Kariyer ve İş

Şirketler Elemanlarını Beyin Avcıları İle Buluyor

Şirketler Elemanlarını Beyin Avcıları İle Buluyor, Eleman Bulan Beyin Avcıları, Beyin Avcısı Ofisi, En İyi Eleman Bulmak, Bilişim Elemanı Bulmak, Eleman Bulma Şirketleri, bilişim sektöründeki eleman arayışı

Beyin Avcıları

Şirketler artık bilişim elemanlarını gazete veya internete ilan vererek değil, beyin avcıları ile buluyor. Güçlü bir istihbarat ağına sahip avcılar, kısa sürede istenilen özellikteki elemana ulaşıyor. Karena İnsan Kaynakları Genel Müdürü Selçuk Kumbasar, üç ay içinde 50 kişinin iyi bir maaş ve kariyerle işe yerleştirildiğini söylüyor. Kumbasar, “Turkcell de Süreyya Ciliv’i beyin avcısıvasıtasıyla buldu.” diyor.

Ekonomik krizde şirketlerin yüzde 70’i işe alımlarını durdurdu. Bu durumun aksine bilişim sektöründeki eleman arayışı hızla artıyor. Firmalar, istediği özellikteki personeli, internete veya gazetelere ilan vererek değil beyin avcıları (head hunter) sayesinde buluyor. İstanbul Mecidiyeköy’deki küçük bir ofiste beyin avcısı dört genç, kapısını çalanları boş çevirmiyor. Kısa sürede istenilen özelliklerdeki personel bulunuyor ve yüksek bir maaşla hemen işe başlatılıyor. Caretta Yazılım ve Karena İnsan Kaynakları kurucu ortaklarından Selçuk Kumbasar, GSM şirketi Turkcell’in, Süreyya Ciliv’i bir beyin avcısı vasıtasıyla bulduğunu söylüyor. Dünyada beyin avcıları çok ilginç sektörlerde faaliyet gösteriyor. Korn Ferry adlı şirket, yarı profesyonel bir yapısı olan Yeni Zelanda ordusunun genelkurmay başkanını belirledi. Meksika Başkanı Vicente Fox’un kabinesi için atanan 7 bakanı da yine Korn Ferry önermiş. Boeing Şirketi Finans Direktörü, Starbucks ve NIKE firmalarının Avrupa başkanları da beyin avcılarının listesinden. Türkiye’de beyin avcılarına kamu kurumları ve belediyelerden talep yok. Ancak dünyada durum çok farklı.

Çalışanlarını bu yöntemle seçmek Amerika ve Avrupa’da çok yaygın. Batı ülkelerinde tepe yöneticisinden sıradan bir çalışana kadar hemen her kesimden personel beyin avcısı yoluyla bulunuyor. Türkiye’de ise söz konusu mesleğin bir iki yıldır aktif olarak ismi duyulmaya başlandı. Bu işi yapan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Şirketlerin çalışma yöntemleri tamamen istihbarata bağlı. Şirket önce ihtiyacını belirtiyor, beyin avcısı o ihtiyacı projelendiriyor. Projelendirme bir nevi istihbarat çalışması demek. Selçuk Kumbasar, her sektörden, her şirket ile ilgili müthiş bir istihbarat ağı olduğunu söylüyor. Bilgiler için her şirketten bir kişi aranıyor ve o doğrultuda işleyiş başlıyor. Mesela yeni yatırımlar yapmak isteyen bir kurum, yönetici isterken ne yapmak istediğini açıklıyor. Sıkıntıda olan bir şirket, sorunlu dönemi aşabileceği bir yöneticiyi bulmak için müracaat ettiğinde içinde bulunduğu durumu izah ediyor. Bütün bu gizli bilgilerin açığa çıkması bir şirketi batırabilecek kadar etkili olabilir. Bu sebeple beyin avcıları projelerini büyük bir gizlilik içinde yürütüyor. Zira şirketi sıkıntıya sokan beyin avcısının da piyasadaki bütün imajı ve güvenilirliği zedelenebilir. Her şirkette mutlaka en az bir bilişimci ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Kumbasar, “Bugün 300 kişi iş arıyorum diye gelsin. Kısa sürede hepsini en az 2.500-3.000 lira maaşla işe yerleştirebiliriz. Çünkü arz talebi karşılamıyor.” diyor. 3 ay önce kurdukları şirketin şimdi vergi verir hale geldiğini belirten Kumbasar, 50’den fazla elemana iş bulduklarını söylüyor. Bu kişilerin çoğu yönetici pozisyonunda ve 10 bin lira maaşla işe başladı. “Kendini birçok alanda geliştirmiş tecrübeli eleman tercih edilirken, veri tabanı uzmanı, proje yönetmeni ve iş analisti arayışları sürüyor. Sektörde veri giriş personelinden yazılım uzmanlığına dek uzanan geniş yelpazede 50’ye yakın meslek var. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş ihtiyaç duyulan ve meslek piramidinin en üst seviyelerinde yer alan yazılım uzmanlığı ve telekom mühendisliği oldukça rağbet görüyor. Ayrıca Türkiye’deki güçlü gelişime paralel olarak sağlık teknolojileri konusundaki uzmanlara da ciddi anlamda ilgi var. Bu kişilerin yüzde 70’ini internetten buluyoruz. İşinden sıkılan kişiler de bizim için önemli. Örneğin Akbank’taki bir yazılım uzmanına teklif götürdük. Kendisi şimdi Turk.net’te yönetici pozisyonunda işe başladı. Biz daha iyisini teklif ettiğimiz için herhangi bir itirazla karşılaşmıyoruz.” diye konuşuyor.

ŞİRKETLERDEN BAŞLIK PARASI ALIYORUZ

Beyin avcıları, şirketlerden para kazanıyor. Listelerindeki yöneticilerden herhangi bir komisyon almaları söz konusu değil. Bu işi iyi yapan uluslararası şirketler, atadıkları bir tepe yöneticisinin yıllık toplam gelirinin üçte birini çalıştığı şirketten alıyor. Ayrıca bütün beyin avcısı şirketler, tavsiye ettikleri yöneticiler için müşterilerine tatmin garantisi veriyor. Bunun süresi en az 12 ay. Bir yıl içinde atanan yönetici, atandığı şirketten ayrılırsa, beyin avcısı hiçbir ücret talep etmeden yeni bir yönetici tespit ederek, şirkete gönderiyor. Birçok beyin avcısı, atanmasına aracılık ettiği bir yöneticiye, o işinden memnun olduğu sürece yeni bir teklif getirmiyor. “Bir anlamda başlık parası alıyoruz.” diyen Selçuk Kumbasar şirketlerin eleman bulmaları karşılığında inanılmaz para teklifleri ile de karşılaştıklarını dile getiriyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Arkadaşlar satış pazarlama konusunda deneyimli iş arkadaşları arıyoruz, İk yönetimi satışı iş rahat ve basit ekmek satmakla aynı kolaylıkta.

    Mail. tuncereyupcan@hotmail.com
    İletişim . 05322506936

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu