Haberler

Sıfır Faizli Tarım Kredisi Veren Bankalar

Sıfır faizli tarım kredileri

Bankacılar, 2013 yılı hazırlıklarına başlayan çiftçilere özel tarım paketleri için kollarını sıvadı. Bu paketlerde sıfır faizli kredilerin yanı sıra çiftçiye özel kredi kartlarıyla yapılan akaryakıt, gübre, fide gibi tarımsal harcamalara 5-6 ay vade imkanı sağlanıyor…

Çiftçiler bugünlerde hummalı bir çalışma içinde. Bu yılın hasadı büyük ölçüde toplandı. Ekim ayından itibarense başta buğday olmak üzere arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların ekimi başladı. Ancak bu iş o kadar da kolay değil. Çünkü hemen her yıl olduğu gibi hasattan kazanılan paranın önemli bölümü daha şimdiden borçlara gitmiş durumda.

Kısacası çiftçinin ekim yapmak, yeni makine, gübre, ilaç almak için öncelikle finansmana ihtiyacı var. Bunun içinse her yıl olduğu gibi önce Ziraat Bankası’nın kapısını çalacaklar. Devlet destekli sıfırdan başlayan faizlerle kredi talep edecekler, ihtiyaçları olan nakdin tamamını Ziraat Bankası’ndan karşılayamayanlarsa özel bankaların yolunu tutacak.

ÇİFTÇİ KARTTA FAİZ YOK

Evet, son yıllarda özel bankaların da bu konuda iddialı olduklarını söylemek mümkün. Çoğu banka çiftçilerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını sıfırdan başlayan faizlerle karşılamaya çalışıyor. Tarım bankacılığında iddialı bankaların tamamına yakını “çiftçi kart” çıkarmış durumda. Söz konusu kartlarla binlerce üye işyerinden yapılan alışverişlerde ödemeler 6 aya varan vadelerde ötelenebiliyor. Üstelik sıfır faizlerle. Bu sayede çiftçi tarlalarını rahatça ekerken; fide, tohum, mazot, ilaç gibi harcamaların ödemesini hasat zamanında yapabiliyor.

TARIMA 32 MİLYAR TL

Çok değil 10 yıl önce tarım konusunda hizmet veren özel banka yok gibiydi. Günümüzde ise bu durum değişmiş görünüyor. Son yıllarda özel bankaların tarım kredileri konusunda ciddi atağa kalktığını söylemek yanlış olmaz. Bugün bankacılık sektörünün tarıma kullandırdığı kredinin tutarı 32.1 milyar TL. Bunda Ziraat Bankası’nın payı ise 20.6 milyar TL. Kısacası özel bankalar atak yapsa da kooperatifler ve devlet destekli paketlerle çok cazip kredi veren Ziraat Bankası bu alanda açık ara önde…DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun’un bu durumu “Ziraat Bankası SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), bizse özel sağlık sigortasıyız” benzetmesiyle yorumluyor. Ardından da Özel banka olarak Ziraat Bankası’nı hiçbir zaman rakip olarak görmediklerini, tarım konusunda Ziraat’in çok önemli bir misyon üstlendiğini vurguluyor.

Hayvancılık sektörü dahil tarım sektörüne kullandırılan toplam 32 milyar TL’lik kredinin yaklaşık yüzde 25’i ise başta buğday ve arpa olmak üzere hububat için kullanılıyor. Bu krediyi ise hayvancılık kredileri takip ediyor.

2 Kasım itibariyle bankaların kullandırdığı toplam kredi tutarı ise 755 milyar TL. Yani başka bir deyişle tarım kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde 4 gibi son derece düşük bir seviyede bulunuyor. Ancak bankacılar önümüzdeki yıllarda tarımın bu pastadan daha fazla pay alacağı konusunda hemfikir. Bunun için de kollar sıvanmış durumda.

İşte bu alanda iddialı olan bankaların tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere sunduğu son ürünler ve hizmetleri…

60 AY VADE İMKANI

Yapı Kredi, Tarımsal Üretim Kredisi adı altında çiftçilerin; ekim-dikim, gübreleme, sulama, hasat toplama dönemindeki tüm finansal gereksinimleri karşılıyor. Anapara+faiz veya taksitli olarak ödenebilen kredide üst limit de uygulanmıyor. Yapı Kredi yine tarıma yönelik farklı ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen farklı ödeme ve vade imkanları sağlayan çok sayıda sektörel krediler de veriyor. Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, bu kredileri şöyle özetliyor:

“Seracılıkla uğraşan müşterilerimize, vade sonunda anapara+faiz ödemeli şekilde kullanılabilen Seracılık Kredisi’nin yanı sıra Sera Yapım Kredisi de veriyoruz.

Ayrıca sıfır ve ikinci el traktör alımı için 60 ay vadeli Traktör Alım Kredimiz de var.

Yine tarım sektörüne özel Sözleşmeli Üretim Kredisi, TMO Makbuz Senedi Kredileri, Hayvan Alım Kredisi, Küçükbaş Hayvancılık Kredisi, Tavukçuluk Kredisi, Tarım Makineleri Kredisi ve Tarımsal Yatırım Kredileri gibi farklı seçeneklerimiz de söz konusu. Bankamız TARSİM Tarım Sigortaları’na da aracılık ediyor.”

Geçen yıl tarım bankacılığı konusunda atağa kalkan Yapı Kredi, bu kapsamda tarımsal bölgelerde yer alan 250’ye yakın şubeyle üreticilere özel hizmet veriyor. Banka tarım sektörüne yönelik yeni stratejisi kapsamında tarım segmentine özel bir birim kurmuş durumda.

Bu birimlerde eğitimi tarım olan Yapı Kredi Tarım Bankacılığı ekibi bulundurduklarını söyleyen Mehmet Cemalcılar, şunları anlatıyor:

“Tarım sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda onlara farklı ürünlerle çözümler sunuyor, tarımsal finansman konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Çiftçilere, tarımı destekleyen kurum, oda, birlik ve kooperatif gibi kuruluşlara da özel hizmetler sunuyoruz.”

Kredi için belge şart

■ Bankalar, tarım ve hayvancılık kredisi kullanmak isteyen üreticilerden temel olarak Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi ya da Çiftçilik Belgesi, hayvancılık alanında faaliyet gösteren üreticilerden ise tarım il/ilçe müdürlüklerinden temin edecekleri, sahip oldukları hayvanların Veteriner Bilgi Sistemi [TURKVET) sistemine kayıtlı olduğunu gösteren belge ile faaliyet konularına ilişkin belge talep ediyor.

■    Bankadan bankaya değişen bazı şartlar bulunmasına karşın genelde tarım kredilerindeki en önemli faktör, çiftçilik belgesi üzerinden beyan edilen tarımsal arazi ve bu arazideki ürün bilgileri… Buna göre yapılan değerlendirmelerde, üreticilerin elde edebileceği ürün miktarı ve gelire göre kredilendirme yapılıyor. Tarım sektörünün kendine has yapısını dikkate alan bazı bankalar burada hanehalkı geliri üzerinden hareket ediyor.

■    Projelendirilmiş küçük, orta ve büyük ölçekteki yatırımlar ise yatırım fizibilitesi üzerinden belirtilen nakit akışlarına ve kar durumuna göre kredilendiriliyor.

■    Bankaların önemli bir bölümü kredi verirken özellikle tarımsal işletmelerin yüzde 50’si devlet tarafından finanse edilen TARSİM [Tarım Sigortaları) sigortası yaptırmasını şart koşuyor.

Yüksel CESUR / Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı
Tarım ve hayvancılığa sıfır faizli kredi

Tarımsal üretim faaliyetlerinin tamamını kapsayan faiz indirimli kredi ürünlerimizle müşterilerimizin her türlü finansal ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.

Mevcut kurulu işletmelerin tohum, fide, gübre, zirai ilaç, mazot, yem, besi materyali, yavru balık, civciv/yarka, veterinerlik hizmetleri, enerji, hasat/pazarlama gibi tüm giderlerini müşteriye özel işletme kredisi ürünlerimizle 18 aya varan vadelerle karşılıyoruz. İşletmelerin kapasite artırımı, modernizasyonu, alet ekipman alımları vs benzeri ihtiyaçları ile yeni işletme kurulumu veya satın alınması yönündeki taleplerine 7 yıla varan vadelerle finansman desteği sağlıyoruz. Faiz indirimli kredilerimizde bir yıla kadar olan vadeler için yüzde 0 ile 7.5, bir yıldan uzun vadeler içinse 0 ile 9 arasında değişen faiz oranlarımız bulunuyor. Üreticilerimizin 25 bin TL’ye kadar işletme kredisi ihtiyaçlarını Başakkart ile ilişkilendiriliyoruz. Bu sayede çiftçilerimiz akaryakıt, gübre, tohum, fide, yem, zirai ilaç gibi tüm tarımsal girdilerini 12 binin üzerinde anlaşmalı işyerinden 5 ay süreyle faizsiz edinebiliyor. Aynı zamanda kredi limitleri 5 yıl süreyle müşterilerimizin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmadan otomatik olarak yenileniyor. Müşterilerimiz, Başakkart’a yüklenen limitin dilerlerse tamamını üye işyerlerinden yapacakları alımlarda kullanabiliyor. Ya da yüzde 75’i kadarını ATM’ierden nakit olarak alabiliyor. Üreticilerimiz bu hakedişlerini “Destekleme Kart” ile 7 gün 24 saat ATM’lerimizden alabiliyor.

TARSİM’E YÜZDE 20 İNDİRİM

Şekerbank’ın tarım bankacılığı kapsamında her alana özel kredi paketi ve ürünü bulunuyor. Banka, çiftçilere, Vadeli Zirai Kredi, Tarımsai Ekipman ve Demirbaş Kredileri, hayvan alımı ve tesis yatırımı ile yem, ilaç, yakıt, enerji vb. işletme giderlerinin karşılanmasına yönelik Damızlık Süt Sığırcılığı ve Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi ile Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Küçükbaş Besicilik Kredileri kullandırıyor. Şekerbank, son olarak Et ve Yumurta Tavukçuluğu Kredisi de vermeye başladı.

Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, bankanın çiftçilere yönelik diğer ürün ve hizmetlerini ise şöyle sıralıyor:
“Çiftçi Taşıt ve Traktör Kredileri, Nakliye Aracı Kredisi, Organik Tarım-sera Kredisi, 2B Arazi Alım Kredisi, Bahçe/Tarla Kredisi, Su Ürünleri İşletme Kredisi ve Su Ürünleri Yatırım Kredisi ve Arıcılık Kredisi veriyoruz. Ayrıca Süt Birlikleri ve/veya Kooperatifleri ile Büyükbaş Hayvan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birlikleri ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciler Birlikleri ile Kanatlı Hayvan Yetiştiriciler Birlikleri de finanse ettiğimiz özel alanlar arasında. Bunların dışında meyve suyu, reçel, konserve üretimi yapan firmalara özel kredilerimiz de mevcut.”

Şekerbank müşterilerinin işletme giderlerinin finansmanını sağlamak için 2 yıl vadeli, yatırım giderleri içinse 5 yıl vadeli kredi imkanı sağlıyor. Banka ayrıca çiftçilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlayıp onlara özel çözümler geliştirmek amacıyla her yıl Anadolu Turu saha çalışması yapıyor.

Şekerbank bunlar dışında çiftçilere özel çıkardığı Hasat Kart ile ekim zamanı nakit sıkıntısı çekmeden mazot, yem, gübre, tohum alımlarını uygun ödeme koşul I arıyla karşılamalarına olanak sağlıyor. Çiftçiler Şekerbank^ bu kart sayesinde TARSIM sigortasını da hasat zamanı ödeyebiliyorlar. Öte yandan banka sigorta yaptıran üreticilerin kredi faizlerinde yüzde 20 indirim de uyguluyor.

Halit Yıldız, Hasat Kart’ın sağladığı diğer avantajlar konusunda şu bilgiyi veriyor:

“Örneğin çiftçiler, Hasat Kart’la anlaşmalı tedarikçilerden mazot aldıklarında 6 ay için yüzde 0 faiz imkanına kavuşuyorlar. ‘Tüm yıl konuş, hasatta öde’ kampanyasıyla cep telefonu faturalarını yılda bir kez faizsiz ödemeleri mümkün. Ayrıca tarımsal sulamada kullanılan elektrik harcamalarını da yılda bir defa hasat zamanı ödeme imkanları var.”

ÇİFTÇİ ÇOCUĞUNA TED’DEN BURS

DenizBank, tarım bankacılığı kapsamında Traktör ve Tarımsal Ekipman, Süt Hayvancılığı, Besi Hayvancılığı, Örtü Altı Tarımı, Küçükbaş Hayvancılık, Su Ürünleri, Arazi Alım Kredileri ve Proje Finansmanı alanlarında üreticilerin her türlü yatırımını finanse ediyor. DenizBank KOBI ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, 120 çeşit ürünü kredilendirdiklerini hatırlatıyor. Tarım kredileri konusunda Ziraat Bankası’ndan sonra ikinci sırada yer alan DenizBank, 600 bin çiftçiye 2.4 milyar TL kredi kullandırmış durumda. DenizBank’ın tarım sektörünü destekleyen kredilerinden bir diğeri de 2B Kredisi… Sun’un verdiği bilgiye göre, DenizBank, 2B Kredisi’nde müşterilerine 120 aya varan vade imkanı sağlıyor.

Banka, bunlar dışında AB Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında hibe almaya hak kazanan projeleri de finanse ediyor. Ayrıca örtü altı tarımı, süt hayvancılığı ve meyvecilik alanlarında;

Tarım Plus hizmet paketi hazırlayan DenizBank, üreticilere rehberlik hizmeti de sağlıyor.

DenizBank çıkardığı “Üretici Kart” ile de çok sayıda hizmet ve ürünü uygun fiyatlarla sunuyor. 400 bine varan üreticiye 11 bin üye işyerinde tarımsal girdi alımlarında avantajlar sağladıklarını söyleyen Gökhan Sun, “Örneğin Üretici Kart sahipleri Petrol Öfi-si’nden 5 ay vadeli ve faizsiz akaryakıt alabiliyor. Benzeri kampanyalarımız yem, tarım ilacı, tohum, fide satışı yapan bayilerde de geçerli. Üreticilerimiz Bağ-Kur primleri için Üretici Kartlarına otomatik ödeme talimatı vererek primlerini hasatta ödeyebiliyor. Üstelik bunun ödemesini mevcut faiz oranlarının yarısına yapıyor” diyor.

Üreticiler, özel tasarlanan DenizBank Çiftçi Kart’la da vadesiz hesaplarına ulaşarak ATM’lerden para çekebiliyor. Ayrıca TMO ürün ödemelerini 20 gün erken alabiliyor ve kredi de kullanabiliyorlar.

Bankanın tarım sektörüne özel sosyal sorumluluk projeleri de var. DenizBank bu kapsamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte 2012 yılı sonuna kadar 5 bin köye 500 bin adet tarımsal içerikli kitabı üreticilere ulaştıracak. Ayrıca çiftçi ailelerinin başarılı çocuklarına TED işbirliğiyle tam eğitim bursu sağlıyor. DenizBank Tarım Akademi kapsamında tarımsal işletmelere tarımsal içerikli eğitimler de sağlıyor.

SİGORTA DA YAPIYOR

İş Bankası tarım bankacılığı kapsamında çok sayıda ihtiyaca uygun kredi paketi sunuyor. Traktör Kredisi, Tarım Ekipman Kredisi, Tarımsal İşletmeler Kredisi, Pick-Up Türü Arazi Taşıtı Kredisi, TMO Makbuz Senedi’ne Dayalı Kredi, Tarımsal Ürün Kart, Besiciliğe ve Süt Üretimine Yönelik İşletme ve Yatırım Kredileri, Seracılık İşletme ve Yatırım Kredileri, Tarımsal Arazi Kredisi, İmece Kart, Tarım Sigortaları bunlardan bazıları…

Üreticilerin hasat dönemleriyle uyumlu geri ödeme seçenekleri sunduklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardıması Suat İnce, “Dönemsel ve sektöre ilişkin ihtiyaçlara yönelik uygun vade ve faiz oranları da belirlemeye çalışıyoruz. Bu çerçevede, örneğin Tarımsal Arazi ve Traktör Kredileri’nde 5 yıla varan vadelerde kredi kullandırıyoruz. Ayrica genel ya da bölgesel nitelikli dönemsel kampanyalar da yapıyoruz” diyor.

İş Bankası kredilendirrrıe dışında yüzde 50’si devlet tarafından ödenen TARS1M sigortası da yapıyor. Ayrıca bu sigortayı yaptıran çiftçilere daha uygun kredi koşulları sunuluyor. Banka bunun yanı sıra Ferdi Kaza Sigortası, Traktör Kasko Sigortası gibi çeşitli ürünlerle de çiftçiyi destekliyor.

5 AYA KADAR FAİZ YOK

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) da tarım sektörüne hasat dönemlerini göz önüne alan özel ödeme planlarıyla finansman sağlıyor. Gerek taksitli gerekse yıllık ödeme planlarıyla kredi verdiklerini söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Yalnız çiftçileri değil KOBİ sektöründe yer alan firmaların tarımsal projelerini de 5 yıl vadeyle kredilendirdik” diyor.

TEB, son dönemde artan girdi fiyatlarına paralel olarak çiftçilerin akaryakıt, gübre ve diğer girdi ihtiyaçları için de 5 ay faizsiz seçenek sunuyor. Bu kapsamda Harman Kart’ı çıkartan banka, bu kartla çiftçilere hem hasat vadeli kredi, hem de anlaşmalı üye işyerlerinden faizsiz alışveriş imkanı sağlıyor.

Banka çiftçilerin tarımsal ihtiyaçlarının yanı sıra taşıt ve konut gibi bireysel ihtiyaçlarını da yine nakit akışlarına uygun ödeme planıyla finanse ediyor. TEB’in tüm bu hizmet ve ürünleri konusunda bilgi almak isteyenler ise 444 0 667 no’lu KOBİ Destek Hattı üzerinden Tarım Bankacılığı Bilgi Hattı’ndan yararlanabiliyor. TEB, Bilgi Hattı’nın yanı sıra Türkiye’nin belli yörelerinde ve belli dönemlerinde sektörel toplantılar düzenleyerek çiftçiler, sivil toplum kuruluşları, oda ve birlikleri bilgilendiriyor. Turgut Boz, bu top-lantılarda sektörün geleceği hakkında görüştüklerini; çiftçinin, tarımsal üreticilerin, birlik ve kooperatif başkanlarının danışman bankası olmaya çalıştıkları nı vurguluyor.

TARIMA ÖZEL YÖNETMENLER

Tarım bankacılığına fokuslanan Garanti Bankası, 2008 başından bu yana Tarım Kredileri Değerlendirme Yönetmenleri istihdam ediyor. Banka verdiği özel tarım kredileriyle de dikkat çekiyor. Tarım Sektör Paketi kapsamında yılda bir ödemeli, 12 aydan 60 aya varan vadelerle çiftlikten sofraya tüm aşamalar için özel kredi sağlıyor. Garanti Bankası, kredi paketlerini ise bitkisel ve hayvansal üretim olarak ikiye ayırıyor. Bitkisel üretime yönelik olarak çiftçilerin üretim dönemi öncesi (tohum, gübre, mazot, bitki koruma ilaçları vs) ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ürün ön Finansman Kredisi sunan …. am Garanti Bankası, üretim ve hasat döneminde ortaya çıkabilecek işçilik ve nakliye maliyetleri içinse Tarım Destek Kredisi veriyor. Özellikle son dönemde giderek yaygınlaşan İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım içinse bankanın Alternatif Üretim Teknikleri Kredisi var. I Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Na-’* fiz Karadere, bu konuda verdikleri belli başlı kredileri söyle özetliyor:

“Harcamaların yüzde 75’ine kadar Sera Kredisi veriyoruz. Hayvansal üretime yönelik olarak Süt Sığırcılığı Kredileri, et üretimi amacıyla Besicilik Kredileri veriyoruz. Her marka traktör ve biçerdövere Traktör ve Biçerdöver Kredisi, 0 km binek ve hafif ticari araç içinse Oto Kredisi sağlıyoruz. Bitkisel ve hayvansal (su ürünleri dahil olmak üzere) üretim yapanlara 35 adet makine ve ekipman için Tarımsal Makine Ekipman Kredisi veriliyor.”

Banka, IPARD Kredisi, KKYDP Kredisi, Eş Finansman Kredilerine de aracılık ediyor. Garanti Bankası’nın önem verdiği bir başka ürünü de Lisanslı Depoculuk Kredisi… Bu krediyi mayıs ayından bu yana müşterilerine sunan banka, üreticilere TMO Makbuz Senedi Kredisi de kullandırıyor. Bankanın sunduğu bir diğer özel ürünse Tedarikçi Finansmanı…

Esin Çetinel / Para DergisiEtiketler

38 Yorum

 1. Merhaba,
  Herkesin proje, iş, konut, konsolidasyon vb. Için daha fazla paraya ihtiyaç duyduğu yılın bu zamanı.
  Şu anda% 3’lük düşük bir oranla 24 saat kredi veriyoruz, ilgilenen müşterilerimiz lütfen bize ulaşın

  e-posta adresi: plutocreditfinancier@gmail.com
  Telefon: +442033221063

 2. Slm benim 10 yılık şirketim var ış bank ve ziraat bank borcum var nasıl bir ses tek alabilirim saygilar

 3. Slm ben hayvancılık yapmak istiyorum iyi de bildiğim bir iş sermayem yok bana yardımcı olursanız seviniri 0546 878 1993

 4. 30 dakika içinde% 2, hızlı ve acil durum kredileri bugün olsun.
  e-posta yoluyla daha fazla bilgi için bize başvurun
  (olisonfinancehome@hotmail.com)

 5. Good Day Hepsi,
  Eğer acil kredi ihtiyacınız var mı? Eğer borcu vardır? Biz çok hızlı bir şekilde çok ciddi ve çok organize olan bankalar desteklemek için fon faaliyet finansal kurumlar vardır. “(noramildred.loans@hotmail.com)” ve mutlu: Eğer endüstriyel, müteahhit veya işinizi yeniden veya vb Sizin şirket oluşturmak için, borç tüm hala istekli iseniz, sadece bize ulaşın.

  Bayan Nora.
  Saygılarımla.

 6. Iyi günler ….

  Biz meşru ve akredite para lender.We mali yardım ihtiyacı kredi halkının ve şirketlere kredi Cumhuriyeti ikamet, Ve biz de kredi ve diğer finansal problemin ihtiyaç duyan insanlar çözmeye yardımcı. Eğer birini öylesine eğer sen bir o sizin posta almak, böylece aşağıdaki bilgileri bize E_mail ve kredi işlem ile devam ve biz de bilmek istediğiniz olabilir Biz düşük faiz oranı bu teklifi vermeye ve aynı zamanda% 3 şimdi aşağıdaki bilgileri bu doldurun söyledi.

  Kredi doldurmak için uygulama ve dönüş

  Size finanse sonradan kredi işleme başlar ve etkinleştirmek için
  en kısa sürede, siz doldurun ve kredi geri dönmek zorundadır
  Uygulama aşağıda hazırladı.

  Uygulamak için aşağıdaki kısa başvuru formunu doldurun lütfen. Lütfen
  bilgi dürüst herhangi bir bilgi olup olmadığını, bize verin
  Yanlış başvurunuzu işlemek mümkün olmayabilir.

  Kişisel Detaylar

  İsim:
  Soyadı:
  Doğum tarihi:
  Telefon No:
  Posta Kodu:
  Sokak Adı:
  Bölge / Şehir:
  İlçe Adı:
  Aylık Gelir:
  İş Unvanı:
  Kredi Amacı:
  Kredi Tutarı:
  Kredi Süre:

  INC. Teyakkuzda SİZİN İÇİN NAKİT daha iyi hizmet vermek için
  Sevgilerimle
  Müşteri Hizmetleri
  Kredi Teklif Şimdi Uygula

 7. Merhaba.
  Eğer stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olan, bu e-postaya cevap lütfen. (privateloaninvesment@outlook.com) gerekli isim ve miktarı.

  bize ulaşın bugün (privateloaninvesment@outlook.com)

 8. iyi akşamlar ben hayvancılık yapmak için 25000 tl kredi kullanmak istiyorum ne yapmam lazım

 9. Merhaba,
  Bu don john, özel bir kredi borç veren kamuoyunu bilgilendirmek için bir mali fırsat herkese açık herhangi bir mali yardıma ihtiyaç olduğunu. Biz credit.E-posta vermek üzere% 3 faiz oranıyla açık ve anlaşılır terimler ve bireyler, firmalar ve şirketler koşulları altında usa bugün: (donjohnloan@gmail.com)

 10. doğal yumurta tesisi ve yarka yetiştirmek için 500000 euro krediye ihtiyacım var nasıl yardımcı olabilirsiniz

 11. Acil kredinin Fırsatları

  Biz sunuyoruz, finansal ihtiyaçlarını çözmek için hızlı bir kredi ihtiyacınız var mı
  Aradığınız para herhangi bir miktar arasında değişen krediler, biz, güvenilir
  verimli, hızlı ve dinamik,% 100 garantili, biz de yayarlar
  Herhangi bir para krediler. Eğer ilgileniyorsanız bu e-(loanfirmarena@gmail.com) aracılığıyla bize geri alırsanız uygulanan faiz oranı,% 2’dir.
   
  Aşağıdaki bilgileri doldurun:

  Tam adınız ……………..
  Ülken ……………….
  Sizin adresiniz ………………
  Yaşınız …………………..
  Kişisel sayı …………….
  Sizin işgal …………….
  Sizin medeni durum ………..
  Seks ……………………….
  Tutar Gerekli ………………
  Kredi Dönem (Yıl) …………..
  Aylık Geliri ……………..

  Teşekkür ederim.

  Walter Andonova

 12. Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Evet ise, sizin detayları ile hemen başvur
  1. Tam Adı: 2.Sex: 3.Age: 4.Phone: 5.Fax: 6.Country: 7.Amount gerekli:
  8.Duration Dönem:

  uygulama ile (kennethsmithloancompany05@gmail.co) bize ulaşabilirsiniz.
  Biz istemine yanıt bekliyoruz

 13. Eğer acil kredi ihtiyacınız var mı Bay frank Clems biriyim
  Sertifika ve ben kredi vermek tescilli bir kredi borç veren
  hepsi
  çok hızlı ve kolay bir şekilde, Ev Kredisi, Öğrenci Kredisi,

  Kredi, her bir kredi teklifi etc.I insanlar için Yatırımcı kredi,
  şirketleri, ve
  Düşük ilgi mali yardım i ihtiyacı olan şirket
  % 2 oranı.

  ve benim şirket kredi almak ilgilenen şirketler
  should
  e-posta yoluyla en kısa sürede bana ulaşın
  Adres: (frankclemsloaninvestment@gmail.com)

  1) Tam adı
  2) Ülke:
  3) Adres:
  4) Durum:
  5) Seks:
  6) Yaş:
  7) Telefon Numarası:
  8) Kredi Miktarı Gereken:
  Kredinin 9) Uzunluk:

  Sen bizim için sırayla aşağıdaki gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir
  devam edin. Ben sizden duymak için bekliyor olacak.

 14. Merhaba,
  Bu Bayan Gül Badmus, özel bir kredi borç veren herhangi bir mali yardım ihtiyacı olan herkes için bir mali fırsat açtıthe kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır terimler ve sadece% 2 faiz oranı koşulları altında bireyler, firmalar ve şirketler için kredi vermek. (roseofsharonfinance @ gmail.com): e-posta yoluyla bugün bize ulaşın biz size bizim kredi şartları ve koşulları verebilir ki

 15. Merhaba, ben Bay harryjohnson, özel kredi
  borç veren kim
  hayat zaman fırsat kredi veriyor.
  Acil bir kredi borçlarını temizlemek için ihtiyacınız var ya da
  işinizi geliştirmek için sermaye borç ihtiyacın var mı?
  tarafından reddedilmiştir
  Bankalar ve diğer mali kurumlar? Sen yapmak
  bir konsolidasyon kredi veya bir ipotek ihtiyacınız var?
  Burada tüm yapmak için olduğu gibi daha fazla arama,
  Geçmişte bir mali sorunlar.
  Biz bireyler için fon dışarı borç
  kötü bir var mali yardıma muhtaç
  kredi veya para ihtiyacı
  faturaları iş yatırım, bir
  oranı % 2.Bu orta sizi bilgilendirmek için kullanmak istediğiniz
  Biz güvenilir ve yararlanıcı Yardımı render
  ve size sunmak için istekli olacak bir
  kredi.Bu yüzden bugün e-posta
  :harryjohnson021@gmail.com üzerinde

 16. ben 28 yaşında süt işi yapan bir çifçiyim 10 adet ineğim var zirraat bankasından kıredi çekmek istedim mal dökümü istediler verdim 2 hafta oyalandım sonunda olumsuz dendi sebep söylenmedi ben yeni bir çifçiyim ama bir devlet bankası çifçiye destek olmuyor ben çifçi olduğum için pişmanım

 17. Merhaba.
  Eğer stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse biz şimdi asal faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için güvenli olduğunu, bu e-postaya cevap lütfen. (citibanka@yahoo.com) gerekli ismi ve miktarı.

  selamlar
  Ahmet ashley

 18. Merhaba,

  Eğer bir finansal yardım alma düşünüyor musunuz bir ihtiyacı ciddi bir şekilde
  acil kredi, kendi iş kurma düşünüyor musunuz, Borçlu musunuz
  Biz kişisel vermek çünkü bu sizin arzu elde etmek için şans
  kredi, ticari kredi, ve şirket kredileri ve% 2 oranında kredinin her türlü
  Daha fazla faiz oranı
  bilgileri e-posta yoluyla bize şimdi {tomleefund@hotmail.com}

  Borçlunun BİLGİLERİ:
  Tam İsimleri: _______________
  Ülke: __________________
  Cinsiyet: ______________________
  Yaş: ______________________
  Kredi Tutarı Gereken: _______
  Kredi Süresi: ____________
  Kredi Amaç: _____________
  Cep Telefonu: ________
  Bay Tom Lee
  Genel Danışman

 19. Merhaba
    Ben Scotiabank Jim David i bir Ajan banka müdürü duyuyorum değilim. i dünyanın herhangi bir yerinden bir kredi ihtiyacım var eğer cep telefonu numarası (sotiabankcanada@gmail.com) Daha fazla bilgi 3 gün temas size +1289 335 4950 Bu e-postanızı kredi arzu hibe, Scotia banka kredisi adına yazıyorum

  kredi transferi için. Biz kredi% 3 sağlar. Cevabınız bizim hızlı kredi işlemi

  teşekkürler

 20. merhaba
  Eğer bugün nasılsın ben mr john geç 3 yıldır neeed kredi oldu ve ben gerçekten ben whould hayatım için Allah’ın yardımı olmasa internette foool doz denilen aldatmaca insan oldum ben kredi ihtiyacı vardır Ben yemek için para begingfor artık yolda oldum ve ben ondan kredimi aldım rahmet william yardım yüzden sadece onu o koşarak eğer% 3 @ bugün size kredi alabilirsiniz yani bugün bilmek istiyorsanız değil güzel ve güzel ve iyi o size kredi olsun bu yardımcı olabilir ve anlatmak için unutmayın öylesine sen sadece onu bugün cantact gerekir yardım etmek benim insanları göndermek Ayrıca bir kadın olduğunu e-posta yoluyla ona i mr john ok invitedyou; mercywilliamloaninvestment @ hotmail. com

 21. SSK’LIYA , EMEKLİYE,MEMURA, ÇALİŞANA KREDİLERİNDE YARDIMCI OLUYOR;AYNI GÜN İÇERİSİNDE KREDİLERİNİ KULLANMA İMKANI SAĞLİYORUZ ozg_keklik@hotmail.com 0312 270 33 62 ÖZGE HANIM

 22. Merhaba ,

  Bir şahıs kredi ya da bir ev kredisi ihtiyacım var mı ? Bir kredi personel gerekiyor? Bir araba satın almak ister misiniz? İstediğiniz musunuz finans yırttı ? Bir ipotek ihtiyacınız var mı ? Eğer iş ya da genişleme başlatmak için büyük bir sermaye gerekiyor mu ? Umut kayıp ve hiçbir şekilde orada olduğunu düşünüyorum , ve mali yüklerin hala aracılığıyla bize yazın var : charityfinancialservices@hotmail.com or . Eğer ciddi ve işimizin bir kredi almak istiyorsanız , sizin kredi işleme ile başlayabilirsiniz aşağıda böylece kredi başvuru doldurun.
   
  KREDİ BAŞVURU FORMU ( kredi BILGILERI )

  ( 1 ) ADI : ………………………….
  ( 2 ) İLETİŞİM ADRESİ: ………………..
  ( 3 ) KREDİ currencyIN Euro / POUNDS / DOLAR :
  ( 4 ) KREDİ SÜRESİ : ………………….
  KREDİ VE ( 5 ) AMAÇ : ………………..
  ( 6 ) CİNSİYET : ………………………..
  FON ALIM VE ( 7 ) MODE : ………….
  ( 8 ) ÜLKE : ……………………….
  ( 9 ) OFİS / EV TELEFON NUMARASI : ………..
  ( 10 ) MESLEK : ……………………
  ( 11 ) E-POSTA ADRESİ : …………………
  ( 12 ) Posta / POSTA KODU : ………………
  ( 13 ) ŞEHİR: …………………………
  ( 14 ) BANKA HESAP DENGESİ : …………..
  ( 15 ) KIN VE İLERİ: …………………..
  ( 16 ) MEDENİ HALİ : ………………..
  ( 17 ) TARAMA VE KİMLİK KARTI ATTACH ..

  Şimdi applly intersested ve en kısa zamanda kredi alırsanız

 23. seracılıkla ilgilenmek istiyorum, kendimi geliştirebilecek küçük çaplı bir sera kurmak istiyorum neler yapabilirim ? nereye başvurabilirim ?

 24. sayın scott paker. ben mahmut şanlıurfanın köyünden. 150 dönüm sulu arazim var tapu teminatlıyla hasattan hasata kredi almak istiyorum ama bankalar red edıyor yardımcı olursanız sevınırım. burdan cvp yazarsanız iyi olur burdan takip edıyorum

 25. merhaba satlik bir sera buldum 8 donum topraksiz tomates yetistiriyor.ve besyuz binlira istiyor.bu parayi hangi bankadan temin ede bilirim saygilar

 26. devletimize ALLAH zarar ziyan vermesin kardeşlerim devletimiz olmasa bizde olmayız halimize şükredelim her zaman çok kazanacaz diye bşey yok ama inek alan lara ALLAHIM yardım etsin ama yinede ALLAHDAN ümidinizi kesmeyin ki ALLAHIM size herzaman versin kimse zarar etmeyi istemez ALLAH cümlemizin yardımcımız olsun

 27. yav gardaşlar devlet ne yapsın devlet size faissiz kıredi veriyor daha ne yapsın yani devlet almasa vermezler kıredi almayn o zaman

 28. T.C.ZİRAAT BANKASI-TARIM KREDİ KOOP.LERİNE-Eskişehir-
  Mihalıççık ilçesi sınırlarında 150-200 dönümlük araziyi
  satınalma ve burada ekolejik tarım ve hayvancılık yapmak
  istiyorum.Arazi alımı,tarım ve hayvancılık için krediye
  ihtiyacım var.bu konuda yardımcı olacakların cevaplamısını
  bekliyorum.Saygılarımla…

 29. selamlar cifci kardaslar uzunlafin kisasi buhukumet bizim illik leriimizisordu

 30. TARI BAKANI DİYORKİ BİZ ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ BEN BU SÖZLERE İNANARAK HAYVANCILIK YAPMAK İÇİN 100 BÜYÜK BAŞLIKLI AHIR YAPTIM VE ÇOBAN EVİ YAPTIM AYRETEN 45000 METRE KARE ARAZİ SATIN ALDIM HAYVAN ALMAK İÇİN ZİRAT BANKA GİTTİM BANKA BİNGÖL YEDİSUDA MÜLKİYET KABUL ETMİYOR BAŞKA İLLERDE BENİM MÜLKİYETİM YOK BEN NE YAPABİLİRİM SAYGILARIMLA. HASAN GÜLÇİÇEK 05373687098

 31. iyi çalışmalar benim 51 adet koyunum var ben bu koyunlar üzerinden kredi çekmek istiyorum bu konuda bana bilği verebilir misiniz 0554 553 53 74

 32. DEVLET DESTEK VERİYO DİYE DEVLET İYİ DİYENLER BEN İSTEMİYORUM DESTEK BEN BUGDAYIMI MOZOTLA ENDESKLE İNEYIMİN YEMİNİ SÜTLE ENDESKLE DESTEK VERME ESKİDEN BUYDAYIN ŞİNİYINE 4 LTRE MAZOT EDERDİ ŞİMDİ YA 4.5 MAZOT BUYDAYIN 5 BUNE ARKADAŞ ÇİVTCİ DEVLETE CALIŞİYO BENİM BULUNDUGUM YERDE HERKES BORCLU DEVLETE

 33. selam ben tekirdağ ili hayrabolu ilçesi cambazdere köyünde ikamet etmekteyim ben kardeşlerimin mirasını almak istiyorum bana 500.000tl nakit para lazım bu paraya karşılık 300.dönüm hipotek vermeye hazırım bunu bana 5 veya 6 yılda sıfır faizle verecek banka varmı bilgilerinize cevap bekliyorum.

 34. sayın yetkililer fazla degil 2011_2012 yılında millete faizsiz kredi verdiniz bunu çifçiden çok esnafı doktoru fabrikatörler kullandı kullanan çifçiler ise 7 binlira inek aldı şimdi ise inegin tanesi 1300_2000 tl arası mezbalar ise inegi 7 tl ye karkas et 50 tl yem 1 kg saman 1tl çifçiler bankaların sömürgesinin antına girdi elindeki her şey hipotekli şimdi diyorsunuz ki kendi ihtiyacını yetiştiremeyen bir ülke yıkılmaya mahgumdur deniyor şimdi söyleyin napsın bu çifçiler allah her şeyi görüyor aç kalan hayvanların günahı siz yetkililerin boynuna ben bir şey demiyorum artık …

 35. Sayın yetkililerimizin dikkatine inanılmaz ama gercek bende T C bir çiftçiye im ve suan da çiftliğimde Damizlik 100 kadar buyukbas ve 1000 kusur Damizlik Koyun larım mevcut bakın Allah’a inanı n. Ve Allah’a yemin ederim koyunlarına her iki ünlük sadece misir silaji veriyorum
  Hayvanlarım hep sersem olmuşlar bizler bir hayvanımızı satamiyoruz hayvanlarıma arpa veya yem. Alamıyoruz Peke şimdi Bu yazdığınız baharı vermiyorsanız nezaman verecekler defalarca. Ziraat banka şubesine bas vurdum yüzümüze bile bakmadılar inşallah hayvanlarımız bu yıl hepsi telef olur nasıl olsa Allah Hikmet’imizden razı olsun herkesin maaşı veriyor bizlerde. O zaman bu zahmeti niye çekelim
  Sayın yetkilileri m gercekten Afet gibi çok acil destege ihtiyacımız var
  Cenabi Allah yanlış olanları doğru yola getirsin doğru yoldan olanlarida doğru yoldan şaşırmasın
  Âmin
  Sadık benek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu