Şirket Haberleri

SANKO Hazır Giyim Üretimine Başlayacak

SANKO Yatırımlarını Sürdürüyor

HOLDİNGDE uygulanan 65 yaş kuralı nedeniyle Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ağabeyi Zeki Konukoğlu’ndan devralan Adil Sani Konukoğlu, “Yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Geçen yıl 300 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Yılbaşında planladığımız 250 milyon dolarlık yatırımı 2020 yılı içerisinde gerçekleştireceğiz. Tekstil ve çimentoda iyileştirme yatırımları yapılırken, enerjide kapasite artışı gerçekleştirilecek” dedi.Konukoğlu, bugüne kadar başta tekstil olmak üzere bulundukları sektörlerde, ara mamul üretimi ile ön plana çıktıklarını anımsatarak, önümüzdeki dönemde dijitalleşmeye büyük önem vereceklerini açıkladı. Yeni projelerinin başında e-ticaretin geldiğini bildiren Adil Sani Konukoğlu, son tüketiciye ulaşan hazır giyim üretimine başlayacaklarını söyledi.

Konukoğlu, “Fiziki mağazacılık düşünmüyoruz. Bugüne kadar son tüketici müşterimiz değildi. Dijital perakende ile önce-‘( likle kendi üreteceğimiz hazır giyim ürünleri ile geniş kitlelere ulaşacağız. Zaten ileri derecede kaliteli maske üretimine başladık. Yurt dışına dijital satıyoruz ve çok başarılıyız. Başka alanlarda da üretim yapıp satabiliriz” diye konuştu.

“SANAYİCİ KİMLİĞİMİZLE ÖNE ÇIKTIK”

Salgın sürecinde bazı büyük ülkelerin zor duruma düştüğünü, maske dahi temin edemediklerinin görüldüğünü belirten Konukoğlu, “Ülkemiz sanayici yönü ile salgında başarılı ülkeler arasına girdi. Üretimi bırakmayarak, sanayiyi geniş alanlara yayarak ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı tüm dünyaya gösterdik. Salgın sürecinde Cumhurbaşkanlığı kabinesi çok hızlı kararlar alarak başarılı bir grafik sergiledi. Güzel kararlar alındı, ülke olarak bu konuda çok başarılı olduk” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinin dünya ticaretinde büyük bir etki yaptığına dikkat çeken Konukoğlu, Türkiye’de ağustos ayından itibaren toparlanmanın başlayacağına inandığını vurgulayarak, “Önümüz açık, üçüncü çeyrekte güzel bir döneme gireceğiz ve dördüncü dönemde işler daha da toparlanacak” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de TSE COVID 19 Güvenli Üretim Belgesi’ni alan ilk firmanın Sanko Tekstil olduğunu açıklayan Konukoğlu, “Sanko Tekstil, TSE tarafından hazırlanan TSE COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı kapsamında belgelendirme için ilk başvuru yapan şirket oldu. Yapılan denetimler sonucu TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni alan ilk şirket olmanın gururunu yaşıyoruz” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

VADE FARKSIZ İKİ AY ERTELEME

Her zaman paylaşarak büyümeyi ilke edindiklerini anlatan Konukoğlu, “Bu süreçte de gerek müşterilerimizin bize ödemeleri için vade farksız ek süre vererek gerek çalışanlarımıza ek ücret ödemesi yaparak yanlarında olduğumuzu bilmelerini istedik.17 Mart itibariyle mart ayı sonuna kadar aldıkları bütün ürünleri mevcut borçlan dâhil olmak üzere vadesiz iki ay erteledik” ifadelerine yer verdi.

2020 yılma büyük umutlarla başladıklarını, fakat koronavirüs salgını nedeniyle “umutlarda bazı sıkıntılar olduğunu” vurgulayan Konukoğlu, “önümüz açık, üçüncü çeyrekte güzel bir döneme gireceğiz ve dördüncü dönemde işler daha da toparlanacak. Sene başında yaptığımız bütçelerin revizesini henüz yapmadık. Sonuçların üçüncü çeyrekten sonra daha doğru olacağını gördüğümüz için herhangi bir tadilat yapmadan devam etmeye karar verdik” bilgisini paylaştı.

Dijitalleşmenin bundan sonra hayatın değişmez bir parçası olacağına dikkat çeken Konukoğlu, “Şu anda hepimiz toplantıları internet üzerinden yapıyoruz. Bu değişmezimiz.

Asıl dijitalleşmeyi iş hayatımızda uygulamalıyız. Üretim hatlarımızı tekrar gözden geçirerek 4.0 değil, 5.0’a doğru gitmek için çalışmalar yapmak zorundayız” sözlerine yer verdi.

SANKO’DA 65 YAŞ İLKESİ

Temeli 1904 yılında büyük dede Sani Bey tarafından atılan ve baba Sani Konukoğlu tarafından tekstil devi haline getirilen SANKO, ünlü girişimcinin vefatının ardından oğlu Abdulkadir Konukoğlu’nun liderliğinde 5 çocuğunun sorumluluğunda farklı sektörlerde dev bir holdinge dönüştü. Büyük ağabey Abdulkadir Konukoğlu’nun 1994-2014 yılları arasında 20 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığı görevi, grup kararı olarak 65 yaş üst sınırına kadar sürdürülüyor.

Abdulkadir Konukoğlu’ndan görevi devralan Zeki Konukoğlu, 6 yıllık yönetim kurulu başkanlığı görevinden sonra sorumluluğu kardeşi Adil Sani Konukoğlu’na devretti. Yakın zamanda başkanlık koltuğuna oturan Adil Sani Konukoğlu 59 yaşında görevi devralmış oldu.

Abdulkadir Konukoğlu, geçmiş dönemde yönetim kurulu başkanlığı için, “Görev değişimi vefat ile olmamalı. Belli bir yaşta, örneğin 65 yaşında aktif görevden ayrümak gerekir. Görev devrine kadar büyükler deneyimlerini gençlerle paylaşmalı, onları yetiştirmeli. 65 yaş uygulaması ile yönetim kademesinde herkes bir üst konuma yükseleceğinden yönetimde dinamizm sağladı. Günlük işlerden ayrılınca daha önce fark edemediğim ayrıntıları gözlemleyerek kardeşlerime aktarıyorum” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu