Makaleler

Sıfırdan Zengin Olanlar Neler Düşünür Neler Yapar?

MİLYONLARCA doları olanlar, sıradan insanlardan farklı olarak ne yaparlar? Nasıl davranırlar, nasıl yaşarlar? Hiç merak ettiniz mi? Kendisine milyonlar miras kalan insanlardan söz etmiyoruz. Sıfırdan milyoner olmuş, başarılı iş insanlarından söz ediyoruz. “Geleceğin Milyoneri Belki Komşu Kapıda: Servet Oluşturmada Sabırlı Stratejiler” adlı kitabın yazarı ve Bolluk Piyasası Enstitüsü’nün araştırma direktörü Saralı Stanley Fallaw, ABD’de 600 milyoner arasında yaptığı bir araştırmada bazı saptamalarda bulunmuş. Bu yazıyı okuyarak belki milyoner olamazsınız ama en azından gelir/gider dengenizi istikrarlı bir hale getirebilirsiniz.

■ Tutumludurlar

Kendilerini para biriktirmeye, daha az, harcamaya ve kafalarındaki bütçeye bağlı kalmaya adarlar (Çoğu milyonerin kağıt üzerinde bir bütçesi yoktur). Bu üç davranış biçiminin dc özeti, parayı artırabilmektir. Gereksiz ve fazladan hiç bir şeye para harcamazlar. Zaman zaman marketlerde alışveriş arabasını tepeleme dolduran insanlar görürüz. Böyle arabalardaki yiyeceklerin hepsinin, bozulmadan tüketilmesi mümkün değildir. Yarıya yakını çöpe gidecektir. Milyonerler asla böyle bir duruma izin vermez. İleri yaştaki okurlarımız hatırlayacaktır. Türkiye’de yıllarca kalıp Beşiktaş ve Fenerbahçe’yi şampiyon yapmış olan Alman teknik direktör Christoph Daum’un karısı pazardan “bir tane” biber satın almak istemiş, kendisine bir kilo verilmeye çalışılmış, hem haber hem tartışma konusu olmuştu.

Sıfırdan milyoner

■ Ev maliyetlerini düşük tutarlar

Milyonerler, milyoner olma yolunda asla ev sahibi olmazlar. Kirada oturup, ev satın alacak kadar yüklü miktarda parayı sermayclcrine katarlar. Milyoner olduktan sonra da mütevazı bir ev seçerler. Çoğu, gösterişe kaçmaz, milyoner olduğunu da kimse bilmez. Stanley Fallaw’a göre yıllık gelirlerinin üç katından daha fazlasını bir eve asla harcamazlar. ABD’de bu miktar, 465 bin dolarla 850 bin dolar arasında kalır. Dünyanın en zengin insanlarından ABD’li Warren Buffet, Omaha/ Nebraska’daki evini 1958’de 31 bin 500 dolara almıştı. Bugün hala aynı evde oturmaktadır ve evin bugünkü değeri 11 milyon dolardır.

■ Gelirlerinin çoğunu biriktirirler

Tutumlu olmak ve makul fiyatta bir evde oturmak, milyonere çok fazla para biriktirme imkanı verir. Gelirlerinin az bir kısmını günlük yaşam için kullanmak, onlar için yeterlidir. Stanley Fallaw’a görüşlerini anlatan bir milyoner, çoğu milyonerin yıllık 250 bin dolar geliri olmakla birlikte bu miktarın sadece 90 binini harcadığını söylemiştir. Tasarruf etme oranı yüzde 64;tür. Çünkü para biriktirmek, yeni yatırımlara kaynak sağlamak demektir. Yılda kazandığınızı olduğu gibi harcamak, sizi baş aşağı inişten kurtaramaz.

■ Bütçeleri olmaz

Gelirlerini ve harcamalarını resmi belgelere dökmeyi sevmezler. Onlar için kafalarındaki bütçe geçerlidir. Bu, onları zihnen meşgul tutar ve aynı zamanda zihinlerini keskinleştirir. Görüşü alınan milyonerlerin neredeyse tamama yakını, yazılı bütçeleri olmadığını itiraf etmiştir. Kendilerine güven duymayı ve kendi kontrollerini sağlamayı tercih ederler. Milyonerlerden biri, “Finansal planlarınızın ilk aşamalarında bütçe faydalı olabilir. Fakat disiplinli bir yaşam biçimi geliştirdikçe bütçe, hayati bir konu olmaktan çıkar” demiştir. Çok fazla para kazanıp az harcıyorsanız kimin bütçeye ihtiyacı olur ki?

■ Ay ışığı yöntemini severler

Milyonerler, ay ışığı yöntemini sıkça kullanır. Bu, “işyerinde gece de çalışıp ay ışığı altında eve dönmek” demektir. İkinci bilişte çalışmak anlamına da gelir. Çoğu da milyoner olmadan önce zaten iki işte çalışmıştır. Milyoner olduktan sonra bile bu alışkanlıklarından vazgeçmezler ve geç saatlere kadar çalışırlar. İşyerinde tam zamanlı kalıp, üstüne fazla mesai de yapmak, sizin bazı opsiyonları daha iyi değerlendirmenizi sağlar.

İşyerinde kafanızı karıştıracak eleman kalmadığından daha iyi düşünür, daha sağlıklı seçim yaparsınız. Çok fazla fırsat bulmak, çok fazla gelir elde etmenin en iyi yoludur. Bir gün gelir, hobilerinizden ve günlük aktivitelerinizden bile gelir üretir hale gelirsiniz.

■ Gayrimenkule yatırım yaparlar

Milyoner olmadan önce kirada otururlar, milyoner olduktan sonra da mütevazı bir evde yaşarlar. Ama yatırımlarının büyük bölümünü gayrimenkul oluşturur. Çünkü gayrimenkulün değeri hiçbir zaman düşmez. Finansal bir zorluk içine girdiklerinde birini satıp elini ferahlatmak da kolay olur. Gayrimenkule yatırımın finansal avantajları; pozitif nakit akışı, yıllar geçtikçe oluşan değer artışı, finansal bir destek olarak el altında bulunması ve vergi avantajlarıdır.

■ Düşük maliyetli fonları tercih ederler

Yatırım yapmak, göründüğü kadar karmaşık bir iş olmamalıdır. Warren Buffet da dahil, pek çok milyoner, basit yatırım stratejileriyle zengin olmuştur. Bugün pek çok milyoner, 3-4 milyon dolarlık net gelirle kendilerini 50 yaşında emekliye ayırmıştır. Düşük maliyetli fonların üç avantajı vardır: Hem düşük maliyetlidir hem de çok çeşitlidir. Uzun vadede getirileri güçlüdür. Zarar ettiklerinizden kurtulmak kolaydır. Sizde fazla bir hasar da oluşturmaz. Ankette milyonerlerin yüzde 95’i, bu yöntemle, uzun vadede fakat sağlam adımlarla gelir sağladıklarım kabul etmiştir (Yazıda milyonerlerin adlarını veremiyoruz. Çünkü gerçek hayatta ve internet ortamında afişe olmak istemiyorlar).

■ Kişisel gelişime önem verirler

Milyonerler, kişisel gelişimlerine çok fazla zaman harcarlar. Flaftada 5-6 saatlerini kitap okumaya, 6-7 saatlerini egzersiz yapmaya, 2-3 saatlerini de bazı sosyal etkinliklere ayırırlar. Başarılı bireyler, kaynaklarını (paralarını, zamanlarını ve entelektüel sermayelerini) nereye ne kadar harcayacağını bilen kişilerdir. Milyonerler üç tür kitap okur: Başarılı insanların biyografileri, kişisel gelişim tavsiyeleri ve tarih.

■ Az uyurlar, çok çalışırlar

Milyonerlerin, yaşamlarından biraz olsun ödün vermeleri kaçınılmazdır. Amerikalı milyonerler, sıradan vatandaşlardan haftada ortalama sekiz saat daha az uyur, yedi saat daha fazla çalışır. Erken kalkarlar. “Üzerime güneş doğmadan yataktan kalkarım” diyenlerin sayısı hayli fazladır. İşe başladıkları saatten üç saat önce kalkmış olmak (trafikte geçirdiği zamanı saymıyoruz), kaçınılmaz günlük sorunlarla baş etmenin en kolay stratejisidir. Bu strateji, size üç büyük avantaj sağlar: Fark etmeseniz de günlük yaşamınızın kontrolünü elinizde tutarsınız. Size güven duygusu aşılar. Bir bilgisayar programı akışındaki gibi, günlük işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

■ Daha fazla düşünürler

Milyonerler, düşünce insanlarıdır. Sabah erken kalkıp en az 15 dakika sessiz ve huzurlu bir ortamda düşünürler. Bu işi, izole bir ortamda yapmayı tercih ederler. Düşünmenin, başarılarının anahtarı olduğuna inanırlar. Gün boyunca da beyin fırtınasıyla sayısız konu düşünürler ve bir sonuca varmaya çalışırlar.

Kafalarından geçen soruların bazıları şöylcdir: “Daha fazla para kazanmak için ne yapmalıyım?”, “İşim beni mutlu ediyor mu?”, “Zihinsel ve fiziksel olarak yeteri kadar egzersiz yapabiliyor muyum?”, “Hangi hayır işleriyle uğraşmam gerek?”

■ Kalabalıkları takip etmezler

Milyonerler, asla kalabalıkların yaptığı gibi yapmaz, onları gittiği yere kadar takip etmezler. Çünkü çok fazla kişinin yaptığı işten fazla para çıkmaz. Kendinizi kalabalıktan çekip çıkaramıyorsanız, asla başarılı bipiş insanı olamazsınız. Kitlelerin bir par-« çası olmayın. Başkalarına örnek olacak bir v kitle oluşturup başınızda da siz olun. Herkes sizi takip etsin. Herkes sizin işinizin peşinden koşsun. CNN International televizyon kanalının kurucusu ünlü iş insanı Ted Turner, “Ya lider ol, ya yoldan çekil” der.

■ Geri dönüş beklerler

Kendilerini geliştirmek için yaptıkları iş ya da attıkları adım için bir geri dönüş (feedback) beklerler. Olumlu/olumsuz bir dönüş alamazlarsa o işin üstüne gitmezler. Eleştiriden korkmak, insanlardan geri dönüş beklememenin / en büyük sebebidir. Hangi işin yolunda gittiği ya da gitmediği konusunu öğrenebilmek için geri dönüş almak, kritik öneme sahiptir. Geri dönüş, sizin doğru yolda olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Geri dönüş sayesinde rotalarını değiştirip farklı yollara giden çok fazla milyoner vardır.

■ Esnektirler, azimlidirler

Kendi kendine milyoner olmuş kişilerin en önemli özelliklerinden ikisi, esnek davranmaları ve azimli olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde kendilerini erken bile emekli edip hayatlarını diledikleri gibi yaşama fırsatları olur. Esnek olmak, gelir getirmeyen bir yatırım üzerinde ısrar etmemektir. Milyoner olmasalar bile ekonomik açıdan başarılı olan kişiler, şirket merdivenlerini tırmanmaya azimli kişilerdir. Kendilerine finansal bağımsızlık kazandırmak, istedikleri gibi bir yaşam tarzı kurmak, onlar için sebat etmenin getirileridir.

■ Dört kişiye öncelik tanırlar

Bir servet oluşturmak, milyoner olmak, başkalarının yardımıyla pek mümkün olmaz. Milyonerler bunu iyi bildiklerinden dört kişiyi, kendilerine yakın tutarlar. Bunlar; bir antrenör, bir akıl hocası, bir pon pon kız ve bir dosttur. Bir antrenör, sizin sürekli formda kalmanızı sağlar. Sizin gevşemenize izin vermez. Bir akıl hocası, size ne yapıp yapmayacağınız konusunda öğüt verir. Bu kişiler genelde, mesleklerinde görmüş geçirmiş, yaşlı bilgeler olur. Bir pon pon kız, elbette basket maçlarındaki gerçek pon pon kız değildir. Sizi neşelendirecek, size moral verecek, kötü gününüzde yanınızda olup üzüntünüzü dağıtacak, dertlerinizi paylaşacak biridir bu. Örneğin karınız ya da kocanız. Milyonerlerin yüzde 97’si evlidir ve evliliğinde mutludur. Bir dost ise, belki de çocukluğunuzdan beri yanınızda olan size asla kötülüğü dokunmayacak, gerçek bir arkadaştır.

■ Dürüst olurlar

Bazı milyonerler, zenginliğini dürüst olmaya bağlar. Bir iş görüşmesinde, karşınızdaki kişiye güven vermeniz, dürüst olduğunuzu göstermeniz gerekir. İşin sadece olumlu değil, olumsuz yönlerini de masaya sermek, karşınızdaki kişide ne kadar dürüst olduğunuz düşüncesini filizlendirir. Bu, çok önemli bir artı puandır ve yapacağınız işte temel taşı olur. Çoğu milyoner, dürüst davranarak, karşılarında nispeten daha az başarılı insanlarda ne kadar harika bir izlenim bıraktığını görmüştür. Unutmayın, bir ABD atasözü şöyle der: “Dürüstlük, en iyi politikadır” (Honesty is the best policy).

Alev Rigel

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu