Kariyer ve İş

Restoran işletmeciliği ve yönetimi

RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ

Restoran nasıl işletilir?

Bazı mesleklerin büyülü bir etkisi vardır. Restoran işletmeciliği de bu mesleklerden biridir. Kendi işinin patronu olmak isteyen, kurumsal hayatta sabah saat dokuzdan akşam altıya kadar bir işe bağlanmak istemeyen hemen herkesin aklından bir kez geçirdiği cümledir: “Bir restoran açsam…” Eğer sizin de böyle bir düşünceniz varsa işinizi sağlama almanız gerekir. Zira Türkiye’nin önde gelen büyük gruplarının da büyük yatırımlar yaptığı yeme-içme sektöründe rekabetin çok keskin olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bu nedenle işletmelerin daha profesyonel şekilde yönetilmesi gerekiyor.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mesleki Eğitim ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi, Restoran işletmeciliği ve Yöneticiliği Sertifika Programı” başlatıyor. Bu sertifika programı girişimciler için restoranın kuruluş aşamasmdan açıldığı ve hizmet verdiği döneme kadar izlenmesi gereken bir yol haritası olma amacını taşıyor. Meslek hayatına atılmış veya atılacak olan girişimcilere yeme içme sektöründe bir işletme kurmanın ve o işletmenin sürdürülebilirliğini sağlamanın püf noktalarını bu sertifika programında yer alıyor.

restoran-isletmeciligi

Eğitimin içeriği özetle şöyle:

Restorancılığm, mekan seçiminden mutfak yönetimine, muhasebesinden fizibilite hazırlığına kadar tüm konular ele alınıyor.

Toplam dört bölümden oluşan eğitim programında teorik ve pratik dersler konularının uzmanları tarafından veriliyor.

Giriş bölümünde, yiyecek-içe-cek sektörü, yer ve konsept seçimi, fizibilite hazırlanması, proje ve dekorasyon ile yasal süreçler anlatılıyor. İşletme Temelleri başlıklı ikinci bölümde menü planlama, fiyatlandırma ve menü mühendisliği ile satın alma, muhasebe temelleri, marka yönetimi ve kurumsal kimlik çalışmaları ile sosyal medya yönetimi, halkla ilişkiler ve müşteri deneyimi konuları ele alınıyor. Uygulama ve Operasyon Bölümünde ise insan kaynakları, personel seçimi, iş hukuku, ekip yönetimi ve kurgusu ile kriz yönetimi hakkında bilgi veriliyor. Son bölüm olan Pratik dersler kapsamında ise temel aşçılık eğitimleri, temel mutfak eğitimleri, servis eğitimi, yemek eğitimi, içecek ve bar eğitimi ile kahve eğitimi yer alıyor.

Program 20 Eylül 2016 tarihinde ilk öğrencilerini kabul etti. Program yeni taleplere göre yeniden açılacak. Eğitim günleri cumartesi (10.00-18.00 saatleri arası), çarşamba (19.00-22.00) günleri olarak belirlenmiş. Eğitim süresi toplam 40 saat. Programın ücreti ise KDV dahil 2 bin 160 TL. Dersler üniversitenin Şişli Esentepe’deki merkezinde düzenleniyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu