Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Sesi Sadece Bir Yönde İleten Cihaz

Sesi Sadece Bir Yönde İleten CihazAustindeki Texas Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, sesi sadece bir yönde ileten bir cihaz geliştirdi. Araştırmanın sonuçları Science ta yayımlandı.

ses iletimi

Fizik yasalarının pek çoğunun sahip olduğu simetrilerden biri zaman-tersinme simetrisidir. Bu simetri zamanın yönü tersine çevrildiği zaman, fiziksel olayın aynı şekilde ters yönde de gerçekleşeceğini belirtir. Bu durum normal koşullar altında ses iletimi için de geçerlidir. Eğer ses iki nokta arasında bir yönde iletiliyorsa diğer yönde de iletilir. Örneğin siz başkasının söylediği bir sözü işitebiliyorsanız, konuştuğunuz kişi de sizin sözlerinizi işitebilir. Ancak araştırmacılar ortam koşullarım ayarlayarak, ses iletimindeki zaman-tersinme simetrisini kırmayı ve sesi sadece bir yönde ileten bir cihaz yapmayı başardı.
Geliştirilen cihaz bir rezonant halka boşluğu içeriyor ve ses bu halkaya üç yerden girebiliyor. Halkanın içine yerleştirilen üç tane küçük bilgisayar fanı, halkanın içinde bir hava akımı oluşturuyor. Fanlar kapalı olduğu zaman bir açıklıktan halkaya giren ses diğer açıklıkların her ikisine de iletiliyor. Ancak fanların oluşturduğu hava akımının hızının hassas bir biçimde ayarlanmasıyla bir açıklıktan giren sesin diğer iki açıklığın sadece birine doğru iletilmesi sağlanıyor.

Araştırma ekibinin lideri Dr. Alu, türünün ilk örneği olan bu cihazın tüm frekanslardaki sesler için ayarlanabileceğini düşündüklerini söylüyor.

Ayrıca radyo dalgaları ve ışık için de benzer cihazların geliştirilebileceği belirtiliyor.

  Kolay yoldan yüksek hızlı internet bağlantısıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir