya onay alma, hayat tarzı değişikliği, ekranda ve medyada iyi görüntü sunma olarak sınıflandırabilirim” şeklinde konuşuyor. İletişim için: http://www.colourfit.com/

Renk ve Stil Danışmanlık Hizmeti Veren Firmalar

  • Colourfit
  • Beyza Koyuncu
  • RenkveStil
  • Style Color
  • Renk Bilim
  • Amina Yarar
  • Güneş Tulga
  • Zeynep Tarhan Muslu

Renk Analizi Nasıl Yapılıyor?

Gün ışığında ve ayna karşısında çalışılarak özel üretilmiş farklı renkteki kumaşlarla kişinin sıcak-soğuk renk analizi yapılıyor. Kişi hangi renk tonlarından kaçması gerektiğini, hangi renk tonlarının kendisini daha canlı ve sağlıklı gösterdiğini ayna karşısında örneklerle görür. Ortalama iki saat süren seansın sonunda size özel hazırlanan renk kartelasıyla birlikte günlük hayatınızda kullanmanız gereken doğru renklere ulaşmış olursunuz.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin psikolojik etkisi olduğu hakkında pek çok araştırma mevcut. Bugün politikacılardan ünlü isimlere pek çok kişi vermek istediği mesaja uygun renkleri kullanmayı tercih ediyor. Örnek olarak lacivert renkte bir takım elbise seçimi yapan kişi, dışarıya otorite imajı verir. Giydiğiniz her renk, erkeklerin taktığı kravat rengi farklı bir etki yaratır.

YEŞİM OKSAYBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu