Teknoloji İnovasyon

Robot dış iskelet

Bir felçten ya da uzuvlarda güç kaybına yol açan hastalıktan sağ çıkmak, uzun ve sancılı bir dönemin başlangıcı demektir. Fizik terapi yavaş ve zor olabilir, iyileşme garantisi de sunmayabilir. Robot dış iskeletler bazen bitap haldeki bedene iyileşmesi için gereken desteği ve gücü sunabilir. Bununla birlikte, genelde bir otomobilden daha pahalı oluyorlar ve duvara bağlanıp fişe takılmaları gerekiyor.

robor iskelet

2012’nin sonlarında Pennsylvania Üniversitesinden bir grup makine mühendisliği öğrencisi taşınabilir, makul fiyatlı bir dış iskelet yapmak için yola çıktı, iki sömestre boyu sabahladıktan, uzun hafta sonlarını birlikte geçirdikten sonra Elizabeth Beattie, Nicholas McGill, Nick Parrotta ve Nikolay Vladimirov ortaya Titan Arm’ı (Dev Kolu) çıkardılar. Bu, verimli, hafif ve şaşırtıcı derecede güçlü bir robot uzuv. Aktüatörü, yani elektronik adalesi terapi egzersizlerinde direnç sağlayabiliyor ve giyen kişinin fazladan 20 kiloyu hiç çaba göstermeden kaldırmasına yardımcı oluyor.Titan Arm’ın hastalar tarafından daha rahat kullanılması ve diğer dış iskeletlerden daha hafif olması için ekip, aktüatörü uzvun üzerine değil de sırt çantasına yerleştirmiş. Aynı zamanda yük taşıyan parçaları alüminyumdan işleyerek ağırlığı ve güç tüketimini azaltmışlar. Elektronikten sorumlu McGill kol hareketlerini takip edip verileri kablosuz olarak aktaran bir yazılım ve algılayıcı paketi yaratmış. Bu sayede hastalar Titan Arm’ı evlerinde kullanıyor, fizyoterapist ise uzaktan egzersizleri kontrol edebiliyor. Felçli hastaların ve sakatlık geçirmiş bir snowboardçu gibi potansiyel müşteriler daha şimdiden ekibe ulaşmış ve onları yüreklendiren yorumlarda bulunmuş. 2.000 dolara mal olan prototipe aldıkları olumlu tepkiler Titan Arm’ın mucitlerini, icatlarını tamamlanmış bir ürüne dönüştürmeye itiyor ve bu yüzden de daha geliştirilmiş bir model üzerinde çalışıyorlar. “Bileşenleri terzi elinden çıkma takım elbise gibi tümüyle özelleştirmek için 3B baskıyı inceliyoruz” diyor Parrotta.

Nasıl çalışıyor?

GÜÇ

Lityum polimer batarya paketi bir günlük güç sağlıyor.

KAS

Sırt çantasındaki elektrikli motor çelik kabloları çekerek makaraları döndürüyor ve kolu hareket ettiriyor. Beattie  ağırlığı beldeki kemere, dirsek kayışlarına ve sırt plakasına güvenli biçimde dağıtmak için bir destek sistemi.

BEYİN

Yazılım, çelik eklemlerdeki manyetik algılayıcıların konumunu okuyarak, operatörün avucundaki aygıtla verdiği komutları yerine getiriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu