Başarılı Girişimcilik

Sıfırdan Girişimciliğe Başladı Hızlı Büyüdü

Hakan Sevim, Türkiye’de deyim yerindeyse “sıfırdan” girişimciliğe başlayan, gördüğü boşlukları hızlı ve yenilikçi bir şekilde dolduran işadamlarından biri… Üniversite yıllarında ihracatla başlayan girişimcilik serüvenini, araç kiralamada gördüğü “günlük” ve “kısa süreli” seg-mentlerine yatırımla dolduran Hakan Sevim, kısa sürede büyümeyi de başarmış. Sevim, başarı öyküsünü ve hedeflerini şöyle paylaşıyor:

ÜNİVERSİTEDE BAŞLADI

İnşaat mühendisliği okumama rağmen üniversite yıllarından itibaren ihracata meraklı idim. Okulun son yılında Atlas Mimarlık Mühendislik şirketini kurdum. 1995 yılında ilk işim olan soğan ihracatını yaptım. Daha sonra Eski Sovyetler Birliği ülkelerine ihracat yaptım. Her şey iyi gidiyordu ama bu ülkelerde sorunlarla karşılaşıyorduk. Yumurtaları aynı sepete koymamak için, 2001’de Zeplin Car Rental’i kurdum. Bunu da krizde araç fiyatlarının döviz bazında yüzde 50 düşmesini ve kız kardeşimin öğretmenlikten emekli olup bana katılmasını fırsat bilerek yaptım. Başlangıçta 40 araç ile yola çıktım. İlk zamanlarda ihracattan artan zamanımda bu işle ilgileniyordum. Ancak, zamanla daha fazla zaman ayırmaya başladım.

DÖNÜM NOKTASI İZMİR

Dönüm noktasını ise İzmir Havaalam’nda bir alacağımıza karşılık bize geçen ofis oluşturdu. 2003’te artık İzmir’de ofisimiz vardı ve araç sayımız 150’ye çıkmıştı. Avrupa’da araştırmalar yaptım. Sonuçlarını kendi koşullarımıza uyarlayarak Zeplin Kurumsal Üyelik Sistemi’ni geliştirdim. Bu proje ile şirketlere bulundukları ilde Zeplin şubesi hesabı açıyor, bu şirketlerin çalışanlarına gittikleri yerlerde araç sağlıyoruz. Kurumsal üyelik sistemi bizim büyümemize katkıda bulundu. 2004 yılında uçak bilet fiyatlarındaki düşüşler de bir başka olumlu katkı oldu. Daha çok seyahat, beraberinde daha çok araç talebini de getirince, bizim işlerimiz büyümeye devam etti.

HIZLI BÜYÜMENİN SIRRI

Bugün Zeplin olarak 1.650’si kendimize ait olmak üzere 4 binden fazla araç ile hizmet veriyonız. Ciromuz da buna bağlı olarak 2010’da 25 milyon TL’ye ulaştı, 2011 yılında ise 35 milyon TL’yi geçecek. 2012 yılında 50 milyon TL’yi bulacağımızı tahmin ediyorum. Müşteri sayımız da bugünkü 5 binli düzeylerden 50 binlere doğru gidecek. Zeplin gelecek 10 yılda minimum yüzde 40-50 aralığında büyümeye devam edecek. Ayrıca yakın ülkelerde de kendine özgü iş modelleri ile global oyuncu durumuna gelecek.

Danışman’ın tavsiyesi
Değer Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İlhami Fındıkçı, hızlı büyümeyi hedefleyen Hakan Sevim’e şu tavsiyelerde bulunuyor:

PLANLI BÜYÜME Araç kiralama ve özellikle yedekleme performansı bakımından sektörün önemli bir oyuncusu olan Zeplin Car, sadece büyümeyi değil planlı büyümeyi hedeflemelidir. Fiziki büyümeye paralel zihinsel, duygusal ve sosyal büyümeyi de planlamalıdır. Kurum, kendisine özgü organizasyon kültürü, kurum kimliği, aidiyet duygusu ve benzeri donanımı da sağlamalıdır.

İNSANA YATIRIM Genç, dinamik, girişimci, iddialı, hayal gücü gelişmiş ama en önemlisi çok zeki ve farklı iş deneyimleri olan bir lider kişilik izlenimi veren Zeplin Car’ın sahibi Hakan Sevim Bey, bir gün enerjisinin yavaşlayacağını öngörmeli ve şimdiden yeni Hakan Sevim’ler yetiştirmelidir.

İş Kurmak İçin 50 İş Fikri Önerisi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu