Sağlık Haberleri

Sağlık turizmine yönelik yatırımlar artıyor

Türkiye’de hızla büyüyen sağlık turizmine yönelik yatırımlar artıyor. 2011 yılından bu yana diş ve ağız sağlığı alanında dünyanın dört bir yanından gelen hastalara hizmet veren Dr. Nihat Tanfer, 3-4 milyon dolarlık yatırımla Bodrum’da bir estetik kliniği kurmaya hazırlanıyor. Tanferin hedefi Çinlileri Bodrum’a çekmek.

Turizm denilince akla deniz, kum, güneş gelse de son yıllarda sağlık turizminde de ciddi bir büyüme var. Hem maliyet avantajı, hem gezme fırsatı, hem de kaliteli teknolojik altyapı sunan Türkiye, uluslararası hastaların tercihlerinin başında geliyor. Sektördeki büyüme ivmesi yatırımların artmasına neden oluyor. Potansiyeli görerek bu alana yatırım yapan isimlerden biri de Dr. Nihat Tanfer. 1974 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Tanfer, 1975 yılında doktora yaparken YÖK kanunu nedeniyle üniversiteden istifa ederek 1981 yılında estetik ağız cerrahi merkezini kurdu.

Sağlık turizmi

1985 yılında diş alanında farklı alanda uzmanlık kazanmak için İtalya Milano’ya giden Tanfer, 1990 yılına kadar implant konusunda uzman Profesör Tramonte ile birlikte implantoloji kürsüsünde çalıştı. 2012 yılında İtalya’da Dr. Andrea Menoni ile birlikte çene kemiği çeşitli nedenlerle erimiş ve protez diş yapılma şansı olmayan hastalara yapılan Box Teknik uygulamalarına katılan Tanfer, daha sonra bunu Türkiye’de ki kliniğinde uygulamaya başladı.

Bodrum’da merkez kuracak

Bu eğitimleri sırasında sağlık turizmi konusunda ciddi bir açık gören Nihat Tanfer, 2011 yılında bu alana girme kararı aldı. Dünyanın belli noktalarında temsilcilikler kuran Tanfer, Ni-şantaşın’nda kliniğinde Fransa’dan Avustralya’ya kadar dünyanın dört bir yanından kişiyi tedavi etti. Uzun yıllardır edindiği sağlık turizmi deneyimini şimdi estetik alanına da taşımaya karar veren Tanfer, Bodrum’da bir estetik merkezi kurmaya hazırlanıyor.

Bodrum Türkbükü’nden yaklaşık 4-5 milyon dolarlık bir yatırımla estetik merkezi kurmayı planlayan Tanfer, merkezde bir de butik otel açacak. Bu yıl açılması planlanan merkezin Türkiye’de bir ilk olacağını söyleyen Tanfer, “Tüm dünyada bu önemli bir trend. Türkiye’de bu anlamda bir eksik olduğunu görerek yatırım yapmaya karar verdik. Hastalarımız bir hafta kalıp burada estetik, beslenme gibi konularda hizmet alacaklar” diyor. Bugüne kadar diş kliniği aracılığıyla Fransa’dan Avustralya’ya kadar pek çok ülkeden ziyaretçiler alan Tanfer’in bu kez hedef pazarı Çin. Ülkede estetik operasyon yaptırmak isteyen ciddi bir kesim olduğunu söyleyen Nihat Tanfer, bu kişileri sağlık turizmiyle Türkiye’ye çekeceklerini belirtiyor. Çin pazarında tanıtım çalışmalarına başlayan şirket, alt yapıyı oluşturmaya çalışıyor.

2023 hedefi 2 milyon ziyaretçi

2008 yılında sağlık turizmi için Türkiye’ye gelenlerin sayısının 74 bin kişiyken 2015’te bu rakamın 500 bine ulaştığı ve sağlık turizminden elde edilen gelirin 2.5 milyar dolara çılctığı tahmin ediliyor. Hedef ise 2023 yılında ziyaretçi sayını 2 milyona, ciroyu ise 20-25 milyar dolara çıkarmak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu