İş Fikirleri ve İş Kurmak

Sinema Üzerine Girişimci İş Fikri

Türkiye ekonomisinin birçok alanı girişimcilerin fikirleriyle şekilleniyor. Dorukan Turizm firmasının sahibi Tayfun Cengiz de geliştirdiği projelerle bu değişim çarkının dişlilerinden biri oldu.

10 yıldır turizm sektörünün çeşitli alanlarında faaliyet gösteren Cengiz, Türkiye’nin zenginleşen turist profilini göz önüne alarak lüks otellere yönelik yeni nesil sinema salonları geliştirdi. Ancak klasik yatırımcı gibi düşünmeyen Cengiz, Türkiye’de çok az noktada bulunan 6D sinema konsepti üzerine yoğunlaştı. Çünkü bu sistemde filmlerdeki olayları gerçek şekilde yaşayabilmek için filmlerle senkronize hareket eden bir platform bulunuyor. Bu platform ses, rüzgâr, kar, yağmur, sis, dokunma, koku, duman gibi efektler üretiyor. Böylece izleyici gerçek bir sinema keyfi yaşıyor.

İTHALATIN ÖNÜNE GEÇTİ

Tayfun Cengiz DenizBank’tan aldığı kredilerle bu sistemin ithalatını gerçekleştirdi. Lüks otellerde uygulanmaya başlayan bu sistem turistlerden yoğun ilgi gördü. Cengiz, daha sonra yine yatırımcı özelliğini öne atarak ilgili 6D boyutlu sinemalarının üretimine başlama kararı aldı. Bu sinema salonların Türkiye’de daha da yoğunlaşması gerektiğini düşünen Cengiz, yine DenizBank’tan aldığı krediyle bu hayalini de gerçeğe dönüştürdü. Almış olduğu kredi ile ilk 6D sinema simülasyon makinesini Türkiye’ye getiren firma, geçen süreç içerisinde yatırım bedelini geri kazandı. Önümüzdeki yaz sezonu için de turizm sektöründe çalışan firmalardan çok ciddi teklifler alıyor. 2011 yazında sinema kurulumlarına devam edecek olan Cengiz, “Sıcakta sinema izlenmez” düşüncesini yıkmayı başardığını ifade ediyor.

ÖNEMLİ OLAN FARKLIYI BULMAK

Türkiye’de yatırım yaparken önemli olanın yeniliği keşfetmek olduğunu ifade eden Cengiz’in projesiyle ilgili görüşleriyse şöyle: ” Ürüne endeksli pazarı keşfetmek ve bunu geliştirmek çok daha önemli. Bilindiği üzere turizm çok dinamik bir sektör. Bu pazara yeni ürünler sunmak gerekiyor. Olmayan şeyler üzerine yoğunlaştık ve 6D sinemalar konusunda yatırıma karar verdik. Otellerde bunları sunalım dedik. Bunun başarınca, üretimine de soyunduk ve başardık. Yerli üretim sayesinde ithalatın da önüne geçmiş olduk.”

6D Sinema nedir?

6D sinema’da hedef, izleyenleri tamamen filmin içine sokmak. Özel hazırlanan kabinlere alınan izleyiciler, 3 boyutlu gözlüklerini taktıktan sonra simülasyon başlıyor. Filmlerdeki olayları gerçek şekilde yaşayabilmek için filmlerle senkronize hareket eden bir platform ile ses, rüzgar, kar, yağmur, sis, dokunma, koku, duman gibi efektler üretiliyor. Sinemada oturduğunuz koltuklar ve platform, filmdeki etkiye göre hareket ediyor ve sarsılıyor. Filmde geçen sahnelerde ne ile karşılaşıyorsanız onu hissediyorsunuz. Filmdeki sahneye göre, yüzünüze veya vücudunuza rüzgar esiyor ya da yağmur yağıyorsa üzerinize su sıçrıyor. Bunlar tamamen filmin içeriğine göre gerçekleşiyor. 6D sinema sistemi size filmdeki olayları size tam olarak görüntü ve hislerle yaşatmayı hedefliyor. Bire bir gerçekçilik sunuyor. Heyecan ve adrenalin yaşıyorsunuz. Filme 6′ıncı boyut katan unsur ise yılan ve böcek efektleri. Mesela film karakterinin bir orman içinde yılan ve böceklerin arasında yürüdüğünü izleyen seyirciler, ayaklarının altından yılan geçmiş, boyun ve kulaklarında böcek varmış hissine kapılıyorlar. Ayrıca su efekti ile sinema sahnesindeki yağmur izleyicileri de ıslatıyor. Koku efektiyle de çiçek ve benzeri objelerin kokularını hissedilebiliyorlar. Dünyada geçtiğimiz yıla kadar sadece ABD, İtalya, Japonya ve Güney Kore’de üretilen 6D sinema sistemini artık Türkiye’de de üretilebiliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Daha fazlasını yapabilecek kapasiteye sahip bir kişidir kendisi tayfun cengizin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu