Güncel Ekonomi Haberleri

Seçim öncesinde dikkat çeken 21 hisse

Seçim tarihinin belirlenmesi ile uzmanlar endeks için 105-135 bin aralığına dikkat çekiyor. Önümüzdeki iki ay volatil bir piyasa görülebileceğini söyleyen analistler, bu kapsamda yakından takip edilebilecek 21 hisse öneriyor…

GEÇTİĞİMİZ hafta MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim için 26 Ağustos teklifinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağını açıklamasıyla piyasalarda adeta bayram havası esti. Uluslararası piyasalarda, Türk tahvillerine yönelik, yılbaşından bu yana ilk kez, ABD kökenli tahvil fonlarından 600 milyon dolarlık alım yapıldığı açıklandı. Gösterge tahvilinin ikinci el faizi kısa sürede 50 baz puan düşüp, dolar/TL kuru bir anda 4.01 TL’ye gerilerken, borsa yüzde 3 yükseldi. Erken seçim belirsizliğinin bitecek olmasının ekonomiye bir günlük katkısı 45 milyar TL oldu.

Seçim Öncesi Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli?

 • Hisse siçimi yatırım uzmanları aracılığı ile yapılmalı.
 • Öncelikle kısa vadede mevcut portföy değerleri korunmalı.
 • Orta-uzun vadeli perspektifle portföy oluşturulmalı.
 • Oluşabilecek sert hareketlerden minimum etkilenmek için kademeli alım yapılmalı.
 • Dalgalanmalarda panik alım ve satışlardan uzak durmalı.
 • Şirket hikayesine dikkat edilmeli.
 • Dengeli bir portföy oluşturulmalı.
 • Değişik tipte hisse senetlerinden dinamik bir sepet oluşturulmalı.
 • Al-sattan uzak durulmalı.
 • Temel görünümü güçlü hisseler seçilmeli.
 • Hedeflenen kârdan öncekatlanılabilecek azami zarar göz  önünde bulundurulmalı.

Uzmanlar seçime kadar dalgalı da olsa ‘alım’ ağırlıklı bir piyasa olacağını düşünüyor. Borsada seçim dönemine kadar dalgalı ve volatil bir seyrin etkili olacağı ancak seçimler yaklaştıkça ve beklentiler netleştikçe alımların artacağı kaydediliyor.

Hisse senedi almak

Analistlerin önerileri

■ Uzmanlar Nisan ayı sonu itibariyle başlayıp mayıs ayının ortalarına kadar devam edecek olan 2018 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları ve ikinci çeyrekte gerçekleşmesi beklenen birincil ve ikincil halka arzlarında piyasaların seyri açısından en önemli belirleyicilerden olacağını hatırlatıyor.

■ Analistler Borsa İstanbul’da volatiliteye bağiı düşüşlerin hisse senetlerinde alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini söylüyor.

■ Uzmanlar hisselerin dip ve zirve seviyeleri incelenerek aşırı değer kaybeden ya da yükselme potansiyeli azalmış hisselerin belirlenebileceğini hatırlatıyor. Ancak dipte olan hisselerin bu seviyelerde bulunmasının temel nedenleri yoksa beklentisi olan hisselerin olası yükselişlerde hızlı prim yapabileceği belirtiliyor. Hatta dip seviyelerine çekilen hisselerin yeni hareketin öncüleri olabileceğini dile getiren uzmanlar, “Momentumunu kaybetmeyerek zirvede kalmayı başaran hisselerin önemli bir bölümünün yönünü ise yabancıların tercihleri belirleyecektir. Bu nedenle hisse seçiminde uzman görüşlerinden faydalanmak çok önemli” diyor.

BANKACILIK, TURİZM…

Seçimin erkene alınmasının önümüzdeki yıl Kasım’a kadar sürecek belirsizliğin iki ay içerisinde bitmesini sağlayacağı kabul ediliyor. Bu açıdan sürecin orta ve uzun vadede olumlu değerlendirilebileceği ancak kısa vadede siyasi gerginliğin artmasının endekste sert hareketlere neden olabileceği de vurgulanıyor. Doğru hisse seçimi ile bu dönemden kazançlı çıkılabileceğini belirten analistler, bankacılık, turizm, ulaştırma, perakende hisselerinin yakından izlenmesini öneriyor.

Bu dönemde uzmanlar, Borsa İstanbul’da (BIST) seçim öncesi ve sonrasında beklentisi olan hisseleri satın almak gerektiğini vurgulayarak daha sonra gelecek kar realizasyonları ve hisse değişimlerine dikkat çekiyor. 110 bin bandı üzerinde borsayı pozitif bekleyen uzmanlar, 112 bin 500 üzeri seyrin algıyı genel manada toplayacağını düşünüyor. Bu noktadan sonra, küresel konjonktürde olumlu olur ve olumlu risk iştahına iştirak edilirse endeks açısından daha pozitif bir görünümden söz edilebileceği söyleniyor. Ancak uzmanlar Trump, Rusya, Suriye kaynaklı bölgesel ve küresel risklerin tam olarak geçmediğinin de altını çiziyor. Seçim tarihinin belirlenmesi ile endeks için 105 bin ve 135 bin aralığını öngören uzmanlar, bu kapsamda 21 hissenin yakından takip edilmesini öneriyor.

“99.500-135 BİN ARALIĞI”

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Ali Kerim Akkoyunlu, seçimlerin beklenenden daha erken gerçekleşecek olmasının, seçim kaynaklı olası belirsizliklerin de görece kısa süreceği anlamına geldiğini belirterek bunun ilk fiyatlamalar açısından piyasalarda bir miktar rahatlama sağladığını söylüyor. Bu trendin devam edeceğini ve Türk varlıklarının değerinin seçim sonrası belirsizliğin tamamen geçmesi ile birlikte artacağını düşünen Akkoyunlu endeks için orta uzun vadede minimum 99.500, maksimum 135.000 seviyelerini bekliyor.

Seçim öncesinde yayınlanacak anketler ve haber akışları nedeniyle zaman zaman kısa süreli de olsa piyasalarda oynaklık gözlenebileceğini de hatırlatan Akkoyunlu, ancak bu sürecin beklenenden kısa sürecek olmasını önemli buluyor. Ayrıca, yakın dönemde yaşanan birçok gelişmenin fiyatlara önemli ölçüde girmiş olmasını da bir diğer olumlu nokta olarak görüyor.

“AZAMİ ZARARA DİKKAT”

Akkoyunlu, kısa vadede önceliğin mevcut portföy değerlerinin korunması olduğunun altını çizerek yatırımcılara şu önerilerde bulunuyor: “Borsa İstanbul orta-uzun vade açısından oldukça cazip seviyelerde. Bu nedenle kısa vadeden ziyade orta-uzun vadeli perspektifle kademeli alım yoluyla, temel görünümü güçlü olan hisselerin biriktirilmesi bir strateji olarak takip edilebilir. Bu yönde izlenecek temel stratejilerde, hedeflenen kârdan daha öncc katlanılabilecek azami zarar göz önünde bulundurulmalı. Olası yatırım kararlarının bu minvalde belirlenmesi yerinde olacaktır. Ayrıca, kısa vadede gözlenebilecek yüksek oynaklık riski nedeniyle portföyleri mümkün olduğunca farklı enstrümanlara dağıtmak, özellikle hisse senedi yatırımlarında tek bir seviyeden veya panik kararlarla alım-satım yapılmasmdansa, zamana ve kademelere yayılarak bir strateji izlemek daha temkinli bir yaklaşım olacaktır. Yakın dönemde endeks, kur ve faiz tarafında oluşan baskı ile yatırımcı psikolojisi açısından yüksek seyreden stres ve risk fiyatlaması göz önüne alındığında, olası olumlu haber, veri akışları ile birlikte yurtiçi piyasalarda hızlı ve güçlü bir rahatlama görülmesi de oldukça kuvvetli bir olasılık.”

Risk priminin düşmesinden en fazla faydalanacak sektörün göreceli olarak, zaten oldukça iskontolu işlem gören banka sektörü ve operasyonel performansları sağlıklı sanayii şirketleri olduğunu belirten Akkoyunlu, seçim kararının Garanti Bankası, Yapı Kredi, Sabancı Holding, Ulusoy Elektrik, Zorlu Enerji ve Enka İnşaat hisselerinin ön plana çıkaracağını söylüyor.

“YUKARI YÖNLÜ MARJIMIZ VAR”

Seçim tarihinin belirlenmesi ile endeks için 105 bin ve 125 bin aralığını öngören GCM Menkul Kıymetler A.Ş. Araştırma Uzmanı Enver Erkan, piyasanın erken seçimden moral bulmasıyla beraber, seçim sürecinin çok kısa sürecek olması ve yeni hükümet sisteminin bir yıl önceden devreye girecek olmasının getirdiği yatırımcı güveninin lokomotif hisselere özellikle yakın vadede alımlar getirebileceğini söylüyor. Bundan sonra da piyasa momentumu, anketlerdeki durum, Merkez Bankası’nın TL’nin değerini etkileyebilecek adımları ve makro dinamiklerin izleneceğini belirten Erkan, “Piyasa bir taraftan belirsizliğin aşılmasından moral bulmuşken, diğer yandan da içsel ve dışsal riskleri göz önünde bulunduracaktır. Bu nedenle borsada büyük çapta bir düşüş, küresel anlamda bir satış dalgası beklemeyiz. Daha 115 binde bile değiliz, dolayısıyla yukarı yönlü marjımız var” diyor.

1 2Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu